Netflix, HBO a všetky ostatné obľúbeno – neobľúbené filmové platformy zaručujú svojim divákom zábavu na celý večer. Edukačné seriály, oddychové reality show aj kvalitné diela svetoznámych režisérov. Výber pre náročného i priemerného diváka dnes určite nie je obmedzený. Okrem Frasera, Jamesa Bonda či Kardashianiek by sa mal dať do pozornosti aj starý dobrý dokumentárny film. Svetlo sveta totiž uzrel nový životopisný portrét Blúdiaci Holanďan Ľubomír Feldek, ktorého režisérom je Marek Janičík.
Tvorca Ľubomír Feldek, ktorý tento rok oslávil 85 rokov, pochádza zo Žiliny. Považuje slovenčinu za zázrak pre Slovákov. Napísal viac ako 80 knižných publikácií a patrí medzi najznámejších slovenských literátov. Študoval na pedagogickej vysokej škole v Bratislave, ako mladý začal pracovať v Mladých letách a tvoril v kaviarni básnikov- Štefánke. Na konte má viacciferné čísla básní o ženách, živote, práci, dobe, spoločnosti i láske. Manžel, otec, bojovník za lepšiu budúcnosť, ukazovateľ zrkadla prítomnosti, ale aj člen komunistickej strany. Jednoznačne tá pravá výzva na natočenie dokumentu.
Blúdiaci Holanďan Ľubomír Feldek zobrazuje umelca z viacerých uhlov a strán. Neprezentuje len medializovanú tvár– básnika, aktivistu a scenáristu. Predstavuje otca, manžela, priateľa, kolegu, ale hlavne ľudskú bytosť s úspechmi aj pádmi. Počas celého trvania filmu sa z Feldekových lyrických a epických príbehov dozvedáme o jeho živote pred aj za oponou. Otvorene rozpráva o strate svojho otca postihnutého „dobou“. Komunizmus spomína aj v súvislosti s jeho vplyvom na umenie. Autor búral socialistický realizmus v literatúre a podelil sa s filmovým štábom aj o negatívne skúsenosti a reálie básnického povolania. Rozprávanie o detstve, mladosti a dospelosti je doplnené Feldekovými úryvkami z básní. Do filmu vstupuje i Oľga Feldeková, spisovateľova manželka, ktorá opisuje ako sa s manželom spoznali a korenisto vykresľuje detaily ich zoznámenia. Vo filme sa zábermi presúvame Slovenskom, krajmi, budovami a životnými míľnikmi spisovateľa.
Portrét odkrýva aj autorove paradoxy. Boj za spoločenskú a politickú slobodu v poslednom roku osemdesiatok bol popretkávaný Feldekovou nežnou účasťou v strane. Na otázky i paradoxy však divák dostane v Blúdiacom Holanďanovi odpoveď. Dokonca aj na otázku: Prečo práve blúdiaci Holanďan?
Jedna hodina filmu nenásilne spája oddych s prívalom informácií, estetiku s jednoduchosťou a príbeh s realitou. Hodina, počas ktorej sa človek môže čudovať, zasmiať, zamyslieť a miestami aj súcitiť. Dokument ukazuje, že Feldekove príbehy poznáme oveľa dôvernejšie ako autora samého. Dôkazom je minimálne Perinbaba, ktorá je nevyhnutnou súčasťou každých Vianoc. Ak je teda niekto fanúšikom životopisných portrétov, umenia či samotného Ľubomíra Feldeka, oplatí sa vypnúť mobilný telefón, usadiť sa a dozvedieť sa viac o slovenskom blúdiacom Holanďanovi.
Kamera, strih, námet, scenár, réžia, Marek!
Novodubničan Marek Janičík. Scenárista a režisér pre relácie českej a slovenskej televízie, dramaturg a pedagóg. Autor publikácií pre mládež a lektor. Spoluautor scenárov celovečerných filmov Amnestie, Tajomstvo pána Kempelena, Cirkus Metropol a Blúdiaci Holanďan Ľubomír Feldek. Pre RTVS vytvoril scenár, námet, réžiu a strih v dokumentárnych filmoch relácií ako Família, Regina, Ahoj Slovensko, Necelebrity či Encyklopédia slovenských obcí. V Českej televízií sa tiež venuje dokumentárnemu filmu v reláciách Nedej se, Folklorika, Cesty víry, Babylon. Režíruje aj voľné krátkometrážne dokumentárne filmové diela pre obce i galérie. Svoju umeleckú činnosť využil aj v reklamnej a videoklipovej tvorbe, a to pre VÚB Banku, mesto Nová Dubnica, obce, značky, festivaly, základnú umeleckú školu i speváčku Simu Magušinovú.