Ako na inej planéte, a predsa v Európe! Cestovateľské kino sa v utorok 4. decembra v KC Dunaj vydá sa do zeme ohňa a ľadu, ktorá nikdy neprestane udivovať. Návštevníkov naladí na životný rytmus, ktorý určujú nekonečné lávové polia, nezbedné sopky, stovky vodopádov a tisícky oviec, …a samozrejme troli, ktorí neradi vidia, keď im postavíte cez obývačku cestu. V sprievode cestovateľa Dávida Vargu si vychutnajú zábery na ikonické, ale aj menej známe oblasti Islandu z vtáčej perspektívy. Dávid Varga pridá aj pár zaujímavostí o tom, ako sa na tomto magickom ostrove žije a ako ho precestovať za málo peňazí.
Island sa teší popularite, a to najmä v spojitosti s prírodou a hudbou. Čo je na Islande podľa vás príťažlivé?
Dávid Varga: Prírodné termálne pramene. Na Islande je kopec miest, kde sa dá okúpať vo vode horúcej od prírody. Predstavte si, že uprostred hôr alebo na konci dlhej prašnej cesty narazíte na horúcu rieku alebo jazierko s termálnou vodou, kde sa môžete okúpať zadarmo a ako dlho chcete. A kľudne aj v noci a pozorovať pritom polárnu žiaru. Neopísateľné.
Aký čas ste strávili na Islande?
D. V.: Bol som tam už desaťkrát. Najskôr tri mesiace na pracovnej stáži a potom na kratšie návštevy, väčšinou tak na desať až pätnásť dní.
Aké miesta by ste turistom odporúčali ako tie, ktoré by nemali vynechať?
D. V.: Informácií o Islande je dnes obrovské množstvo na internete, vrátane do bodky nachystaných itinerárov, ktoré zahŕňajú najznámejšie islandské vodopády, ľadovce, sopky či útesy. Čo ja osobne považujem za islandské “must-see” sú ľadovcové lagúny Jokulsarlón a Fjallsarlón.
A čo by ste im dali ako užitočné cestovateľské tipy, na čo sa vopred pripraviť?
D. V.: Predpokladám, že väčšina návštevníkov tam bude kempovať rovnako ako my, a preto by som apeloval na kvalitný spacák s komfortnou teplotou aspoň päť stupňov, no ideálne nula stupňov. Aj v lete nám totiž vo vnútrozemí párkrát mrzlo, je treba s tým preto počítať. Druhý tip sa týka predpovede počasia. Na Islande je počasie obávaný živel, ale zároveň tu fungujú niečo ako “mikroklímy” a veľmi často sme boli svedkami toho, že na jednom mieste besnila víchrica, ale “za rohom”, teda približne 50 km ďalej svietilo slniečko. Je preto dobré pravidelne sledovať predpoveď počasia (mne na Island skvele funguje yr.no) a upravovať si podľa nej každý deň plán.
S Islandom sa spájajú aj rôzne bájky alebo magické príbehy. Ktoré sú podľa vás najzaujímavejšie alebo najsurreálnejšie?
D. V.: Priznám sa, že aj keď viem, že tieto ságy, ako ich volajú miestni, sú veľmi populárne a je ich veľa, ja žiadnu nepoznám. Ja chodím na Island kvôli unikátnej prírode a spomenutým termálnym prameňom (úsmev).
Dávid Varga
je fotograf, cestovateľ a dobrodruh, ktorý sa v rámci svojich ciest zamiloval do Islandu a tento magický ostrov navštívil dovedna už 10-krát. Foteniu a cestovaniu sa venuje viac-menej len vo voľnom čase popri náročnej práci vo finančnom odvetví, aj preto v rámci svojich ciest vyhľadáva opustené miesta a panenskú prírodu, ako napríklad práve na Islande alebo v severnom Nórsku.
4. 12. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/IslandBA
Event: www.fb.com/events/185272522400995