Niektorí ľudia v našich životoch majú právom významné miesto. Odmysliac si rodinu, hovoriť budeme o priateľoch. Či skôr o takzvaných priateľoch, ktorí do našich životov – raz za čas vstúpia. Poznáme rôzne typy ľudí a je teda prirodzené, že do nášho života môže vstúpiť človek, ktorý sa javí ako priateľ, no v skutočnosti je to adept na titul toxického človeka.
Ľudstvo už odjakživa zvyklo spolunažívať v tlupách. Inak tomu nie je ani dnes, ibaže to už môžeme pomenovať viac kultivovanejšie. Každý z nás žije a pohybuje sa v istom spoločenstve, nazvime to komunitou. Obklopujeme sa rôznymi ľuďmi. Spolužiaci, kolegovia, priatelia alebo aj úplne cudzí ľudia. A práve v tomto spoločenstve sa môže nachádzať práve on/ona, jednoducho toxický priateľ, spolužiak či kolega.
Ak sa s takým človekom stretnete raz za čas, po stretnutí s ním pregúľate očami, zanadávate si a mávnete rukou. Problémom sa toxický človek stáva vtedy, ak sa z neho stane váš priateľ. Vy to ešte nevidíte, no možno o pár riadkov pochopíte, kto je vo vašej blízkosti kandidátom tohto statusu.
Nie je zlý človek, ale k životu mi ho netreba
Toto je azda najčastejší prvok, na základe ktorého môžete toxického priateľa identifikovať. Ako čítate v podnadpise, „nie je zlý človek“. A skutočne ním nemusí byť. Môže ísť o človeka, ktorý vás má úprimne rád, záleží mu na vás a nemá s vami zlé úmysly, ba naopak.
No svojim spôsobom sa jednoducho stáva pre vás nepotrebným. Prečo? Pretože jeho potreby, problémy a úspechy sú tým jediným, čo ho zaujíma. Vy robíte „kompromisy“, ktoré vyhovujú iba jemu.
Netvárte sa, že je to v poriadku
Toxický priateľ využíva svoje náladové správanie k tomu, aby sa mu dostalo prednostného zaobchádzania. Podporovať ho, utešovať ho vypočuť si ho…Je to náročné, no ak sa týmto ľudom budete snažiť neustále vyhovieť, stanete sa pre nich samozrejmosťou. Netvárte sa preto, že vám to neprekáža. Priateľstvo nie je o ja, ja, ja a znova ja. Ak dovolíte, aby to tak šlo ďalej, budete „šikanovaným“ a ani o tom nebudete vedieť. Dlhodobo je takýto vzťah priateľov neudržateľný a stáva sa opätovne toxickým.
Jojo efekt
Ten pozná zrejme mnoho z vás. Hoci, často sa využíva v spojení s diétou. Rýchlo schudnete, no po pár mesiacoch aj rýchlo priberiete naspäť. A čo s tým má toxický priateľ? To, že je priateľom je začiatok, je to vaša spriaznená duša. No pri drobnom konflikte sa odmlčí, tvári sa, že sa nezaujíma a nemá snahu veci riešiť. Ozve sa, ideálne vtedy, keď niečo potrebuje alebo sa mu to hodí. Potom sa chcete stretnúť, ale má radšej kopec výhovoriek, ale nie čas pre vás. Opäť sa vráti ako jojo vtedy, keď niečo potrebuje. Typický toxický priateľ.
To počká, potom, alebo, keby…
„Samozrejme, necháme to na neskôr. Ozvem sa ti s tým inokedy. Keby si mohol, bol by som ti vďačný. To počká, veď to nesúri,“ sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. Máte niekedy pocit, že istému človeku môžete vec povedať aj stokrát, ale aj tak pochopenia sa nedočkáte? Možno nie je iná možnosť, ako takému človeku rázne naznačiť, nech sa spamätá a otvorí oči.
Ďalšími, ak to možno nazvať charakteristickými črtami toxického spoločníka je, že je to apatický ignorant, v zásade sú to synonymá, ale jednoducho, ak ho nezaujíma váš život, vaše aktivity, preč s ním. Ak je na druhej strane hrdinom, ktorý sa vystatuje svojimi úspechmi, pochváli sa aj bielou stenou, nervy dlho neudržíte a takéto správanie vás len vyčerpáva. Aj tolerancia má svoje hranice.
Prečo priťahujete toxických ľudí?
Pretože ste starostlivý, vtipný, precízny, inteligentný, uvoľnený a skvelý poslucháč. Ak máte tieto vlastnosti, pripravte sa na to, že vás niektorí ľudia možno budú zneužívať. Ak sršíte vtipom, dokážete si nájsť vždy čas, ľudia to s radosťou využijú a zasypú vás svojimi historkami, problémami a často zbytočnosťami, ktoré vašu hlavu zaplnia a to podstatné pôjde do úzadia. Takže vo výsledku, toxický priateľ je pre vás „honorár“.
Prečítajte si aj: Denník motivácie: Pochopil som zákon príťažlivosti
Ako sa toxického priateľa zbaviť?
Aj keď je to v mnohých situáciách často neľahké, ba priam až náročné, nepomôže nič iné ako dištancovanie sa od takéhoto človeka. Nemusí to znamenať, že ho znenávidíte, ale budete s ním tráviť menej času, venovať mu menej pozornosti, zaujímať sa menej o jeho život. Vtedy je šanca, že vy sa zbavíte bremena a druhá strana si možno uvedomí, čo je dôsledkom tohto správania a začne sa správať tak, aby mala pochopenie aj pre vás.
Nemusíte na takého človeka zanevrieť, ak sa trápi danou situáciou uznajte mu štipku empatie, ale nenechajte sa pohltiť jeho „najdôležitejším“ životným osudom. Jeho správanie je adekvátne, no spomeňte si, že vo vás stále vidí to, čo predtým. Stanoviť hranice, kedy je toxický priateľ stále priateľom nie je ľahké, no vaša mentálna sila vás do blízkosti takých ľudí dostala, tak sa ňou spod ich vplyvu skúste aj vymaniť.