Bibiána Čelková je vysokoškolskou študentkou Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. V druhom roku svojho štúdia na fakulte logistiky a krízového riadenia navštevuje odbor ovládanie rizík. V rámci štúdia však rozhodne nepatrí medzi študentov, ktorí by stagnovali. Je súčasťou projektu Missing Maps, prostredníctvom ktorého pomáha mapovať doteraz nepreskúmané lokality v rozvojových oblastiach. Jej mapovanie je výdatnou pomocou aj pre lekárov v teréne.
Vedela by si nám na začiatok povedať, o čom presne je projekt Missing maps a na čo sa vlastne zameriava?
Mnoho humanitárnych organizácií má pri pomoci v odľahlých miestach problém s kvalitnými a presnými mapami terénu. Na základe tohto vznikol projekt Missing Maps, ktorý založil Americký a Britský červený kríž spolu s Lekármi bez hraníc a humanitárnym tímom OpenStreetMap v roku 2014. Ide o otvorený projekt, v ktorom môžu dobrovoľníci mapovať, teda vyplniť „prázdne“ miesta na mape a byť tak nápomocní humanitárnym organizáciám, ktoré sa snažia pomôcť v týchto oblastiach.
Akú rolu v rámci projektu zohrávaš ty a v čom spočíva tvoja úloha?
Mojou úlohou je mapovanie oblastí na základe satelitných snímok. Toto zahŕňa označovanie prvkov, ako napríklad budovy, rieky, cesty, polia. V podstate akékoľvek prvky, ktoré môžeme identifikovať, preniesť do mapy, zakresliť a pomôcť tak humanitárnym organizáciám v teréne.
Prečítajte si aj: Koronavírus LIVE-STREAM: Nové prípady nákazy i úmrtia v reálnom čase
Pokročilí mapéri zohrávajú aj rolu validátorov. To znamená, že kontrolujú po mapéroch, či zmapovali tieto oblasti správne a nič tam nechýba.
Obohacuje ťa táto práca niečím? Čo ti za ten čas mapovanie týchto nepreskúmaných oblastí dalo?
V prvom rade pocit, že môžem robiť niečo, čo ďalej pomáha. Že moja práca nie je zbytočná. Je to naozaj super vedieť, že som svojou činnosťou prispela na pomoc ľudom, ktorí sú v teréne a tí zase pomáhajú tým, ktorí to potrebujú.
Taktiež som sa naučila pracovať s nástrojmi v ID editore a dúfam, že časom si vyskúšam prácu aj v iných editoroch, pomocou ktorých sa mapuje.
Môžeš nám priblížiť napríklad niečo, čomu sa pri mapovaní venuješ aktuálne?
Momentálne sa venujem mapovaniu oblastí zasiahnutých koronavírusom. Ide napríklad o časť krajiny Peru, kde sa mapy použijú na pomoc pri poskytnutí prevodu peňazí ľudom, ktorí nemôžu pracovať kvôli karanténe a na poskytnutie výživovej a hygienickej pomoci.
Zároveň v týchto oblastiach trpí viac ako 75 % detí do 3 rokov anémiou. Tieto miesta sú často tie najodľahlejšie a najťažšie dostupné. Vláda chce s týmto problémom bojovať lokalizáciou miest, kde žijú deti do 3 rokov, aby sa v týchto oblastiach mohla zlepšiť lekárska starostlivosť.
Môže sa do projektu zapojiť aj niekto, kto s mapovaním nikdy skúsenosť nemal? Prípadne, ako sa k tejto činnosti môže človek dostať?
Samozrejme sa môže zapojiť ktokoľvek. Všetko, čo je k tomu treba, je len počítač, pripojenie na internet a myš pre lepšie ovládanie. Informácie sa dajú zistiť na stránke Missing Maps, kde sa môžete pripojiť k mapovaniu a pomocou videí získate prehľad o tom, ako mapovať. Následne sa prepojíte na OpenStreetMap, kde si už môžete vybrať konkrétny task (napríklad na základe stupňa náročnosti). Myslím, že na týchto stránkach sú všetky podrobné informácie aj postupy vysvetlené tak, aby sa mohol pripojiť naozaj každý.
Pravidelne sa organizujú takmer po celom svete takzvané mapathony. Ide o stretnutie dobrovoľníkov, ktorí mapujú vybrané oblasti. Tým, ktorí sa chcú pripojiť k mapovaniu, odporúčam navštíviť práve tento mapathon, kde skúsenejší mapéri pomáhajú a školia tých, ktorí nemajú s mapovaním skúsenosti. Konajú sa pravidelne vo viacerých mestách na Slovensku aj v ČR. Odporúčam sledovať verejnú facebookovú skupinu Missing Maps Česko & Slovensko, kde sa informuje o každom plánovanom mapathone.
Mapujú sa tieto oblasti primárne za účelom humanitárnych aktivít alebo môže byť mapovanie využité napríklad aj za účelom rozvoja turistického ruchu?
OpenStreetMap, kde sa mapovanie realizuje, je otvorený projekt, ktorý vytvára tzv. voľnú digitálnu mapu sveta a dobrovoľníci tu môžu mapovať akékoľvek oblasti, a tieto údaje sú dostupné komukoľvek, takže môže ísť napríklad aj o rozvoj turizmu.
Avšak neskôr vznikla iniciatíva Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT), ktorej cieľom je tvorba máp práve na pomoc pri humanitárnych akciách.
Sú nezmapované aj nejaké oblasti na Európskom kontinente alebo ide skôr o krajiny tretieho sveta?
Predovšetkým ide práve o krajiny tretieho sveta, ktoré nie sú dostatočne exkluzívne a zaujímavé na to, aby ich zmapovali veľké organizácie.
Je možnosť v rámci tohto projektu napredovať? Napríklad v súvislosti s kariérnym rastom alebo aké sú tvoje ambície?
V rámci projektu sa môžeš z klasického mapéra posunúť na pozíciu validátora, ktorých rolu som už objasnila. Mojím osobným cieľom je v budúcnosti zorganizovať mapathon, niekde v mojom okolí, a priblížiť týmto spôsobom ľuďom projekt Missing Maps.