Mehran Karim Nasseri známy aj ako „Terminal man“ je človekom, ktorý strávil na parížskom letisku Charlesa de Gaulleho neuveriteľných 18 rokov. Takmer dve dekády prežil v odletovej hale. Muž bez identity, ktorému v roku 1988 ukradli všetky doklady, sa stal mužom bez národnosti, veku a akejkoľvek totožnosti. Ako dokázal Nasseri na letisku prežiť tak dlhý čas?
Osud si nenaplánujete
Príbeh Iránca Nasseriho sa začal písať v roku 1973. Vtedy pricestoval do Veľkej Británie. Tam sa zúčastnil protestu proti poslednému Iránskemu kráľovi (šáhovi) Muhamadovi Rezovi Pahlavímu. Po návrate do zeme ďalej žil a pracoval, no o štyri roky neskôr bol väznený a vyhnaný do exilu. Do Iránu sa tak vrátiť nemohol. Ďalšie štyri roky sa pokúšal získať azyl v Európe. Avšak, márne.
Kvôli iniciatíve veľvyslanca OSN sa dostal do Belgicka. Tam získal povolenie pre žiadosť o európske občianstvo. Muž uviedol, že z matkinej strany je čiastočný Brit, preto požiadal o toto občianstvo. Všetko vyzeralo v poriadku. V roku 1988 dostal doklady a mal sa sťahovať do Británie.
Podľa jeho slov však prišiel o všetky doklady po tom, čo ho okradli na ceste vlakom do Paríža. Odtiaľ mal pokračovať do Londýna. Po príchode tam ho však poslali naspäť do Francúzska, že ho nemôžu bez potrebných dokumentov nikam pustiť. Bez dokladov sa stal Nasseri úplným vyhnancom a zvyšných 18 rokovo strávil na parížskom letisku.
Inšpiroval sa aj Spielberg
Ako taký život na letisku môže vyzerať? Týmto príbehom sa inšpiroval i známy režisér Steven Spielberg. Ten v snímke Terminál (2004) obsadil do hlavnej úlohy Toma Hanksa ako utečenca. Nasseri sa pravidelne stravoval v McDonalde na letisku a hygienu vykonával na toaletách. Oblečenie nosil do čistiarne. Nasseri údajne nemal žiadnu žijúcu rodinu a ani obhajca za ľudské práva Christian Bourguet nevedel, čo s mužom spraviť.
Aby mohol dostať doklady, musel sa nejakým spôsobom identifikovať. Žiadne záznamy o tomto mužov sa však nenašli. Všetko sa malo vyriešiť v roku 1999. Kedy mu belgické úrady zaslali nové doklady poštou. Uviedli však na nich zlé meno i národnosť. Muž doklady neprijal.
Do roku 2006 muž žil v termináli Charlesa de Gaulleho. Muž začal mať zdravotné problémy a v tom roku bol hospitalizovaný. O rok neskôr sa Nasseri začal objavovať na parížskom predmestí. Kam viedli jeho ďalšie kroky, už netuší ani internet.