Akoby už vecí, ktoré číhajú na dospievajúcich tínedžerov nebolo dosť. K alkoholu, drogám, bulímii či anorexii sa najnovšie pridáva i drunkorexia. Ak si však myslíte, že ide len a akúsi výstrednosť amerických tínedžerov, mýlite sa. Hoci sa tento fenomén objavil len nedávno, stihol si nájsť svoje obete už aj u nás. O čo vlastne ide?
Je nutné zdôrazniť, že drunkorexia nie je odborný lekársky termín. Ide o zvláštny druh anorexie, ktorý si pre spojenie s alkoholizmom získal v médiách práve toto označenie. Drunkorexia je v podstate výsledkom tlaku spoločnosti, ktorý núti mladé dievčatá (podľa prieskumov sú totiž v ohrození najmä dievčatá medzi 14. a 20. rokom života) jednak vyzerať štíhlo a na druhej strane nevyčleňovať sa z kolektívu a žiť bohatý spoločenský život v partii. Výsledkom týchto dvoch požiadaviek môže byť drunkorexia, teda nárazové pitie veľkého množstva alkoholu za súčasného len veľmi obmedzeného prijímania stravy.
Obeť tejto mentálnej poruchy – „drunkoretik“, prijíma cez deň vo veľmi malom množstve len nízkokalorické potraviny a vyhýba sa mlieku, maslu či iným výdatným surovinám. V masle a mlieku sú totiž kalórie, ktorým sa ľudia postihnutí touto chorobou radi a z celých síl vyhýbajú. Jedinou vecou, ktorú si však neodpustia je alkohol, ktorý užívajú najčastejšie na stretnutiach vonku s partiou.
Drunkoretik má v podstate k takémuto konaniu primárne dve motivácie. Jednak je ňou snaha vyhnúť sa kalorickým jedlám počas dňa, aby si večer mohol dopriať kaloricky výdatné víno alebo vodku a zároveň nepribrať, a po druhé, prijímaním menšieho množstva stravy ušetrí peniaze, ktoré môže potom investovať do nie lacného alkoholu. V mysli dunkoretika je také správanie vlastne tzv. „win-win“ správaním. Nielenže nepriberie, ale nestratí ani tvár pred partiou, keď neodmietne ponúkaný pohárik.
Treba však upozorniť, že takýto životný štýl je veľmi nebezpečný. Človek postihnutý drunkorexiou je chorým človekom, ktorý si nedokáže sám pomôcť. Preto, ak vo vašom okolí poznáte človeka, ktorý vykazuje vo svojom správaní už spomenuté znaky, mali by ste mu pomôcť vyhľadať ihneď odbornú pomoc. Táto choroba je totiž veľmi vysiľujúca a oslabujúca a ak čoskoro drunkoretická osoba neprestane takto žiť, hrozia jej až fatálne následky v podobe smrti.