Pohorie Nízke Tatry je súčasťou Západných Karpát a na našom území je ich centrálna časť tvorená Národným parkom Nízke Tatry (NAPANT). Rozprestierajú sa na ploche až 1 242 km2. Vysokohorské túry sú v tejto oblasti veľmi obľúbené a turistami vyhľadávané. Jedným z obľúbených vrchov Nízkych Tatier je práve legendárny Chopok.
Tretím najvyšším vrchom Nízkych Tatier s nadmorskou výškou 2 024 m n.m. je majestátny skalnatý vrch Chopok. Nad jeho vrcholec iba tesne vyčnieva vrch Štiavnica (2 025 m n.m.) a najvyšší vrch Nízkych Tatier Ďumbier (2 043 m n.m.). Skalnaté svahy Chopka sú kombináciou skál, kosodrevín a trávnatých lúk.
Naša túra sa začína na severnej strane Chopka v obci Jasná, ktorá je situovaná v Demänovskej doline. Zaparkovať v obci nie je problém. V období, kedy sme sa na Chopok vybrali my (polovica septembra – parkovisko Jasná), bolo parkovanie bezplatné a parkovisko takmer prázdne. Ešte skôr, ako sa však vyberiete z Jasnej na vrchol Chopku, máme pre vás tip. Prejdite sa smerom k Mikulášskej chate obzrieť si Vrbické pleso. Malá odbočka, ktorá určite stojí za to.
Prečítajte si aj: Čím vyššie, tým krajšie: To je Veľký Choč
Smerodajné pre nás odteraz budú žlté značky. Z parkoviska sa vyberáme smerom k hotelu Liptov. Obec Jasná je známym lyžiarskym teritóriom a hluk stavebných prác sa preto v polovici septembra ozýval široko ďaleko. Za hotelom Liptov sa už spevnená cesta začína strácať a postupne sa dostávame do lesa, kde môžeme svoj výstup naplno odštartovať. Prvou cieľovou destináciou sú Tri vody.
Kráčajúc k nim budete s vodou v intenzívnom kontakte. Bystrý ručiaci potok vám bude robiť spoločnosť väčšiu časť cesty. Cestou k Trom vodám budete kráčať chodníkom z masívnych kameňov, ktoré však bude neraz prelínať práve tečúci potok. V istých častiach budete prechádzať aj priamo cez vodný tok. Potom, čo sa dostanete k značke Tri vody, neopúšťajte žltú trasu. Ďalším cieľom je Sedlo Poľany.
Z nášho pohľadu hodnotíme cestu k sedlu za pravdepodobne najnáročnejšiu. Túra po žltej trase smerom na Chopok patrí do kategórie náročných. Dokazuje to i prevýšenie, no i samotná dĺžka stúpania. Dlho, dlho žiadne serpentíny (postupné stúpanie) neočakávajte. K Sedlu Poľany smerujete prudko hore.
Počas výstupu vám aj v tejto fáze výstupu spoločnosť robí potok a voda, ktoré opäť neraz pretínajú turistický chodník. Medzi stromy sa už od Troch vôd príliš neskryjete a pochodujete tak priamo pod dohľadom samotných nebies. V záverečnej fáze výstupu na sedlo sa začne cestička kľukatiť a stúpanie sa zmierni. Po tejto trase sa tak dostávate k vytúženému sedlu. Tu si rozhodne doprajte odpočinok a vychutnajte výhľad na nádherné svahy Nízkych Tatier a okolité hrebene. V tomto okamihu začínate naberať energiu, ktorú ste pri výstupe doteraz stratili.
Prečítajte si aj: Strážov je vrchom, ktorý prináša zážitok i emócie
Následne vám rázcestník dá na výber. Ak vám nevadí malá zachádzka, druhým smerom je vrch Poľana, ktorý je zhruba 10 minút chôdze. My sme sa však vybrali za červenou značkou smerom na Dereše, ktoré vedú priamo k Chopku. Kráčať po tomto skalnatom hrebeni, vôbec najskalnatejšom hrebeni Nízkych Tatier, je naozaj zážitok. Dereše vám ponúkajú krásne výhľady na všetky strany a už z diaľky vnímate, že Chopok sa k vám blíži. Kráčate, kráčate, no v skutočnosti je Chopok ďalej, ako by sa mohlo na prvý aj druhý pohľad zdať. Fatamorgány sa ale nebojte.
Kamenný chodník je miestami skutočne strmý a v prípade dažďa by chôdza mohla byť pomerne komplikovaná, no nám počasie prialo nad očakávania a blížili sme sa k cieľu v slušnom tempe. Ľudí začínate stretávať viac a viac, pretože lanovka je v permanencii a drvivá väčšina turistov sa ňou nechá vyviezť tesne pod vrchol. Ani netušia, o čo všetko prichádzajú.
Po úmornej túre sme tu! Chopok takmer v plnej krásne. Po ľavej strane si všimnete pomerne veľkú stavbu, ktorou je Hotel Rotunda – najvyššie položený hotel v Strednej Európe. Po pravej strane uzriete malý podnik (súčasť hotela), kde si môžete vychutnať chutné teplé jedlo, chladené pivo alebo limonádu. O tom, potom. Zostáva posledných 20 výškových metrov, aby ste mali Nízke Tatry ako na dlani.
V okamihu, kedy si vyšliapete cestičku hore po strmých skalách, pochopíte, prečo je Chopok takou legendou. Výhľad je fenomenálny, úžasný, úchvatný a doslova, akoby ste sedeli v kokpite lietadla a dívali sa z okna na dielo prírody. Chopok v sebe ukrýva podstatu energie. Energie, ktorú ak vložíte do snahy zdolať ho, vráti vám aj s úrokmi.
Zostup z Chopku nebol o nič jednoduchší ako výstup. Zvolili sme rovnakú trasu, no možností je viac. Dokonca, ak máte čas a dostatok energie, Ďumbier nie je ďaleko. V tomto prípade však voľbu zostupu dole po rovnakej trase neľutujeme. Pretože pokecať si s tatranskými kamzíkmi je niečo nezabudnuteľné.
POZOR! Na našej prírode, lesoch a horách nám záleží. Pri túrach skrz slovenskú prírodu sme si nemohli nevšimnúť, že odlesňovanie našich hôr a devastácia prírody sú krutou realitou. Ak chcete aj vy bojovať za záchranu našich lesov a zastaviť bezohľadný výrub stromov, navštívte stránku Mysmeles.sk a dozviete sa viac. Ďakujeme.
Autor: Denis Ruščák
Foto: Kristián Vrábel