Milovníci lyžovania si v uplynulých dňoch prichádzajú na svoje. Čerstvý sneh už tradične vylákal do lyžiarskych stredísk množstvo návštevníkov. Najviac sa tak každoročne deje predovšetkým v období medzi sviatkami. Počet úrazov evidovaných horskými službami však tento rok stúpa. Poznáte základné pravidlá na svahu?
Ako uviedol pre TASR horský záchranár Jozef Richnavský:
„Za zrážku je na svahu vždy zodpovedný ten lyžiar alebo snoubordista, ktorý ide zvrchu.“
Rovnako ako vodiči na cestách, aj lyžiari musia prispôsobiť svoju jazdu stavu zjazdovky, počtu ľudí na svahu a v neposlednom rade svojim lyžiarskym schopnostiam.
Na svahu treba byť opatrný a predvídať, predovšetkým pri predbiehaní. Lyžiari či snoubordisti sú povinní sledovať pokyny na značkách. V prípade vzniku nehody, by mali poskytnúť zranenému prvú pomoc. Na svah je zakázané vstupovať pred začiatkom či po skončení prevádzky. Vyhneme sa tak prípadnému stretu s mechanizmom na údržbu trate. Medzinárodný lyžiarsky zväz FIS zhrnul hlavné odporúčania a pravidlá bezpečnosti na svahu v zbierke zvanej Biely kódex.
Biely kódex si môžete nainštalovať aj do svojho smartfónu. Nachádza sa v mobilnej aplikácii Horskej záchrannej služby (HZS). Aplikácia pomáha taktiež pri lokalizácii zraneného predovšetkým vo veľkých lyžiarskych strediskách.
„Ľudí, ktorí volajú pomoc, sa väčšinou pýtame na číslo najbližšieho stĺpu lanovky alebo snežného dela, ale vďaka aplikácii vieme poslať pomoc rýchlejšie a efektívnejšie,“ hovorí horský záchranár Jozef Richnavský.
Počet úrazov evidovaných horskými službami však tento rok stúpa. Zhruba polovica z úrazov vzniká predovšetkým pri lyžovaní a skialpinizme. Čoraz viac ľudí jazdí mimo vyznačenú a mimo upravenú trať trať. Ako uviedol J. Richnavský:
„Práve pri týchto štýloch jazdy ide väčšinou o ťažké úrazy, navyše v náročnom teréne, pri ktorých je potrebných veľa záchranárov a dlhý transport, zväčša helikoptérou.“
Počet smrteľných úrazov na svahu, bohužiaľ, stúpa. Štatistiku prináša poisťovňa Union. Minulú zimu výrazne prevládali úrazy kolien. Vyskytli sa však aj zranenia iných častí dolných končatín ako napríklad zlomeniny stehenných kostí. Z pohľadu záchranára ide o veľmi komplikované úrazy. Lyžiari či snoubordisti sa nevyhli ani zraneniam na horných končatinách a ťažkým úrazom hlavy či chrbtice. Napriek tomu, že lyžiari a snoubordisti nosia prilby v oveľa vyššej miere ako tomu bolo v minulosti, počet ťažkých úrazov hlavy pribúda.
Lyžovanie či snoubording je veľmi populárny šport a skvelý relax. Na svahu však treba myslieť dopredu a predvídať. Jazdime ohľaduplne a bezpečne. Predídeme tak úrazom a ďalším nepríjemnostiam.