Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom…Blá, blá, blá. Zabudnite! Podnikanie bratov Krayovcov je založené na úplne iných princípoch, ktorými v 60. rokoch ovládli upršaný Londýn.
Príbeh dvojičiek z Hoxtonu je krvavým obrazom toho, ako sa stať úspešnými podnikateľmi a zároveň kráľmi londýnskeho podsvetia. Hoci ich podnikanie nemalo s dodržiavaním zákona nič spoločné, do dejín sa zapísali ako rešpektované postavy, ktoré si budú ulice Londýna pamätať celé veky.
Cesta sa začala
Dvojičky Ronnie a Reggie Krayovci sa narodili 24. októbra 1933 v časti Londýna nazývanej Hoxton. Reggie sa narodil iba desať minúť po Ronniem. Obaja si šli za úspechom už od malého detstva. Venovali sa boxu a žali úspechy. Reggie bol spomedzi dvojičiek ten rozvážnejší, disciplinovanejší a koncentrovanejší. Ronnie, ten šiel iba za víťazstvom, nech to stojí, čo to stojí, aj keby to stojí niekoho život.
Ako osemnásťroční už mali skúsenosti s väzením, keď napadli policajta. Vo väzení si však pokoj nedali a okrem toho, že dozorcu obliali výkalmi, pokúsili sa o vzburu tým, že podpálili v cele postele. Následne spáchali i ozbrojenú lúpež. Neskôr ako veľmi mladí otvorili v Londýne malý klub a práve ten sa stal ich bránou do podsvetia.
Predmet podnikania
Ako to býva zvykom, ak chcete podnikať, musíte mať jasný cieľ. Alebo aspoň čiastočné ciele, ktoré chcete napĺňať. Výpalníctvo, lúpeže, únosy, pašovanie cigariet a ovládnutie londýnskeho podsvetia. Nemožno povedať, že Ronnie a Reggie by v tom nemali jasno.
Inšpiráciou bol pre nich boss britského podsvetia Billy Hill. Ten ovládal celú londýnsku štvrť Soho, pričom mu slúžili i policajti. Billy žil zatiaľ na pobreží Francúzska a na jachte sa vozil do Maroka a späť. Avšak bratia Krayovci vedeli, že hlavným predmetom podnikania ja ich úspešný klub, akých mali neskôr desiatky.
A to mala byť dostatočná zásterka pre to, aby zaútočili a zavraždili niekoľko členov Maltského gangu. Brutálny útok Ronnieho, kedy muža ubil do bezvedomia a ubodal bajonetom. Tri roky vo väzení a sloboda bola späť. V roku 1957, kým si Ronnie odpykával trest, založil Reggie nový klub s názvom „The Double R“.
Psychóza s príchuťou vraždy a…
Vo väzení sa však stalo niečo, čo Ronnieho poznačilo. Nešťastná láska ho dostala do psychózy a stal sa ešte viac agresívnejším. Doktori mu diagnostikovali paranoidnú schizofréniu a Ronnie zrazu začal byť nie bratom, ale viac príťažou a konkurenciou.
Reggie a Ronnie Krayovci boli v 60. rokoch na vrchole a vlastnili viac ako 30 nočných klubov, kde sa stretávala celá smotánka z Londýna. Boli všetkým a mohli si dovoliť čokoľvek.
Navyše u bratov sa začala prejavovať bisexualita. Predovšetkým u Ronnieho, ktorého poznačilo i väzenie a čoraz viac sa začal zaujímať o mužské pohlavie. Rizikom však bolo, že túžil po ľuďoch, ktorých mať nemohol. Politici, herci, úspešní podnikatelia. V tomto období však bola homosexualita trestná, a preto, ak hrozil nejaký škandál, všetko vyriešili peniaze alebo, jednoducho, brutálne zastrašovanie, v krajnom prípade vražda. Bratia sa neštítili ničoho. Hoci bol Reggie taktiež bisexuál, v roku 1965 sa oženil s Frances Shea, čo bola sestra jedného z členov ich gangu.
Vraždy, pomsty a zostup
Krayovci boli nenásytní a peňazí nebolo nikdy dosť. Rozšírili svoje pôsobenie do Ameriky a vtedy začalo násilie narastať. Konkurenčný gang v Londýne, Richardsonovci, sa pokúsil o vraždu bratov Krayovcov. A to preto, že Krayovci chceli ovládnuť i zvyšnú časť Londýna.
Dva roky od svadby Reggieho jeho manželka spáchala samovraždu a Reggie stratil hlavu. Reggie pred očami svedkov zavraždil Jacka McVietieho, ktorý sa pokúsil zabiť Leslieho Paynea. Payne bol účtovníkom Krayovcov. Vražda McVietieho bola brutálna. Reggie ho dobodal do tváre a podrezal mu hrdlo. Jeho telo sa nikdy nenašlo. Nie celé.
Zvyšujúce sa násilie a strata kontroly znamenala vzburu vlastného gangu. Členovia v spolupráci s políciou usvedčili bratov z viacerých trestných činov a v roku 1968 dostali doživotie. I z väzenia však mali dosah na vedenie niektorých svojich klubov.
Ronnie zomrel ako 61-ročný na infarkt. V roku 2000 dostal Reggie Kray milosť, pretože mu bola diagnostikovaná rakovina močového mechúra. Po pár týždňoch na slobode zomrel. Tento skutočný mafiánsky príbeh sa stal filmovou predlohou pre režiséra Briana Helgelanda, ktorý nakrútil film Legendy zločinu. Hlavnú dvojrolu si zahral britský herec Tom Hardy.