Legiend o gigantických živočíchoch pod vodou koluje po svete stovky. Azda najznámejším príbehom je ten z Lochnesského jazera v Škótsku. Známa príšera Lochness (Nessie) sa údajne niekoľkokrát objavila aj na jej hladine a práve tu začali vznikať rôzne legendy. Tento príbeh je však naďalej iba vymysleným príbehom, keďže neexistujú žiadne dôkazy o jej existencii. Je Stronsayské monštrum iný prípad?
Ivan T. Sanderson v roku 1962 vymyslel pojem „globster“. Tento pojem má vyjadrovať skutočnosť, kedy more vyvrhne na súš mŕtveho tvora, ktorého nemožno bežne identifikovať. Týchto prípadov už bolo niekoľko a identifikácia živočíchov bola zvyčajne nemožná, pretože človek dodnes nepozná všetky živočíchy , ktoré žijú v moriach a oceánoch. Práve oceány sú najmenej preskúmanou oblasťou na našej planéte.
Na ostrove Stronsay sa naskytol rybárovi Johnovi Peacovi nevídaný pohľad. Peace chytal počas dňa ryby, pričom nad hladinou mora sa niesla riedka hmla. Ako sa Pearce blížil k pláži, zaujal ho kŕdeľ vtákov, ktorý na skalnatom pobreží čosi ozobával. Peace uzrel na skalách mŕtvolu živočícha, ktorá mala hadovité telo, dlhý krk a tri páry nôh. Kvôli vlnám a nedostupnému terénu sa však na miesto nemohol dostať bližšie.
O pár dní však prišla silná búrka, ktorá telo neznámeho živočícha vyplavila na súš. Na pláži ho objavil George Sherar, ktorý zavolal kamarátov, aby zviera identifikovali. Až 17 metrov dlhé telo, trojmetrový krk a šírka tela približne 1,2 metra.
Príbeh Stronsayského monštra sa začal rýchlo šíriť a médiá chceli tohto živočícha zdokumentovať. Mŕtvola sa však rozkladala rýchlo a takisto ju požierali vtáky. O pravdivosti tohto príbehu svedčí aj to, že očití svedkovia prisahali pred súdom, že hovoria pravdu.
Neskôr anatóm John Barclay z Národnej historickej spoločnosti v Edinburgu začal analyzovať všetky poznatky a tvora zaradil do nového živočíšneho druhu. Príbeh Stronsayského monštra sa datuje do roku 1808 a odvtedy sa našli biológovia, ktorý tento príbeh vyvrátili a tvrdia, že išlo o žraloka obrovského. Potvrdil to aj biológ John Goodsir.
Najväčší žralok obrovský, ktorý bol kedy zaznamenaný, meral 12,2 metra. To, že živočícha nebolo možné identifikovať, bolo spôsobené iba vyšším štádiom rozkladu. Stronsayské monštrum je tak podobnou legendou ako príbeh „Nessie“ zo Škótska. To však neznamená, že pod hladinou mora a v hlbinách oceánov sa nemôžu ukrývať tvory, ktoré ľudské oko doposiaľ nevidelo.