Ľudia milujú hrôzostrašné príbehy a radi sa trasú od strachu. Teda, samozrejme len vtedy, keď vedia, že ide len o film alebo počítačovú hru. My ti však prinášame rebríček piatich skutočných udalostí, z ktorých behá mráz po chrbte.
1. Renesanční zombies
Renesancia bola v talianskej histórii obdobím plným výnimočného umenia a kultúry. Toto dvesto rokov trvajúce obdobie zrodilo množstvo veľkých umelcov a humanistov. Spomenieme len napríklad meno Leonarda Da Vinciho či Michelangela. No nielen ich. Zrodilo i niečo príšerné – skutočných zombies. V roku 1494 vypukla prvá veľká epidémia syfilisu. Pred tým, než došlo k vynájdeniu antibiotík, syfilis predstavoval vážne smrteľné nebezpečenstvo. Táto choroba napádala celý ľudský organizmu a pomaly, až do úplného konca, ho doslova rozožierala. Ako prvé napadala tvár a genitálie. V dobovom Francúzsku alebo Španielsku nebolo ničím výnimočným, ak ste stretli človeka – zombie, ktorému jednoducho chýbala polka tváre a na jej mieste bolo vidieť len holú lebku. Vďaka Bože za modernú medicínu.
2. Hotel stvorený pre smrť
Henry Howard Holmes, známy ako H. H. Holmes, je považovaný za prvého amerického sériového vraha. Odhaduje sa, že jeho obeťou sa stalo niečo medzi 27 až 200 ľudí. Tento „úlovok“ sa mu podarilo dosiahnuť vďaka tomu, že okolo roku 1890 vybudoval v rušnej časti Chicaga hotel, ktorý navrhol tak, aby plne vyhovoval jeho nechutným chúťkam. Hotel získal neskôr prezývku „zabijakov hrad“. Hotel bol v podstate bludiskom plným miestností bez okien a chodieb, dverí, ktoré sa dali otvoriť len zvnútra alebo dverí, za ktorými nebolo nič iné ako tehlová stena, či miestností z ktorých nebolo úniku. Plán hotela poznal detailne len Holmes. Sofistikovaný systém odpadových šácht dovoľoval Holmsovi odpratať telá nebadane do pivnice, kde ich rozpúšťal v kyseline alebo pálil v peci.
3. Osud mesta Herculaneum
Rímske Pompeje boli domovom jednej z najväčších civilizácií našej histórie. S menom tohto mesta sa však spája aj jedna z najväčších katastrof, keď v roku 79 po Kristovi sopka Vezuv svojím popolom pochovala toto rímske mesto na viac než tisíc rokov. Erupcia však fatálne postihla aj neďaleké mestečko Herculaneum. To rovnako ako Pompeje pochoval popol. Herculaneum navyše zasiahol aj tzv. pyroklastický prúd žeravých plynov a skál, dosahujúci rýchlosť 450 metrov za hodinu. Smrteľným však bol najmä vulkanický mrak, ktorého teplota dosahovala až 1000 stupňov Celzia. Len za pár sekúnd tento vriaci mrak zahalil celé mesto. Ľudská lebka je plná tekutín. Keď ju zasiahne podobná horúčava, doslova vybuchne. Presne to postihlo obyvateľov Herculanea.
4. Veľké vraždenie domácich zvieratiek – Pet Holocaust
Počas druhej svetovej vojny sa udialo na ľuďoch množstvo ukrutností. No netrpeli len oni. Trpeli aj zvieratá. V roku 1939, na začiatku vojny, vytvorila Britská vláda tzv. Protiletecký zvierací výbor (Air Raid Precautions Animals Committee), ktorý mal rozhodnú o tom, ako majú ľudia naložiť so svojimi domácimi miláčikmi po vypuknutí vojny. Jedla nebolo totiž na rozdávanie, o to menej na kŕmenie zvierat. S cieľom vyriešiť tento problém, začala vláda tlačiť letáky, ktoré radili majiteľom zvierat, ktorú zbraň pre humánne usmrtenie svojho miláčika vybrať. Výsledkom bolo, že len počas jediného týždňa bolo usmrtených cca 750.000 zvierat. V tejto súvislosti sa v Británii začal používať pojem Pet Holocaust.
5. Nankingský masaker alebo Veľké znásilňovanie
Ako jeden z najhrôzostrašnejších príbehov histórie vošiel do dejín známy Nankingský masaker. Počas druhej čínsko-japonskej vojny v roku 1937 padlo do rúk Japoncov mesto Nanking, vtedajšie hlavné mesto celej Číny. Počas približne šiestich týždňov tu popravila japonská cisárska armáda približne 300.000 civilistov. Avšak to, čo vyplávalo na povrch po zverejnení informácie o tomto masakre bolo ešte hrozivejšie. Japonci ešte pred tým než svoje obete zabili, najprv ich najčastejšie znásilnili. Malé deti nevynímajúc. Pod hrozbou smrti ich nútili dokonca k incestnému správaniu. Po vojne sa japonskí predstavitelia, snažiac zachovať si česť, snažili tieto zverstvá poprieť. Pravda však bola silnejšia.