Mnoho odborníkov tvrdí, že 21. storočie, bude storočie, ktoré rozhodne o osude ľudstva. Ak štáty nepríjmu striktné opatrenia v oblasti životného prostredia, možno budeme poslednou generáciou na Zemi, ktorá bude dýchať čerstvý vzduch. O tomto sa ale rozpráva veľa. Najvhodnejším spôsobom upozornenia na tieto problémy, je tieto problémy ukázať. V nasledujúcom zozname obrázkov ti ponúkame 13 hriechov ľudstva, ktoré môžu znamenať náš koniec.
1. Preľudnenie
Foto: (Vlny ľudstva), Autor: Pablo Lopez Luz
Hlavné mesto Mexika, Mexico City sa rozrastá každým dňom. Zeleň v meste je raritou, a každý voľný kúsok zeme je využívaný na stavbu budov a firiem. Hustota obyvateľstva je najvyššia na svete (6000 obyvateľov na km2)
2. Ničenie životného prostredia (hrozba veľkých environmentálnych katastrof)
Foto: (Požiar ropnej škvrny), Autor: Daniel Beltra/Greenpeace
Letecký pohľad na požiar po katastrofe v Mexickom zálive a výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon. „Musíme si uvedomiť, že každá oblasť má svoju obmedzenú kapacitu, a tiež, že niektoré oblasti zaťažujeme viac a viac nad ich únosnú mieru. Ochrana životného prostredia sa musí stať neoddeliteľnou súčasťou nášho myslenia a ako občania musíme voliť zástupcov, ktorý majú ochranu životného prostredia ako svoju prioritu. Len tak sa silná ochrana životného prostredia stane súčasťou národných a medzinárodných politík.“ William Vogt
3. Výkrmňa (Feedlot)
Foto: (Priemyselný chov dobytka v Brazílii), Autor: Beltra/Greenpeace
Pri stále zväčšujúcom sa zaľudnení rastie dopyt po lacnom, rýchlo „vypestovanom“ mäse. Pre tento účel slúžia takzvané výkrmne, miesta, kde je množstvo dobytka rýchlym a intenzívnym procesom dokrmované na požadovanú hmotnosť. Vlády krajín takéto veľké podniky podporujú dotáciami, hoci pri takomto spôsobe chovu vzniká neskutočné množstvo odpadu. Podporovanie takýchto veľkovýrobní ničí malých farmárov, ktorým sa takéto dotácie nedostanú, a tak pomaly zaniká tradičný, zdravší pomalý chov.
4. Konzumná kultúra
Foto: (Nákupné centrum v Kalkate, India), Autor: Brett Cole
Západná konzumná kultúra sa stáva neoddeliteľnou súčasťou kultúr a miest, v ktorom prevládal iný ekonomický model predaja a obchodovania.
5. Pestovanie potravín priemyselným spôsobom
Foto: (Skleníky, skleníky, skleníky), Autor: Yann Arthus Bertrand
V Almérii, Španielsku, pokrývajú skleníky rozsiahle oblasti. V istom slova zmysle sme otroci, ktorých prežitie je závislé na každodennom rozmachu a expanzii priemyselno-poľnohospodárskych impérií, ktoré hltajú zdroje Zeme exponenciálnou rýchlosťou.
6. Výrub lesov
Foto: („Vyčistenie“ lesov v Britskej Kolumbii, Kanada), Autor: Garth Lentz
Keď sa rozpráva o intenzívnom výrube lesov, kritika väčšinou smeruje na Brazíliu a na výrub amazonského pralesu. Málo ľudí ale vie, že Britská Kolumbia v Kanade je často označovaná ako Brazília severu. Kanada nie je vôbec priateľská k svoju prírodnému bohatstvu, čo radikálne vidno na osude Vancuverského ostrova. Ľudská dominancia nad prírodou je obyčajná ilúzia, sen jedného naivného druhu. Otázku, ktorú si kladieme? Prebudíme sa z tohto sna v správnom čase, alebo bude už neskoro?
7. Znečistenie oceánov
Foto: (Vlna odpadu), Autor: Zak Noyle
Indonézsky surfér Dede Surinaya chytil vlnu. Ale akú vlnu? Táto vlna sa valí v zátoke pri ostrove Jáva, ktorý je najľudnatejší ostrov na svete. Vzduch a voda sú základné elementy, na ktorých závisí život na Zemi. A my sme z nich spravili odpad!
8. Intenzívne pestovanie
Foto: (Obdĺžnikové polia), Autor: Google Earth
V Číne nemá príroda miesto. Všetko je podriadené pestovaniu obilnín. Globalizácia je hrozba, ktorá sa snaží spojiť všetky miestne, regionálne a národné hospodárstva do jediného svetového systému. To všetko si vyžaduje „zničenie“ miestnych foriem poľnohospodárstva a nahradenie tohto miestneho systému centrálne riadeným industriálnym systémom, dopĺňaním pesticídmi. Všetko navrhnuté tak, aby mohol byť tento systém presadení na globálnej úrovni.
9. Výrub lesov vs. chov dobytka
Foto: (Kravy a dym), Autor: Daniel Beltra
Epicentrum boja o prírodu. Nie toho pozitívneho boja, práve naopak. V Amazonskom pralese bojujú proti sebe farmári, ktorý chcú chovať dobytok proti tým, ktorý chcú rúbať a klčovať, a takto vytvoriť miesto na pestovanie plodín. V Brazílii platí pravidlo Kolonizuj – Znič – Opakuj.
10. Expanzívna ťažba fosílnych palív
Foto: (Ropné veže), Autor: Mark Gamba/Corbis
Ďalším typickým symptómom ekologického zničenia je extrémna ťažba fosílnych palív. Príkladom môžu byť ropné polia v Kalifornii, USA – Kern River. „Ak niekto zničí niečo vytvorené človekom hovoríme o vandalizme. Ak zničíme niečo vytvorené prírodou, nazývame to pokrok.“
11. Problém slamov (slumov)
Foto: (Kopce slumov), Autor: Google Earth
Obyvatelia slumov v Port-au-Prince, Haiti, žijú v strašných podmienkach. Haiti je najchudobnejšia krajina na západnej pologuli našej Zemi.
12. Ničenie lesov
Foto: (Stavba rezervoáru vody), Autor: Daniel Dancer
Aká to je irónia. Prales, ktorý v Oregone, USA patrí do Willamette National Forest, sa stal obeťou výstavby rezervoáru vody.
13. Ako ovplyvňujeme prírodu našim odpadom
Foto: (Mŕtvy vták), Autor: Chris Jordan
Na atole Midway, ďaleko od centier svetového obchodu, leží na pláži mŕtvy albatros. Príčina smrti? Zjedol veľa plastu! Bežný pohľad na plážach tohto atolu.
„Ľudia a zvieratá čaká rovnaký osud – jeden umiera tak ako druhý, všetci dýchajú rovnaký vzduch. Človek zvieratá ničím neprevyšuje.“ Kniha Kazateľ 3:19
Ak ti záleží na prírode a životnom prostredí, zdieľaj tento článok, aby aj ostatní ľudia uvideli hrozby, ktoré nás čakajú v 21. storočí.