Každá dekáda so sebou prináša inovácie, objavy či nové vynálezy, ktoré nejakým spôsobom ovplyvnia existujúcu i nasledujúcu generáciu. Niektoré „pokroky“ síce ľudstvo nikam neposunú a viac uškodia, ako prospejú, no 50. roky boli v tomto predsa len výnimočné. Obzrieť sa občas do histórie vôbec nie je na škodu. Poďte s nami do rokov päťdesiatych.
Päťdesiate roky sú dekádou po skončení druhej svetovej vojny. Išlo o „Elvisovské“ obdobie, ktoré nás posunulo vpred. Nie konkrétne Elvis, hoci je to majster svojho remesla, ale vynálezy, ktoré používame dodnes. Čo teda toto zlaté desaťročie prinieslo?
Film dostal farby
Čo si prvé vybavujete, keď vidíte čiernobiely film? Možno aj vy patríte medzi tých, čo si domýšľajú, akej farby asi bolo to auto alebo šaty tej očarujúcej ženy. Našťastie, vďaka roku 1953 už nad týmto rozmýšľať nemusíme, pretože to bol zlomový rok, kedy bola vynájdená farebná televízia. Za tento prelomový objav vďačíme Američanom. Hoci do Európy sa farebný televízor dostal až o dekádu neskôr.
Tajomstvá odhalené
Tak tento vynález objasnil už viac prípadov ako detektívi FBI, CSI či NCIS dohromady. Čierna skrinka vynájdená v roku 1953. Vďačiť za ňu môžeme austrálskemu vedcovi Davidovi Ronaldovi de Mey Warrenovi. V roku 1953 austrálsky letecký úrad jeho vynález zamietol a plne sa začal používať až v roku 1958. Neskôr sa v roku 1960 stali čierne skrinky povinnou výbavou všetkých austrálskych leteckých spoločností. Do sveta sa dostali v 60-tych až 70-tych rokoch. Dnes sú nimi vybavené všetky lietadlá, lode, vlaky a mnoho iných zariadení aj mimo dopravy.
[xyz-ihs snippet=“ZdolaHore-Telegram“]
Mikrovlnná rúra
Bežný domáci spotrebič, ktorý nám uľahčuje prácu, ako sa len dá. Mikrovlnná rúra je v kuchyni 83 % domácností po celom svete. V rokoch päťdesiatych išlo o stelesnenie komfortu a pohodlia. Od tej doby prešla značnou inováciou, no rok 1950 bude navždy spätý s vynálezom elektrickej mikrovlnnej rúry, ktorá sa stará o to, že vaše jedlo bude mať vždy správnu teplotu.
Sezam, otvor sa
Vynálezcovia Dee Horton a Lew Hewitt to dokázali. V polovici roku 1954 vyriešili typický problém s otváraním dverí. Keď máte plné ruky, ako si otvoriť dvere? Prvé automatické dvere boli použité na komerčné účely tak, ako ich poznám dnes. Na dvere hypermarketov a nákupných centier klopať ani nemusíte, pretože sa otvárajú samé.
Čiarový kód
A teraz viete, komu vďačíte za to, že všetko, čo má kód, niečo stojí? Minimálne v obchode to tak je. Princíp tohto kódu a jeho funkciu dali dohromady v roku 1952 dvaja vedci. Bernard Silver a Norman Woodland. Toto strojom čitateľné zariadenie je zložené z hrubých a tenkých čiar, oddelených presnými medzerami. Kedysi sa používali CCD čítačky, dnes predovšetkým laserové. Tie prečítajú kód a vytvorená databáza určí jeho exaktné zaradenie. Existuje množstvo druhov čiarových kódov. Ten, ktorý je v obchodoch, nazývame EAN kód.
Kreditná karta
Prvá kreditná karta bola vydaná Diner´s Clubom v roku 1950. O tento vynález sa postaral Ralph Schneider a Frank McNamara, ktorí boli zakladateľmi Diner´s Clubu. Išlo o plastovú kartu s kódovaním, ktorá vám umožňovala platiť bezhotovostne. V roku 1958 ich nasledovala spoločnosť American Express.
Sekundové lepidlo
Taká maličkosť a toľkokrát už zlepila nemalé problémy či naše prsty. Hoci prvé takéto lepidlo bolo predstavené o desaťročie skôr, jeho účinnosť bola biedna a schlo pomerne dlho. Až päťdesiate roky mu dali právo nazvať ho sekundovým, pretože lepiť dokázalo naozaj behom pár sekúnd. A toto lepidlo zotrvalo dodnes a to sa píše rok 2018.
Krok za krokom
Rok 1950 priniesol aj vynález, ktorý nebol príliš očakávaným, no o to viac dnes cenným. Ide o tzv. krokovač. V dnešnej modernej medicíne známy ako kardiostimulátor. Ten stimuluje činnosť srdca a v zdravotníctve je používaný aj dnes. Pochopiteľne, úroveň prevedenia je na úplne inom leveli.
[xyz-ihs snippet=“Kryptotrejder“]