Najnovší Terminátor s prívlastkom Temný osud sa kvalitou azda najviac približuje pôvodným Cameronovým trhákom. Po tragických Salvation či Genisys bol divákom konečne doručený film, spĺňajúci kritériá štartu novej trilógie. Existuje však reálna šanca, že sa do sveta kyborgov z budúcnosti ešte vrátime?
☺Nasledujúci text obsahuje spoilery k filmu Terminátor: Temný osud. Ak ste film ešte nevideli, tak ďalej nečítajte a okamžite to napravte.☺
John Connor je mŕtvy! Áno, je to tak. Budúceho veliteľa odboja vo vojne proti robotickým zabijakom dostihol osud. Kto teraz spasí ľudstvo? Kto sa postaví na čelo boja proti umelej inteligencii snažiacej sa zvrhnúť našu rasu? Mexičanka Dani Ramosová žije svoj pokojný život s otcom a bratom v chudobnej časti Mexico City. Z budúcnosti prichádza nový model terminátora, smrtonosný Rev-9, s cieľom zavraždiť ju. Prečo však mladá Dani predstavuje pre Legion (odnož Skynetu v inej časovej línii) takú hrozbu, aby sa rozhodli s ňou skoncovať? Kyberneticky upravená bojovníčka Grace sa jej vydáva na pomoc a nebude v tom sama. O slovo sa hlási aj po zuby ozbrojená Sára Connorová, hnaná túžbou pomstiť smrť svojho syna.
Návratu „otca“ série Jamesa Camerona (do pozície výkonného producenta) padli za obeť aj všetky pokračovania od Dňa zúčtovania. Takže okrem spomínaného fiaska v podobe Salvation či Genisys sa fanúšikovia museli rozlúčiť aj so solídnou Vzburou strojov od Jonathana Mostowa. Temný osud teda pokračuje priamo tam, kde dvojka skončila. V roku 1998 sa Sára ukrýva so svojím synom Johnom v Guatemale, kam ich príde navštíviť T-800 vyslaný Skynetom. Malý John (so CGI tvárou Edwarda Furlonga) po dvoch smrteľných ranách z brokovnice umiera. Práve ona úvodná scéna dáva divákom jasne najavo, že ide o seriózne a ambiciózne pokračovanie s cieľom vybudovať niečo nové.
Prečítajte si aj: Klasika H.G. Wellsa dostáva hororovú verziu od tvorcu SAW a Insidious
Tim Miller (prvý Deadpool) nám z pozície režiséra servíruje jednu akčnú scénu za druhou, pričom sa nevyhne občasnému požmurknutiu smerom k akcii z T2. Jediným mínusom týchto scén je azda len prehnané využívanie CGI, ktoré v kľúčových momentoch kazí výsledný dojem. Taktiež kamera Kena Senga nám nedovoľuje si niektoré pasáže naplno vychutnať a filmu by možno svedčala práca kameramana, etablovaného v akčnom žánri. Hoci hudba z pera Junkie XL neosloví žiadnym novým motívom, adekvátne pracuje s prvkami z pôvodného soundtracku Brada Fiedela. R-kový rating filmu pristane, nakoľko hlavným „záporákom“ je opäť neľútostný stroj podobný Robertovi Patrickovi a jeho T-1000. V scénach, v ktorých figuruje Rev-9 a jeho „ostrý“ zovňajšok, sa teda brutalitou nešetrí.
Herecké výkony hlavných predstaviteľov, resp. predstaviteliek na čele s navrátenkyňou Lindou Hamilton sú pre potreby filmu postačujúce. Chémia ústredného ženského tria funguje, predovšetkým akási vzájomná nedôvera medzi Sárou Connorovou a Grace dodáva ich spoločným scénam akýsi šmrnc. Gabriel Luna ako Rev-9 takmer v každom ohľade pripomína to najlepšie z Patrickovho T-1000 a ako chladnokrvný robot je vskutku presvedčivý.
Prečítajte si aj: McConaughey, Farrell a Hunnam hláškujú v nadupanej gangsterke Guya Ritchieho
A čo Arnold Schwarzenegger alias legendárny Terminátor? „Arnie“ v roli terminátora na dôchodku, ktorý sa naučil žiť s ľuďmi, hovorí si Carl a predáva závesy je onou žiaducou humornou zložkou, ukážkovo fungujúcou už v T2, a taktiež zlatým klincom snímky. Arnoldove repliky prednášané s kamenným výrazom a ikonickým rakúskym akcentom povyšujú Temný osud na niečo viac než predošlé časti.
Snímke sa síce podarilo prinavrátiť sérií stratenú reputáciu, avšak šance na akékoľvek pokračovania sú mizivé. Z kvalitatívne slušnej snímky sa stal kasový prepadák a zúčastnené spoločnosti môžu prísť až o 120 miliónov dolárov. Ľudí nenalákal do kinosál ani návrat Jamesa Camerona či Lindy Hamilton a Schwarzeneggera. Zarytým fanúšikom série však musí postačiť, že sa (s najväčšou pravdepodobnosťou) rozlúčila so cťou.