SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita nie, na úkor Smeru sa prekvapenia nedočkáme, a spolu s SNS budú môcť zostaviť vládu. To sú výsledky analýzy aktivít politických strán a ich sympatizantov na Facebooku.
Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sú predo dvermi, ale mnohí by chceli vedieť ako dopadnú už dnes. Moja analýza aktivít politických strán na Facebooku poodhalí aké výsledky môžeme očakávať v nedeľu ráno.
SME Rodina a OĽaNO hrozbou pre Smer
Najlojálnejších podporovateľov majú strany SME Rodina a SaS, kde takmer ¾ sympatizantov dali „like“ len im. Na druhej strane, sú SNS a SIEŤ, u ktorých takmer polovica priaznivcov podporuje aj iné strany.
To môže znamenať, že ešte nie sú pevne rozhodnutí koho budú voliť, sledujú rôzne politické subjekty, a rozhodnú sa až 5 marca alebo tesne pred.
Pozrime sa teda podrobne, aké strany sú ešte preferované podporovateľmi rozličných politických subjektov.
- Veľká časť priaznivcov je okrem SIETe ešte sympatizantom Obyčajných ľudí, SaS, SME Rodina a SDKÚ-DS.
- To isté vidíme aj v prípade SNS, kde sú sympatizanti tiež podporovateľmi Obyčajných ľudí, Smer-SD, SME Rodina a SDKÚ-DS.
- Pripomína to roztrúsenosť priaznivcov SDKÚ-DS, ktorí momentálne okrem SDKÚ-DS dali svoj „like“ aj 6 iným stranám. Pritom preferencie SDKÚ-DS sú okolo 1,5% a klesajú.
- Na druhej strane sú SME Rodina a SaS, u ktorých viac ako 10% priaznivcov „lajklo“ len OĽaNO.
- Pre Smer-SD sú okrem tradičného súpera SNS hrozbou „netradičné“ strany OľaNO a SME Rodina.
- SME Rodina dokázala prilákať voličov ľavice aj pravice. To isté môžeme povedať aj o OĽaNO.
- Most-Híd a KDH majú veľmi podobnú voličskú základňu, ktorá sa orientuje na tradičné pravicové strany (SDKÚ-DS) a ich „dedičov“ (SIEŤ, OĽaNO) .
Preto ak vo volených prieskumoch jedna strana rastie, tak druhá klesá, ako ukazuje nasledujúci graf.
Ženy volia Kollára, muži Matoviča
SME Rodina je strana, ktorú najviac preferuje ženská polovica voličov – 51%. Podporovatelia lídra strany, Borisa Kollára sú na 62% tvorené ženami. To môže priviesť k horšiemu volebnému výsledku vo voľbách, keďže ženy sú menej aktívni voliči (približne na 2,5 percentuálneho bodu pri 60% volebnej účasti).
„Najmužskejšou“ stranou sú Obyčajní ľudia, kde až 70% priaznivcov tvoria muži.
Dorastú Kollárovci do parlamentu?
Priaznivci SME Rodina na Facebooku rýchlo pribúdajú. Od 08.02 do 01.03 počet „lajkov“ na stránke SME Rodina na Facebooku vyrástol o 60%. Na druhom mieste sú Obyčajní ľudia, ktorí vyrástli o 31%. U ostatných strán počet priaznivcov na FB rastie rovnako pomaly, na úrovni 2%-8%.
Sloboda a Solidarita riskuje zostať pred bránami parlamentu
V absolútnych hodnotách má najväčší počet rozhodnutých voličov na Facebooku (na základe analýzy kľúčových slov) SME Rodina: okolo 1000 – 1500. V prepočte na lojálnych priaznivcov strán je lídrom SMER-SD – 2,8%.
Vidíme, že čím rozhodnutejší sú voliči strany na Facebooku, tým menšia je variácia vo volebných prieskumoch. To znamená, že volebné prieskumy ukazujú ten výsledok, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou strana vo voľbách naozaj získa.
Ak na osi X zobrazíme podiel rozhodnutých voličov v celkovom počte lojálnych strane voličov a na osi Y variáciu preferencií, tak získame koordináty strán na nasledujúcom grafe.
