Nedávna štúdia odhalila, že najlepší čas na cvičenie je ráno hneď potom, ako sa zobudíte. Jej výsledky pomohli z chudnutia odstrániť rúško tajomstva a tvrdia, že cvičenie na prázdny žalúdok podnecuje organizmus spaľovať viacej tukov a zabrániť naberaniu hmotnosti (v porovnaní s cvičením v ostatných časoch dňa).
Experiment
Belgickí výskumníci podnietili zdravých mladých mužov (testovacie objekty) k podstúpeniu šesťtýždňovej diéty obsahujúcej o 30% viac kalórii a 50% viac tukov ako dovolili ich predošlé stravovacie návyky. Muži boli následne rozdelení do troch skupín a každá sa venovala inej aktivite. Prvá skupina neabsolvovala žiadne cvičenie a ich životný štýl zostal sedavý. Druhá skupina mužov počas šiestich týždňov testovania absolvovala neskoro ranné cvičenie po raňajkách, zatiaľ čo zostávajú muži cvičili nalačno pred raňajkami.
Šesť týždňov testovania prinieslo nasledujúce výsledky. Nie prekvapením, že prvá necvičiaca skupina mužov počas testovania nestratila žiadnu váhu, ale naopak pribrala zhruba tri kilá. Pri sedavom životnom štýle sa niet čomu čudovať – zdravie subjektov sa nezlepšilo, ba naopak zhoršilo. Druhá skupina cvičiaca po raňajkách takisto nabrala na váhe, a to zhruba 1.5 kila na hlavu. Títo muži si navyše privodili problémy s inzulínom. Posledná skupina nenabrala takmer žiadnu váhu a ich hladina inzulínu ostala nepoznačená. Ich telá ale navyše spaľovali viacej tuku počas dňa ako pri ostatných subjektoch.
Vyhodnotenie
Už pri letmom pohľade na experiment si je možné všimnúť, že cvičenie nalačno zabraňovalo priberaniu hmotnosti (čo nie je úplne rovnaké ako podporovanie zhadzovaniu váhy ako takej). Výsledky štúdie sú tak povzbudzujúce pre tých, ktorí by chceli skresať svoju váhu o pár kilogramov.
Autor štúdie, Peter Hespel z univerzity v Belgicku, na záver experimentu poznamenal, že optimálnym spôsobom na zabraňovaniu ukladania nadbytočnej hmotnosti je kombinácia zdravej vyváženej stravy a aktívneho životného štýlu. Čo však vydedukovať z experimentu je aj to, že ranné cvičenie nalačno by malo priniesť pozitívne výsledky aj tým, ktorí to so zdravou stravou neberú až tak vážne.
Na záver
Najlepšie by bolo teda privstať si pred prácou a cvičiť ešte pred raňajkami. Experiment ale neukázal, aký má cvičenie nalačno vplyv na váhové cvičenie, t.j., cvičenie zamerané na nabratie svalovej hmoty. V každom prípade, každý organizmus je mierne odlišný, a preto je dobré skúsiť si vlastnom tele, čo funguje a čo nie. Čo je však rovnaké pre všetkých je dobrý pocit po odcvičení. Teraz si môžete dopriať podobný pocit aj pri sledovaní športu (a nielen jeho vykonávaní), a to prostredníctvom tipovania na výsledky tímov. Trochu napätia a súťaživosť ho spraví omnoho príjemnejším.