Francúzsky výrobca pneumatík rozhodne nezaháľa. V nedávno zverejnenej tlačovej správe totiž sám generálny riaditeľ Florent Menegaux potvrdil, že Michelin pracuje na vývoji pneumatík, ktoré budú znamenať revolúciu v tomto segmente.
Aktuálne sú pneumatiky s pracovným názvom UPTIS (Unique Punctureproof Tire System) vo fáze testovania. Pneumatiky obuli elektrickému vozidlu Chevrolet Bolt EV. Auto bude odolávať ťažkým podmienkam a jazdiť bude i po nespevnených povrchoch.
Skúšky bude Michelin vyhodnocovať v spolupráci s automobilkou General Motors, ktorá koncern Chevrolet vlastní. Doba testovania nie je známa. Hodnoverné testy však môžu mať trvanie 12 až 24 mesiacov, aby bolo reálne možné určiť, ako sa materiály správajú v dlhšom časovom horizonte.
Pneumatiky, ktoré využívajú technológiu Airless nemajú žiadne bočné steny. Ako tlmiaci prvok sa využívajú kompozitné materiály, ktorých zloženie, výroba či štruktúra je zatiaľ utajená. Michelin však vo videu demonštruje, že pneumatikám nerovnosti určite nevadia. Michelin chce týmto vývojom výrazne prispieť i k životnému prostrediu.
Úspešné testovanie by znamenalo veľký krok vpred. Na videu vidno, že revolučné pneumatiky sa dokonale prispôsobujú stavu vozovky. Vývojári potvrdili, že podrobne analyzujú predovšetkým správanie sa materiálov, z ktorých sú kolesá vyrobené.
Prečítajte si aj: Aj veľké americké pick-upy prechádzajú na elektrický pohon
Mnohí kritici sa obávajú, že elastické prvky, ktoré sú použité ako hlavná konštrukcia kolesa nedokážu byť tak trvanlivé. Zároveň hovoria o tom, že takéto kolesá môžu byť niekoľkonásobne ťažšie, čo môže mať výrazný vplyv na jazdné vlastnosti vozidla. Podľa nich sa tak tieto pneumatiky nikdy nedostanú na súčasný štandard.
Hovoriť predbežné závery je však zbytočné, pretože pneumatiky sú vo vývoji a stále ide len o koncept. Podstatné je, zvýšiť bezpečnosť jazdy. Vývojári nevylúčili ani fakt, že mnohé materiály budú obmieňať a systém vylepšovať.
Ešte na prelomoch rokov 2014/2015 predstavil Michelin pneumatiku s technológiou SELFSEAL. Išlo o jedinečnú zmes pneumatík, ktorá dokázala zaplniť diery v dezéne okamžite po poškodení. Táto inovácia sa na trhu uchytila, nie však ako štandard, ale ako bezpečnostný prvok u áut určených na ochranu osôb.