Mnoho mladých ľudí v dnešnej dobe nevníma význam niektorých dôležitých štátnych sviatkov, ktoré nám pripomínajú významné udalosti z našej histórie. Jedným z takýchto sviatkov je určite aj dnešný dátum – 17. november. Deň boja za slobodu a demokraciu. Pôvod štátneho sviatku siaha do roku 1939, kedy nacisti zatvorili všetky české univerzity ako dôsledok protestov tisícok študentov vysokých škôl, ktorí verejne prejavili svoj postoj proti okupácii krajiny a násilnej smrti študenta Jana Opletala. 17. november si ako Medzinárodný deň študentstva na pamiatku zastrelených a deportovaných študentov pripomínal aj komunistický režim.
Paradoxne, presne o 50 rokov neskôr vyšli do ulíc študenti znova. V novembri 1989 príslušníci Verejnej bezpečnosti na Národnej triede v Prahe zbili študentov demonštrujúcich za základné ľudské práva. To vyvolalo rozhorčenie verejnosti. Protestné akcie, ktoré sa následne rozšírili po celom Československu, spustili proces zániku totalitnej éry. Dôvodov pádu komunistických režimov v Európe bolo viacero – najmä ekonomické a vojenské zaostávanie Východu za Západom, nárast verejných prejavov nespokojnosti s režimom, neschopnosť komunistických vlád reformovať režim alebo udržať existujúci režim bez masívnych represívnych akcií.
Nenásilná zmena režimu s prvkami dohody a reformy dostala pomenovanie „nežná“ alebo „zamatová revolúcia“. Od roku 2001 je 17. november štátnym sviatkom