OFF
ON
Boxed
André the Giant: Gigant z 20. storočia

André the Giant: Gigant z 20. storočia

Ôsmy div sveta, The Gentle Gaint, vlastným menom André René Roussimoff. Francúzsky gigant, ktorý sa narodil roku 1946 na francúzskom vidieku v dedinke Molien. Výnimočný človek, kvalitný zápasník ale aj obstojný herec. Okrem ľudských skvelých vlastností vynikal aj svojimi fyzickými parametrami. André totiž trpel rastovou poruchou známou ako gigantizmus.

Aký veľký, taký dobrý

André sa narodil slovanským rodičom žijúcim vo Francúzsku. Už od útleho veku bol tento chlapec niečím výnimočný. Samozrejme, bola to hlavne jeho výška. Veď vo veku 12 rokov André meral 191 centimetrov a vážil cez 90 kilogramov. Navzdory tomu bol André vzorným študentom. Veľmi mu šla matematika. Neskôr na školu zanevrel a pomáhal otcovi pri práci na farme. Bol talentovaný na prácu s drevom a dobre sa vyznal aj v technike. Toto vzdelanie mu dal život. Ako malého chlapca ho prezývali Dédé.

Známe sú historky o tom, ako sa André nezmestil do školského autobusu, a tak ho do školy vozieval slávny spisovateľ Samuel Beckett na korbe svojho auta. Beckett býval neďaleko ich farmy a Andrého otec mu pomáhal so stavaním záhradného domčeka.

Naštartoval svoju kariéru

V 17 rokoch sa André presťahoval do Paríža, kde začal svoju profesionálnu kariéru vo wrestlingu. André tvrdo trénoval a chcel sa presadiť. Všimol si to aj kanadský promotér a zápasník Frank Valois, ktorý sa stal v roku 1966 Andrého mentorom a manažérom. André začal zápasiť po celom svete – Spojené kráľovstvo, Nemecko, Austrália, Nový Zéleand či Japonsko. Následne sa André presťahoval do Kanady, konkrétne do Montrealu.

Jeho manažér sa postaral o to, že zakladateľ Svetovej wrestlingovej federácie  (WWWF) Vince McMahon Sr. chcel Andrého do svojho kolotoča  wrestlingových zápasov, ktoré v Amerike naberali na popularite. The Giant sa tak stal súčasťou najväčšej expanzie wrestlingu vo svete vôbec. V roku 1973 debutoval víťazne a vtedy sa odrazil k výšinám. Hoci vysoký bol dosť aj bez toho. V USA dostal prezývku „Monster Eiffel Tower“ a vystupoval pod menom Jean Ferre.

Wrestling z neho urobil hviezdu. O tom nemožno pochybovať. Vďaka tomu začali ľudia Andrého spoznávať a brali ho ako človeka, nie ako príšeru. Jeho najslávnejšia éra bola v rokoch 80-tych, kedy čelil aj slávnemu Hulkovi Hoganovi.

André the Giant vs slávny Hulk Hogan.

Stvorený pre Hollywood

Obor, akým bol André, bol neprehliadnuteľným. Prvú rolu vo filme dostal André už v roku 1974, kedy sa vžil do role Bigfoota. Preňho postava ako stvorená. Zahral si aj v seriáli Zorro. Účinkoval aj po boku Arnolda Schwarzenegera v snímke Conan ničiteľ. Azda najvýznamnejšiu rolu Fezzika získal vo filme Princezná Nevesta. André získal svoje úlohy predovšetkým vďaka svojim fyzickým parametrom, no legendy počas natáčania o ňom hovoria ako o zásadovom, milom, slušnom človeku, ktorý mal svoje kvality aj ako herec.

Známy bol napríklad tým, že ak večeral či obedoval s priateľmi, vždy platil on. Raz prichytil slávneho Arnolda, ako sa pokúšal účet zaplatiť pri bare. Prišiel za ním, vzal ho na ruky a odniesol späť k stolu a všetko zaplatil on. No, Arnold rozhodne nepatril k najmenším.

André pri natáčaní filmu Conan: Ničiteľ

 

André v roli Bigfoota.

Legenda hovorí

O francúzskom gigantovi kolujú rôzne legendy. Jedna z najznámejších je, že na posedenie vypil 120 plechoviek piva bez toho, aby sa mu v krvi nejakým výrazným spôsobom prejavil účinok alkoholu. Legenda hovorí, že behom 6 hodín vypil 119 plechoviek piva.

André mal takisto problém s doktormi, hlavne v prípade operácií. A nebolo to spôsobené len tým, že sa nezmestil do bežnej postele či na bežný operačný stôl. Anesteziológovia nedokázali Andrého uspať. Bežné dávky anestézie boli zbytočné a pri zvyšovaní dávky sa lekári báli, aby nedošlo k predávkovaniu.

Čo je však s určitosťou možné povedať, je to, aký veľký skutočne André The Giant bol. Podľa všetkých údajov a meraní, ktoré sa počas jeho wrestlingovej kariéry konali nespočetne veľakrát, The Giant meral 224 centimetrov a vážil 236 kilogramov. Áno, počujete dobre. Pre predstavu, najvyšší muž sveta Sultan Kosen z Turecka meria 243 centimetrov.

The Gentle Giant zomrel v Paríži v roku 1993 na zlyhanie srdca. V tom období pricestoval na pohreb svojho otca. Práve toto obdobie malo giganta úplne položiť a podľahol infarktu myokardu. Jeho telo bolo spálené a popol bol prenesený a rozprášený na neznámom mieste v Spojených štátoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..