Rok 2018 bol 25. rokom samostatnosti nášho mladého Slovenského štátu. Mnoho vecí sa za tento čas zmenilo. Niečo staré odišlo, niečo nové prišlo, ale sú aj veci, ktoré akoby boli večné. Staršia generácia by vám určite vedela rozprávať. A teraz nehovoríme o politikoch a nerobíme ani žiadny platený marketing.
Pulty supermarketov sa dnes prehýbajú pod množstvom tovaru, ktorý máte na výber. Pred 30-timi rokmi vec, ktorá bola nemysliteľná. Mnohé dnes bežné tovary boli podpultové alebo v obmedzenom množstve. Dnes? Obrovské percento dovážaných potravín a produktov zo zahraničia nám dáva možnosť selektovať. My vám však prinášame naše Slovenské domáce produkty, ktoré nájdete na pultoch obchodov ešte aj dnes a veríme, že dlhé roky ich ešte aj nachádzať budete. Originál je len jeden.
Zlatý mok
Slovák sa zrejme nezaprie. Začneme obľúbeným chmeľovým nápojom, ktorý má u nás dlhú tradíciu. Niekto by namietal, že týmto titulom by sa mohol pýšiť aj „nitriansky“ Corgoň. Nie je tomu tak. Pivovar spod kopca Zobor už dnes v Nitre nie je a dokonca počas 1. ČSR dočasne zanikol.
Zlatý bažant od sládkov z Hurbanova je tu od roku 1969. Vtedy začal písať svoju dlhú históriu. A v rokoch, kedy na územie Československa prišli ruské tanky a ruský diktát bol viac ako citeľný, to vôbec nebolo jednoduché. Zlatý bažant je však celosvetovo známym fenoménom. Vyváža sa do 12 krajín sveta a vyrába sa podľa tradičnej i modernizovanej receptúry. Bažant je tu s nami dodnes. Tak do dna!
Raňajky, obed aj večera
Čo to tak asi môže byť? Napovieme vám. Slovenský fastfood číslo jedna, či tá najobľúbenejšia a najklasickejšia robotnícka strava. Treska v majonéze je tu s nami od roku 1954, kedy spoločnosť RYBA Košice začala tento šalát z treskovitých rýb vyrábať. O receptúru sa postaral Július Boško. Kedysi bola táto špecialita predávaná iba na Slovensku a do zahraničia sa dostala iba výnimočne. Dnes je treska na pultoch všetkých reťazcov a i keď konkurencia vzrástla a na výber máme množstvo iných majonézových šalátov, treska a tri rožky majú svoje čaro.
Pre milovníkov čaju
Vrátime sa opäť k nápojom. Viac ako 50 rokov svojimi účinkami udivuje čierny čaj pod názvom Pigi čaj. Ten nájdete doslova v každom obchode. Pred 50 rokmi sa pýšil titulom jediného čaju na území Československa. Čaj svoju receptúru vôbec nezmenil, rovnako ako ani svoju chuť a typickú arómu.
Chrumkavosť a arašidová vôňa
Tak túto maškrtu môžeme pokojne označiť prívlastkom kultová. Horalka od Sedity má viac ako 50 rokov a rovnakej obľube ako dnes sa tešila aj pred polstoročím. Ročne pekáreň Sedita vyrobí približne 160 miliónov kusov tejto sladkej arašidovej dobroty. Horalky vďačia svojej výnimočnosti a vzniku vďaka omylu. Znie to divne, ale je to tak.
Pôvodný recept vznikol v roku 1965. Kvôli nedostatku lieskových orechov sa zastavila výroba Tatraniek a tak sa do receptu primiešali arašidy. Vznikli z toho Horalky. A čí to bol nápad? Štefan Kassay bol mužom, ktorý Horalky ponúkol všetkým maškrtníkom. Kassay sa dlhodobo venoval receptúram a dnes je úspešným podnikateľom. Receptúra Horaliek dodnes nie je známa. Dnes Horalky pečie pekáreň I.D.C Hodling, kde sa vyrábajú aj sladkosti ako Mila, Vesna či Tatranky.
Hroznový nápoj zo Slovenska
Je to tak. Vinea je nápoj, ktorý patrí Slovákom. Vinárske závody v Pezinku totiž na trhu v roku 1973 poslali do obehu hroznový nápoj s názvom Vinea. Tento sladký hroznový nápoj je v obchodoch do dnes, hoci je súčasťou spoločnosti Kofola, a.s.
Snehulky
Ako by sme mohli zabudnúť? Najznámejšia mentolová cukrovinka s ľadovým medveďom na obale. Snehulky sú sladkou a sviežou dobrotou pre malých i starších. Ide o produkt fabriky Figaro. Snehulky si svoju receptúru prísne strážia. Vyvážané sú aj do Česka či Maďarska.
Tu sa zoznam nekončí. Spomenúť musíme aj také produkty ako známe burizónové Arizonky, sladkú Devu alebo tradičné Chrumky od spoločnosti Miva. Poklady, ktoré by sme si mali rozhodne vážiť a strážiť.
[xyz-ihs snippet=“Kryptotrejder“]