Vidíme, že ako aj na predchádzajúcom grafe máme lídra Smer-SD, a outsidera SDKÚ-DS. Ostatné strany tvoria tri klastery. SaS, Most-Híd a KDH majú relatívne nízky počet rozhodnutých voličov a vysokú variáciu. Nazveme ich „rizikovou“ skupinou. SNS a SME Rodina majú trochu nižšiu variáciu a podstatne vyšší počet rozhodnutých voličov. Predstavujú takzvané „čierne kone“, ktoré môže vystreliť a ukázať výsledok lepší ako vo volebných prieskumoch. OĽaNO a SIEŤ tvoria skupinu „istoty“ – pravdepodobne získajú toľko percent hlasov, koľko im predpovedajú volebné prieskumy.
Voľby na Facebooku: do parlamentu by sa dostalo 5 strán
Na Facebooku by voľby vyhrala SME Rodina. Na druhom mieste by skončila SaS, hneď za nimi Obyčajní ľudia.
Smer-SD by na Facebooku získal len 8,3%.
Na Facebooku úplne prepadla KDH, ktorá je s 2,2% na posledom mieste. Ak však vezmeme do úvahy že veľká časť voličskej základne tejto strany nie je aktívnym užívateľom Facebooku, vedenie strany to nemusí veľmi trápiť.
To isté môžeme povedať aj o relatívne nízkych preferenciách takých strán ako Most-Híd, SNS a Smer-SD.
SIEŤ taktiež ukazuje na Facebooku nižšie preferencie ako vo volebných prieskumoch. Je to síce nová strana s mladými lídrami, ktorí sú aktívni na Facebooku, ale ako najpravdepodobnejší nový „líder pravice“ prebrala tiež tých voličov pravicových strán, ktorí neprejavujú aktivitu na Facebooku.
SME Rodina, SaS, OĽaNO vykazujú na Facebooku vyššie preferencie ako v prieskumoch, čo znamená že veľká časť ich sympatizantov je politicky aktívna v tejto sociálnej sieti.
V prípade SME Rodina počet ich sympatizantov na Facebooku prevyšuje predpokladaný počet voličov vo voľbách pri 60% účasti. To znamená, že táto strana má potenciál ukázať lepší volebný výsledok, ako predpovedajú volebné prieskumy.
SDKÚ-DS má taký nízky počet voličov, že tí, ktorí sú aktívni na Facebooku tvoria až 61%. Väčšina z nich, však zároveň sympatizuje aj inej strane, a pravdepodobne dá hlas tej, ktorá má šancu dostať sa do parlamentu.
V prípade „klasických“ strán ako Smer-SD, SNS, Most-Híd a KDH sa na Facebooku nachádza len 4-8% ich potenciálnych voličov. V takom prípade analýza ich aktivít, a tiež aktivít ich voličov na Facebooku môže len naznačiť určité tendencie v správaní ich voličov.
Preto, ak sa vrátime ku grafu s klastermi strán, a pridáme ešte jednu dimenziu z predchádajúceho grafu (percento voličov na Facebooku: čím väčšia bublina tým väčšie percento), ostanú nám 4 strany o ktorých môžeme hovoriť s relatívne veľkou istotou: SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO a SME Rodina.
Predpovede
Preanalyzovali sme rozličné ukazovatele aktivity politických strán a ich sympatizantov na Facebooku. Na základe toho sa pokúsime predpovedať približný volebný výsledok strany.
OĽaNO – Strana sa dostane do parlamentu a získa okolo 6,5%. Šanca, že sa nedostane do parlamentu, je nízka. Na druhej strane viac ako 7,5% strana, pravdepodobne, nezíska.
SaS – Tesne sa nedostanú do parlamentu. Získajú okolo 4,5% hlasov. Pravdepodobnosť, že prekonajú 5%, je nízka.
SME Rodina – Dostanú sa do parlamentu a získajú okolo 5,5% hlasov. Je tiež pravdepodobné že získajú viac, okolo 6% hlasov.
SDKÚ-DS – Strana sa nedostane do parlamentu ako už dlhú dobu ukazujú volebné prieskumy. Získa trochu viac ako 1% voličov.
V prípade nasledujúcich strán je pravdepodobnosť chybnej predpovede vyššia, kvôli nízkemu podielu voličov, ktorí sú aktívni na Facebooku.
SMER-SD – Strana má veľký počet lojálnych voličov, ktorí sú pevne rozhodnutí ju voliť. Získa okolo 35% voličov, ako naznačujú prieskumy. Prekvapenia (či už vyšší alebo nižší volebný výsledok) na úkor Smeru sa, pravdepodobne, nedočkáme.
SIEŤ – Strana pravdepodobne získa nad 10% voličov, ale nie 14% ako naznačujú posledné prieskumy. Skôr okolo 11-12%, kvôli tomu že má nízky podiel lojálnych sympatizantov. Existuje tiež šanca že sa prepadne na úroveň okolo 8,5%.
