Prototyp slovenského lietajúceho auta začína byť čoraz reálnejší. I keď spoločnosť AeroMobil oznamovala, že v praxi bude stroj lietať omnoho skôr, trojročné omeškanie zrejme nebude žiadnou tragédiou, pretože výrobcovia oznámili, že prototyp 4.0 bude ešte viac sofistikovanejší.
Vízia vytvára budúcnosť
Slovenský AeroMobil nedávno zverejnil video, v ktorom odprezentoval ďalšiu víziu už prototypu 5.0. Aktuálne však približne 40 pracovníkov firmy pracuje na prototype 4.0, ktorý má vzlietnuť do nebies už v budúcom roku. K prvým zákazníkom by sa mohol dostať najneskôr v roku 2021.
Viceprezident spoločnosti Jonathan Carier v októbri tohto roka informoval, že do šiestich mesiacov bude prototyp pripravený lietať. V polovici roka 2019 tak očakáva, že prejde všetkými licenčnými normami a dostane potrebnú certifikáciu. Objednávok má spoločnosť už desiatky a preto koncom roka 2020 môže mať prvých hrdých majiteľov. Firma ale zatiaľ od zákazníkov neprijala žiadne finančné prostriedky, pretože prvotne chce demonštrovať hodnovernosť ich stroja. Hoci plány spoločnosti, že v roku 2016 bude mať za sebou prvé lety, nevyšli, pomohlo to k výraznému pokroku.
Nový upgrade
Samotné komponenty karosérie, z ktorých je AeroMobil konštruovaný, sú z vysokopevných a ultraľahkých materiálov, ktoré sú počas výroby vrstvené a impregnované. Väčšina dielov je vyrábaných priamo na Slovensku. Ostatné dodávajú firmy z Česka a Veľkej Británie.
AeroMobil mal verzie 2.5 a 3.0, ktoré boli schopné letu, no verzia 4.0 má byť sofistikovanejším autom/lietadlom, ktoré posunie komfort i spoľahlivosť na vyššiu úroveň. Stroj ktorý spoločnosť AeroMobil aktuálne vyvíja, bude musieť jazdiť rovnako spoľahlivo po ceste, ako lietať vo vzduchu.
Zákon, legislatíva a ešte raz zákon
AeroMobil by mal patriť do kategórie nekomplexných lietadiel s maximálnou hmotnosťou 1 200 kg. Certifikácia, o ktorú spoločnosť požiadala, by mala prebehnúť v roku 2019. Žiadosť o udelenie certifikátu zaslali vývojári Európskej agentúre pre bezpečnosť letectva.
Pri výrobe museli vyriešiť aj také banality, akými sú predný a zadný nárazník, kde je možné upevniť ŠPZ. Takisto museli vyriešiť systém náprav, ktoré musia zabezpečiť komfort pri jazde po pozemných komunikáciách, ale zároveň musia vydržať aj záťaž počas pristávania.