Už v priebehu augusta sa na sociálnych sieťach Facebook a Instagram objavili fotografie a infografiky v hlavnej úlohe s rúškami, ktoré majú u ľudí navodiť dojem, že nosením tohto ochranného prostriedku vznikajú na koži ekzémy, vyrážky a že vám môžu privodiť iné vážnejšie zdravotné komplikácie. Je to klamstvo!
Na spomínaných fotografiách sa objavili zábery, ktoré zavádzajú. Viditeľné vyrážky sú totiž v skutočnosti ovčie kiahne a ekzémy, ktoré si nosením ochranného rúška privodiť nemožno. Fotografie sú upravené a nezobrazujú realitu. Jedným z hlavných zdrojov týchto dezinformácií je webový portál Badatel.net.
Zavádzajú a klamú!
Konšpiračné weby, medzi ktoré sa radí aj spomínaný portál Badatel.net dokonca rodičom radí, ako získať povolenie od lekára, aby nemuselo dieťa dodržiavať samotné nariadenia a rúško nemuselo nosiť. Tieto dezinformácie boli uvedené v článku s titulom Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach. V texte sa dokonca spomína návod na to, ako má rodič postupovať. „Ak však vaše dieťa nemá vážny, ale len mierny, prípadne zatiaľ nediagnostikovaný zdravotný problém, tak stále nie je nič stratené. Môžete napríklad lekárovi povedať, že vaše dieťa má nábeh na astmu, že sa mu z nosenia rúšok robia ekzémy alebo, že to naňho zle vplýva z psychického hľadiska.“ Dokonca rodičom vnucujú myšlienku, aby deťom do školy šili rúška zo záclony alebo, aby im dávali rúška s veľkými otvormi na dýchanie.
Polícia SR na svojom Facebooku zverejnila status, v ktorom upozorňuje na profily osôb, ktoré tieto klamstvá šíria a hovoria o akejsi zdravotnej výnimke pre ľudí (deti), ktorí rúško nosiť nemôžu zo zdravotných dôvodov. Na týchto profiloch sa šíria dezinformácie, ktoré sa objavili aj na konšpiračných weboch, že je možné si u lekára vybaviť spomínané potvrdenie. Polícia však označila tieto statusy za hoaxy a upozornila, že ak bude človek nevedome (z nedbanlivosti) šíriť COVID 19 alebo inú nebezpečne nákazlivú ľudskú chorobu, bude možné ho trestnoprávne stíhať.
Nariadenie o nosení rúšok u detí pritom hovorí o prvých 14 dňoch od začiatku školského roka. Povinnosť nosiť rúška platí pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov. V prípade prvého stupňa základných škôl a škôlkarov nie je nutné, aby malo dieťa rúško v triede, ale iba v spoločných interiérových priestoroch.
„Nosenie rúšok prvé dva týždne (14 dní je inkubačná lehota ochorenia COVID-19) má u detí veľký význam, keďže sú v prípade nákazy zväčša bezpríznakové, čo znamená, že ochorenie môžu nevedomky prenášať aj na iné osoby a aj na rizikové skupiny ľudí,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva. O tom, že opatrenie týkajúce sa nosenia rúšok na školách sa zavedie do praxe rozhodlo konzílium epidemiológov.
Práve prvé týždne v mesiaci september i ďalšie jesenné obdobie je považované epidemiológmi za vysoko rizikové obdobie a je predpoklad vyššieho nárastu prípadov, čo napokon v posledných dňoch a týždňoch preukazujú i štatistiky. Dezinformácie môžu spôsobiť, že ľudia zabudnú na opatrnosť a zdravý rozum, ktorý by za iných okolností stačil k tomu, aby sme sa vyhli rapídnemu nárastu nových prípadov v spojení s ochorením Covid-19.
Najväčšie mýty o rúškach
„U zdravých ľudí nemá rúško zmysel.“
Veľa ľudí nemá pri ochorení Covid-19 žiadne príznaky, sú asymptomatickí, no napriek tomu, že príznaky nemajú a cítia sa relatívne zdraví, môžu byť prenášačom daného ochorenia. Rúško má teda význam v akomkoľvek ohľade.
„Pri používaní rúška môže dôjsť k otrave oxidom uhličitým.“
Rúško ako ochranný prostriedok rozhodne nie je komfortným módnym doplnkom, ale rozhodne sa pri jeho používaní človek nemôže otráviť oxidom uhličitým alebo trpieť akútnym nedostatkom kyslíka. Kvalitné a certifikované rúška sú vyrábané z priedušných materiálov a molekuly kyslíka či oxidu uhličitého dokážu cez textíliu preniknúť na rozdiel od vírusových čiastočiek.
„Rúško môže spôsobiť infekcie a oslabiť imunitu.“
Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdili, že rúško a jeho používanie môžu spôsobiť infekcie alebo oslabiť imunitný systém. Rúška sa už desaťročia nosia v mnohých ázijských krajinách bežne a rovnako tak pri mnohých profesiách sa používajú denne niekoľko hodín. Nebolo preukázané žiadne zvýšené riziko infekcií. Práve naopak, používaním sa zabránilo šíreniu aj iných vírusových ochorení.
„Nevieme, či sú rúška vôbec účinné.“
WHO – Medzinárodná zdravotnícka organizácia, Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb ako aj Úrad verejného zdravotníctva viackrát informovali o efektívnosti používania rúšok ako ochranných prostriedkov, ktoré pomáhajú efektívne spomaliť šírenie vírusových ochorení. Účinnosť potvrdilo i niekoľko výskumov a testov. Ich ochrana nie je 100-percentná a dokonalá, no stále je lepšia nejaká ochrana ako žiadna. Jednorázové rúško je vhodné meniť po 6 až 8 hodinách. Ostatné plátené rúška je dobré pravidelne, na konci dňa, vždy prať.
Boj s hoaxami je dlhodobá záležitosť. Obávam sa však, že rozšírením sociálnych médií, to bude beh na dlhú trať. Odporúčam si pozrieť film The Social Dilemma