OFF
ON
Boxed
Copy trading: Výber správneho tradera

Copy trading: Výber správneho tradera

Čo to copy trading je, aké sú jeho výhody a ako funguje ste sa mohli dočítať v predošlom článku. Ak ste ho prehliadli, nižšie nájdete odkaz. Teraz si však bližšie vysvetlíme to najdôležitejšie. Ako si vybrať tradera, ktorého budeme kopírovať. Tradera, ktorý by mal byť zárukou našich výnosov, zárukou toho, že budeme zarábať.

Keďže copy trading – autokopírovanie funguje na úrovni finančného trhu, obchodníkov je na výber skutočne statočné množstvo. Je však veľmi dôležité, aby ste pre zhodnocovanie svojho kapitálu vybrali tradera, ktorý vie čo robí a nejde vždy na náhodu do bezprostredného rizika. Určite nemôžete predvídať to, ako sa za vami kopírovaný trader bude správať, ale máte možnosť výberu.

Prečítajte si aj: Nevymýšľajte koleso: Copy trading vám môže stabilne zarábať

Každý má stanové svoje limity inde. Niekto ide do rizika častejšie, niekto pre zmenu vždy „útočí“ zo zálohy. No na základe niektorých indícií a samotných výsledkov (faktov) môžete vedieť, ako úspešný investor je a ako sa pri obchodovaní správa.

Signal provider, trader, follower

Tri pojmy, ktoré by ste mali skôr, ako sa pustíme do samotného procesu spoznávania správneho obchodníka, poznať.

Chcem sa registrovať na NAGU

Signal provider – ide o „osobu“, ktorá vytvorila určitý systém obchodovania (spoločnsoť, obhcodník), podľa ktorého možno obchodovať na finančnom trhu. V zásade provider umožňuje ďalším obchodníkom kopírovať jeho kroky pri investovaní na finančnom trhu. Stretnúť sa môžete aj s pojmom strategy manager alebo popular investor. Dnes sa strategy manager a trader pomaly zlieva do jedného, no signal provider je ten, čo udáva smer a otvára obchody.

Trader – investor, copy trader, obchodník… Pojem, ktorý ste tu už čítali mnohokrát, no aby bolo úplne jasno, traderom či investorom, tým môžete byť aj vy. No v počiatkoch s väčšou pravdepodobnosťou skôr budete…→

Follower – v prípade autokopírovania budete followerom. Ide o investora, ktorý kopíruje práve obchody ďalšieho tradera.

Rozhodujúce parametre výberu

Ako sme už spomínali, každý trader je iný, každý využíva rôzne finančné inštrumenty a inak vyhodnocuje príležitosti, ktoré na základe prognóz alebo kopírovania strategy managera vidí na grafe. Jeden z investorov je dynamický a jeho úspešnosť rapídne stúpa a následne klesá, iný zasa drží stabilnú úroveň, no je menej ochotný riskovať. Je len na vás, akú stratégiu sa rozhodnete kopírovať vy. Vybrali sme päť základných bodov, ktoré sú pri výbere najpodstatnejšie a ktoré si stručne a jasne rozoberieme.

  • Počet followerov
  • Doba obchodovania – história
  • Diverzifikácia obchodovania
  • Win ratio – Risk reward ratio
  • Drawdown

Počet followerov

Jednoduché, ak zvažujete výber dobrého tradera, zrejme nebudete kopírovať obchodníka, ktorého nikto nekopíruje a jeho obchody nie sú nijak zaujímavé. Logicky vzniká podozrenie, že zrejme nebude práve najúspešnejším. To, že tradera na danej platforme niekto sleduje svedčí, že bude akou – takou zárukou možných výnosov.

História tradera

Dôležité je aj to, ako dlho investor obchoduje. Väčšinou platí pravidlo, že ak obchodník investuje na burze viac ako jeden rok, malo by to byť bezpečnejšie. Samozrejme, výnos vám to nezaručí, no cieľom je minimalizovať riziko a aj keď je lákavé kopírovať „mega“ úspešného obchodníka, ktorý je na burze mesiac, buďte trpezliví.

Diverzifikácia investovania

S čím trader obchoduje? Copy tradingu vám umožňuje obchodovať, vyberať si z portfólia, na finančnom trhu s viacerými finančnými inštrumentmi. Inými slovami, obchodovať môžete s menami, komoditami, drahými kovmi, ETF fondmi alebo s kryptomenami. Básnik tak chce povedať, že kopírovať môžete s finančnými nástrojmi, ktorým trocha rozumiete alebo im rozumie váš trader. Môžete kopírovať viacerých a diverzifikovať tak svoje investície do viacerých segmentov.

Win ratio – Risk reward ratio

A tu je podstatné číslo, toto číslo vám totiž ukáže, ako veľmi je trader úspešný. Netreba tomu, ale vždy prikladať najvyššiu prioritu. Win ratio treba dať do porovnania s ďalšou krivkou a tou je RRR – Risk reward ratio. Niektorí traderi, aj tí úspešní, majú totiž win ratio nie je práve najvyššie, no pomer risku (1:1, 1:2) a zisku je vysoký.

Drawdown

Parameter, na ktorý množstvo followerov zabúda. Drawdown nie je však na škodu sledovať. Prečo? Ide totiž o pokles kapitálu za určité obdobie. Povedzme za rok či dva. Toto číslo vám ukáže, ako veľmi investor riskuje. Čím je drawdown nižší, tým je viac pravdepodobné, že pri kopírovaní jeho stratégie dosiahnete želaný zisk a bez väčšieho rizika. To je tu však vždy.

Samotné rady a odporúčania autora článku nie sú garanciou výnosov Vášho investovania. Redaktor nie je školeným investičným poradcom ani odborným analytikom.
foto: unsplash.com

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..