Poďme sa pozrieť na najčastejšie chyby, s ktorými sa stretávame každý deň vo fitness centrách.
1.) Tréner, ktorý sám potrebuje trénera.
Zaradil som to ako prvý bod, keďže si myslím, že je to dosť vážny problém. To, že je niekto tréner neznamená, že je schopný poradiť pri každej okolnosti.
Veľa začiatočníkov v našom fitku začína cvičiť s tým, že si zaplatí na taký „rozbeh“ trénera. Je dobré si o trénerovi zistiť, aký typ tréningu preferuje, jeho úspechy s klientmi. Stáva sa veľa prípadov, keď prišiel chalan s tým, že chce nabrať svalovú hmotu, pretože jeho snom je byť kulturista s tým, že už mal odcvičené nejaké tie základy v „garážovom“ fitku, ale prišiel takto získať nové skúsenosti. „Tréner“ mu dal cvičiť cviky na šnúrach, cviky na stabilitu na fitloptách a robil s ním extrémne množstvo kardia. Chalan si po mesiaci uvedomil, že viac stratil ako získal. Chápem, že na prvé dva, tri tréningy by to nebolo od veci, aby sa zlepšila celková stabilita tela a podobne, ale cvičiť takto s niekým mesiac a viac každý tréning, je nielen strata času a peňazí, ale aj skĺznutie zo svojej cesty ,z toho čo chcem dosiahnuť. Takže pozor.
2.) Podcenenie rozcvičky
Je nielen nelogické nerozcvičiť telo pred záťažou, ale aj nebezpečné. Sval je potrebné dostatočne prekrviť, pripraviť ho na záťaž, aby sa cvičenie stalo bezpečným a z môjho pohľadu aj pohodlnejším. Jedna z najčastejších chýb, s ktorou sa každý z nás stretávame každý deň. Dĺžka rozcvičky je individuálna vec podľa pocitu, pre mňa osobne to je tých 5-15 minút vzhľadom na to, akú svalovú partiu idem cvičiť.
3.) Vynechanie strečingu
Po tréningu by mali nasledovať dve veci, suplementácia a strečing. Strečing svalom nielen napomôže k rýchlejšej regenerácii a celkovo lepšej pružnosti, ale má vplyv aj na proces rastu svalstva.
4.) Vynechanie doplnkov výživy
Nič nenahradí kvalitnú stravu a tréning, ale čo sa týka suplementácie a doplnkov, glutamín, BCAA, a kvalitný protein by mali byť súčasťou vášho dňa. Nie je to povinnosť ani nutnosť, ale kto ich nepoužíva, veľmi sa ochudobní a jeho výsledky nebudú také, aké by mohli byť.
5.) Málo cvičenia, veľa konverzácie
Do fitka sa chodí cvičiť, čas na rozhovor s kamarátmi si nechajte na potom. Nekazíte tréning len sebe, ale aj druhým ľudom. Striktne dodržujte pauzy medzi sériami, a sústreďte sa len a len na svoj tréning, všetko tak pôjde lepšie.
6.) Telefón počas tréningu
Problém s ktorým má veľa ľudí problémy. Platí to isté čo v predchádzajúcom bode. Stratíte pojem o čase, budete viac písať ako cvičiť, nesústredíte sa, váš tréning nebude stáť za nič.
+ vyzeráte komicky. Nič nevyzerá smiešnejšie ako baba čo cvičí brušáky alebo legpress a popritom stíha odpisovať na FB :). Aspoň však tak zlepšíte náladu ostatným ľudom, čiže niekedy to môže byť brané aj ako pozitívum.
7.) Vynechanie predtréningového jedla a potréningového jedla.
Základná vec, bez tohto o úspechu môžme len snívať. Jedlo odporúčam hodinu až dve hodiny pred tréningom, a 40-60 minút po použití protéinu po tréningu. Proteín po tréningu je vhodné požiť 10-20 minút po poslednej pracovnej sérii.
8.) Neprispôsobené váhy.
Prísť do posilky, naložiť si svoju maximálku na mŕtvy ťah bez akejkoľvek rozcvičky alebo prípravy (niekedy aj viac ako maximálku) a začať cvičiť. Netrpíte len vy a vaše telo, ale aj ľudí okolo vás z toho bolí chrbát keď to vidia. Poznať svoje telo, svoju silu, stanoviť si podľa tréningu čo zvládnete a čo nie a nerobiť extrémy. Osobne po rozcvičke začínam s menšou váhou na tých 12 opakovaní akurát, a postupne zvyšuje váhu a znižujem opakovania, končím najťažšou sériou.
9.) Nesprávna technika alebo tzv. cheating.
Prvá vec, cheating je dobrá vec a dá sa použiť vo veľa cvikoch. Napríklad pri bicepsovom zdvihu s tyčou urobím 8 opakovaní a cítim, že už nevládzem, tak si pomôžem ešte a vyhodím si to pomocou záklonu do hornej polohy, a pomaličky to spúšťam dole(čím pomalšie, tým lepšie), bude vás to neskutočne bolieť, ale biceps sa vám odvďačí.
Nesprávna technika je osobitná vec, osminové drepy ako príklad je cesta k problémom s kolenami, pretože je na ne vyvíjaný neskutočný tlak, pokiaľ nie je prevedený celý rozsah pohybu.
10.) Zlé rozloženie svalových partíí.
Tréning si treba rozložiť vám tak, aby vám vyhovoval a zároveň aj fungoval. Prosím vás hlavne, vyhnite sa fullbody tréningom(tréning celého tela v jeden deň). Je vhodný len v istých prípadoch a v krátkom časovom období, ale v praxi je inak úplne zbytočný a nelogický.Je treba rozložiť si svalové partie tak, aby stíhali regenerovať a v jeden tréning nezaťažovať všetko.
11.) Z extrému do extrému
Cvičiť 15 minút nemá cenu, tak isto ako prísť do posilky a byť tam 3,5 hodiny, to je cesta k pretrénovaniu.
12.) Vynechávať tréning nôh.
Jedna z najväčších a zároveň nepochopiteľných vecí čo vidím vo fitku každý deň. Nie, to, že hráte futbal vás neospravedlňuje. Nohy sú 50% tela a kto ich necvičí je prinajlepšom blázon. Je zbytočné cvičiť biceps 4x do týždňa, mať ho veľký ako dvere, keď sa vám niekto pozrie na nohy…a no, výsledok si už viete aj sami predstaviť.
A na záver,veď viete ako sa hovorí: Hlupák sa učí na vlastných chybách a múdry na chybách iných.