OFF
ON
Boxed
Nórsko dá prednosť prírode pred ropou. Tlieskame!

Nórsko dá prednosť prírode pred ropou. Tlieskame!

Krok, ktorý sa často nevidí. Napriek tomu, že náleziská ropy a ropa samotná sa rovná zlatu a určuje ekonomickú silu krajiny, sa škandinávska krajina rozhodla dať prednosť prírode. A nielen prírode. Nórsko uprednostnilo ochranu prírody a obnoviteľné zdroje energie pred ziskom z ropy. Tlieskame!

Škandinávske krajiny sú už roky popredné, čo sa – nielen – ekologického myslenia týka. Dôkazom toho je aj postoj, ktorý zaujalo Nórsko k zásobám ropy na jeho území. Rozhodlo sa dať prednosť prírode a obnoviteľných zdrojom energie.

Prírodný zázrak, ako pomenovali tamojšie média, sa nachádza v oblasti súostrovia Lofoty. Je ním ropné nálezisko. Na základe petície, ktorú doposiaľ podpísalo viac ako 53 tisíc ľudí, sa však nórska strana práce priklonila k snahám tamojšej vlády ukončiť podporu prieskumu v spomínanej oblasti. Zdrojom týchto informácií je portál Bloomberg.com.

Tento krok je skvelým rozhodnutím pre ochranu prírody. Každá minca má však dve strany. Škandinávska krajina zaznamená negatívny vplyv na ekonomiku štátu. Práve vďaka rope patrí Nórsko k najbohatším krajinám sveta. Ropa – tekuté zlato – podľa informácií nórskeho štatistického úradu, tvorí viac ako 50% celkového vývozu krajiny.

Túto situáciu pre Bloomberg.com okomentoval aj šéf nórskej ropnej a plynárenskej asociácie Karl Eirik Schjott-Pedersen: „Celý priemysel je zaskočený a sklamaný. Neposkytuje to predvídateľnosť, na ktorej sme závislí,”

 

Toto rozhodnutie, ako uvádza Independent.co.uk prišlo len pár dní po tom, čo nórsky parlament schválil najväčší štátny investičný fond na svete – 887 miliárd eur. Práve finančné prostriedky, ktoré boli získané z fosílnych palív, by sa v budúcnosti mali presmerovať na oblasť obnoviteľných zdrojov a na zisky z nich.

Svoju nespokojnosť so spomínanými krokmi vyjadril aj šéf najväčšej nórskej ropnej únie – Industry Energy – Frode Alfheim: Vytvára to nerovnováhu v politických diskusiách pre odvetvie, ktoré je závislé od dlhodobej perspektívy a nemôžeme to akceptovať. Pravdepodobne je v tomto odvetví veľa ľudí, ktorí sa pýtaju, čo vlastne strana práce zastáva. Musí existovať rovnováha,“

To, že sa škandinávska krajina rozhodla pomaly – ale isto upúšťať od ropného biznisu, indikuje aj rozhodnutie nórskeho štátneho investičného fondu z marca tohto roka. Theguardian.com uviedol, že ide o rozhodnutie ukončiť investovanie do akcií viac ako 130 spoločností, ktoré majú podnikateľské aktivity zamerané na obchod s ropou a zemným plynom. Bavíme sa o hodnote viac ako 7 miliárd eur. Podiely sa ponechali len v ropných spoločnostiach ako Shell či BP, ktoré majú rozšírené divízie obnoviteľných zdrojov energie.

Na záver 

Na záver je potrebné uviesť, že tieto udalosti môžu mať negatívny vplyv aj na zamestnanosť krajiny. V tomto odvetví totiž pracuje viac ako 170 tisíc ľudí. Samozrejme, svet sa bude musieť vysporiadať aj s týmito novovzniknutými problémami. My Nórsku fandíme a ceníme, že dbá na znižovanie znečisťovania ovzdušia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..