SNS – Získa okolo 8,5% ako naznačujú volebné prieskumy. Pravdepodobnosť že získa viac je o trochu vyššia, ako tá že získa menej.
MOST-HÍD a KDH – Spolu získajú okolo 14-15% hlasov, každá okolo 7% hlasov. Kto však vzíde z tohto mini súboja ako víťaz je však takmer nemožné predpovedať.
Pri takých volebných výsledkoch strán by mal mať Smer-SD spolu s SNS viac ako 75 mandátov v parlamente, a teda budú môcť zostaviť vládu.
O metóde analýzy
Analýza bola prevedená na základe dát z oficialných skupín strán a politikov na Facebooku od novembra 2015 do marca 2016. Boli zozbierané komentáre a „like-y“ používateľov Facebooku k postom politikov a strán. Na základe kľúčových slov (napríklad „držím palce“, „máte môj hlas“ a podobne) som zisťoval či je sympatizant rozhodnutý voliť stranu alebo politika v nadchádzajúcich voľbách.
Vrámci analýzy predpokladám, že volebná účasť bude 60%, čo približne zodpovedá volebnej účasti počas predchádzajúcich dvoch volieb do Národnej rady.
V analýze tiež boli použité údaje z prieskumov agentúr FOCUS, MVK a POLIS od 19.01.2016 do 18.02.2016. Autor vytvoril analýzu bezplatne a jej výsledky sú vytvorené z voľne prístupných údajov na sociálnej sieti facebook.
Autor – Alexander Kučin – pracuje ako Data Scientist v IT firme
Keď pozerám prieskum,kde máte Ľudová strana naše Slovensko???? . Na Facebook-u nie je ??? Kde pozeráte ??
V analyze nie su vsetky strany, ktore kandiduju. Vyberal som tie, ktore ukazuju v prieskumoch nad 4% + SDKU, ktora nema sancu sa tam dostat pre porovnanie (zistit ako sa spravaju sympatizanti strany, ktora nema sancu dostat sa do parlamentu, ale kedysi bola jednym z politickych lidrov).
Trapny priskmu kde je lsns? Vy novinári ste len hanba slovenska preto vás nikto na slovensku nemá rád
juj, vsak to by bolo politicky nekorektne!
co na tom (alebo prave preto), ze sa dostanu do parlamentu cela „vedeckost“ tohoto prieskumu vyznie o 2 dni ako smetiskova 🙂
to je potom ako ze zatvorim si oci, tak ma neuvidia
Vysledky volieb alebo „Kde udelali soudruzi z NDR chybu?“ 🙂
Kedze na Facebooku je len okolo 20% volicov, a vzorka nie je reprezentativna, v predvolebnych predpovediach som skor analyzu Facebooku vyuzil na korekciu predvolebnych prieskumov.
Nakoniec to vyzera tak ze Facebooku sa da verit viac ako predvolebnym prieskumom verejnej mienky 😀
1. Neanalyzoval som strany, ktore v prieskumoch mali menej ako 4%. Ak by som sa pozrel na aktivitu LS NS na Facebooku, mozno by sa ukazalo ze maju potencial dostat sa do parlamentu.
2. SaS a SIET si asi vymenili volicov. Predpokladal som, ze popularita SaS na Facebooku za hranice socialnej siete nevyjde a teda tych 4-5% vo volebnych prieskumoch su objektivne preferencie. Naopak SIET sa javila ako strana, ktora moze prilakat tych volicov, ktori nie su velmi aktivni na Facebooku a volia pravicu.
Volici SaS na Facebooku menej hovorili o tom ze ju budu volit, ale isli do volebnych miestnosti a odvolili.
3. SMER stratil tych volicov, ktori odisili k LS NS. 6%, ktore LS NS ziskala nad to co ukazovali prieskumy by dalo SMERu 34%, ako som predpokladal.
V dalsom pripade som spravne odhadol pozitivnu tendenciu vo vysledku
4. OLaNO – tu som ocakaval skor vyssi vysledok ako ukazovali prieskumy ale 11% som si netrufol predpovedat.
A teraz tam kde to vyslo 🙂
5. SNS – ziskala 8,6% ako som predpokladal
6. SME Rodina – dostala sa do parlamentu, a maju „okolo“ 6% hlasov
Okrem toho u MOSTu bol odhad spravny, u KDH nie. Ale pri ich minimalnej aktivite na FB to bol skor tip.