Tentokrát ti prinášame rozhovor s naozaj zaujímavým človekom. Viktor Vincej cestuje a pracuje zároveň aktívne už viac ako 3 roky! Precestoval viac než 40 krajín a má za sebou už dve kompletné cesty okolo sveta. Svojej práci sa venuje viac než 5 rokov a pritom sa snaží spájať svoje hobby a prácu. Toto spojenie si samozrejme nezabúda aj naplno užívať! Sledujte jeho zážitky na jeho FB stránke alebo instragrame jeho projektu Traveling Lifestyle.
Pojem digitálny nomád už počul asi každý. Toto „zamestnanie“ je dnes považované za čosi ako dream job. Ako ale vlastne vyzerá život skutočného digitálneho nomáda?
Je to definitívne záľuba, ktorá veľmi rýchlo prerastie do životného štýlu. V podstate je to život podnikateľa na cestách po svete a pre mňa osobne je to určite aj dosiahnutý dream job. Každý digitálny nomád ma vlastný štýl, ja sa rád presúvam, a to pomerne často. Väčšinou vždy strávim cca mesiac v jednej krajine. Pracovný deň vyzerá rôzne, záleží na nálade, niekedy som workoholik a sedím za počítačom aj 12 hodín a niekedy sa práce nedotknem aj týždeň. Stále tam je “riziko”, že pracovný deň sa môže otočiť o 180° a idem si zasurfovať, zajazdiť na motorke, zaplávať v bazéne alebo oceáne, zabehať po pláži alebo hocičo, čo daná lokalita ponúka.
Ako ti vôbec napadlo, že svoj život nasmeruješ touto cestou?
Počas vysokej školy ma začalo lákať cestovanie a online marketing. Model online biznisu, ktorý dokáže zarábať pasívne, bol stále môj cieľ. Vedel som, že ak sa mi podarí osamostatniť, tak budem slobodnejší. Preto som v marketingu pomaly prešiel z práce pre firmu, na prácu pre klientov. Neskôr sa mi podarilo osamostatniť. Momentálne pracujem už len na vlastných projektoch. Najskôr to bol jednoducho len dream, na ktorom som dlho a usilovne pracoval a nakoniec sa stal skutočnosťou.
Myslím si, že ťa môžeme právom považovať za celkom úspešného človeka. Ako ale začal tvoj príbeh cesty z dola hore?
Za začiatok by som pokladal určite odchod z dobrého jobu doma na Slovensku, tzv. opustenie komfortnej zóny a vydanie sa cestou freelancera v USA. Počas vysokej školy som strávil dve letá v Amerike a pracoval som v reštaurácií na pláži v Ocean City, štát Maryland. Prvé leto som tam umýval riad, druhé leto som roznášal jedlo, no a potom to tretie, keď som odišiel z kancla na Slovensku, som začal freelancovať pre majiteľov tej reštaurácie a robil pre nich eshopy a marketing. Dá sa to určite pokladať za “zdola hore” obdobie… od “riadov k eshopom”. Bolo to v roku 2013 a moje pôsobenie v Amerike som zakončil návštevou Karibiku, Kanady a Ázie. Dal som si moju prvú cestu okolo sveta. V tom čase som začínal pracovať na svojich projektoch webcreate.me a Traveling Lifestyle.
Momentálne zarábaš len preto, aby si mohol cestovať alebo myslíš aj na budúcnosť?
Posledný rok bol uspešný, tak sa snažím každopádne niečo ušetriť, rozumne investovať do budúcnosti a financovať aj rast môjho biznisu. Treba byť “pripravený na zlé časy”, ale ja som hlavne pripravený na tie dobré!
Ako dlho plánuješ žiť takýmto štýlom života?
Predpokladám, že cestovanie ma postupne prestane baviť a začnem sa zdržiavať na miestach oveľa dlhšie, alebo sa možno aj niekde usadím a začnem sa vracať domov častejšie. Každopádne, svojej práci sa plánujem venovať čo najdlhšie.
Pre mňa je cestovanie vždy spojené aj so stresom a veľkou únavou. Ako sa s tým vysporiadavaš ty?
Stres a únava sú tam každopádne stále. Hlavne pri presúvaní, ale samozrejme už som si zvykol a zvládam to v pohode. Spanie na letisku, presúvanie sa v časových pásmach alebo zmeškané lety sú stále veľká výzva. Občas si cestu spríjemním prácou, napríklad v lietadle sa výborne odpovedá na otázky od zdolahore.sk redakcie. Najlepšie sa pracuje v Kuala Lumpur na letisku.
Podľa čoho si vyberáš miesta, kam sa vyberieš? Máš nejaký presný plán, čo všetko chceš vidieť?
Snažím sa plánovať čo najmenej, ale každopádne mám zoznam destinácií, ktoré chcem navštíviť a stále ho dopĺňam. Navštevujem krajiny celkom pestro a snažím sa striedať chudobnejšie s tými rozvinutejšími na rôznych kontinentoch a kombinovať rôzne aktivity – šport, vzdelávanie, biznis networking, party alebo randenie. Najnovšie som sa začal venovať aj dobrovoľníctvu. Medzi TOP destinácie ktoré mám na svojom zozname sú napríklad: Madagaskar, Južná Afrika, Argentína, Tahiti, Hawai, Kolombia, Jamaica, Dominikánska Republika, Mauricius, Rusko, Filipíny atď.
Čo ti digitálne nomádstvo dalo a čo ti vzalo?
Dalo mi toho každopádne viac ako vzalo! Obrovské množstvo skúsenosti v rámci toho čo robím, sebaorganizáciu/disciplínu, cestovateľské zážitky a nekonečné množstvo spomienok z rôznych kútov sveta. Spoznal som stovky ľudí a nadviazal kopec kamarátskych aj pracovných medzinárodných kontaktov. Digitálne nomádstvo je pre mňa pocit skutočnej slobody. A čo my to vzalo? Napadá mi jedine čas, ktorý som nestrávil doma pri rodine a kamarátoch. Niektoré kamarátske vzťahy trošku oslabli, ale to je životný kolobeh, ktorý by bol rovnaký aj keby som žil doma.
Komu by si odporučil tento spôsob života? Určite to totiž nie je pre každého.
Určite to nieje pre každého a podľa mňa by to mal byť hlavne podnikavý človek, ktorý chce budovať niečo vlastné, je pripravený na zmeny (príjemné aj nepríjemné) a má chuť cestovať a učiť sa nové veci každý deň!
Super životný štýl… určite to stálo veľa námahy. Začiatky a to umývanie riadu v amerike určite nebola prechádzka v ružovej záhrade.
Veľa šťastia na cestách Viktor.