Pomáhal pri živelnej katastrofe na Haiti, ocitol sa vo vojnovom konflikte v Afganistane, zažil náročné podmienky Južného Sudánu a jeho posledná misia ho zaniesla do Jemenu, kde už päť rokov zúri vojna. Český chirurg a lekár bez hraníc Tomáš Šebek priblíži v utorok 9. marca v napínavej online prednáške svoje zážitky a skúsenosti z miesta, ktoré bolo len pred pár rokmi turistickou destináciou. “Kalašnikov je v Jemene niečo ako doplnok k oblečeniu,” hovorí oceňovaný lekár. Aj napriek každodennému hrmeniu streľby, všadeprítomnej hrozby cholery, operácii ťažko postrelených detí a nedostatku spánku sa Tomáš Šebek na svojej jemenskej misii snažil pozorovať bežný život, ktorý sa skrýva pod vojnovým závojom. Návštevníci s ním nahliadnu do jemenskej nemocnice, spoznajú lokálne podmienky aj organizáciu Lekári bez hraníc a dozvedia sa z prvej ruky o mieste, kde sa odohráva v súčasnosti najväčšia humanitárna katastrofa na svete.
Aká je situácia v Jemene dnes, keď svet bojuje s pandémiou koronavírusu?
Tomáš Šebek: Pandémia koronavírusu od samej podstaty slova postihuje svet bez rozdielu. Zatiaľ, čo sme doteraz sledovali vlny epidémie cholery alebo eboly ďaleko za hranicami našich obydlí, teraz si uvedomujeme, že chránený nie je nikto. O to horšie dopadá takáto vlna na krajiny, v ktorých bol obmedzený alebo plne nefunkčný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti ešte pred pandémiou. Medzi ne patrí aj Jemen, ktorý je i bez COVID 19 vďaka prebiehajúcej vojne najväčšou humanitárnou katastrofou súčasnosti. Už i tak obmedzené možnosti poskytovať kvalitný medicínsky servis sa komplikujú epidemiologickými opatreniami a nárokmi na logistické a materiálové zaistenie. Ja osobne to počúvam trochu z druhej ruky, ale na misii s Lekármi bez hraníc v Jemene je okrem iného aj môj kamarát, lekárnik Stanislav Havlíček, ktorý na takmer dennej báze posiela reporty na tému ako zložité je poskytovať humanitárnu pomoc v dobe koronavírusu.
Jemen bola vaša už niekoľká misia v poradí. Prekvapilo vás, ako už skúseného lekára bez hraníc, na nej niečo?
Tomáš Šebek: Vždy ma znovu a znovu prekvapí statočnosť miestnych ľudí, ktorí vo vojne žijú svoje veľmi skromné životy v trvalom nebezpečenstve, a napriek tomu mám niekedy dojem, že ich vnútorný život je zmysluplnejší. Potýkajú sa so základnými otázkami bytia a existencie, v šialených podmienkach vychovávajú svoje deti, de facto netušia, čo bude o pár hodín, zajtra, ani za týždeň.
Prečo ste do Jemenu ako Lekári bez hraníc išli?
Tomáš Šebek: Jemen je obrovská krajina s takmer 30 miliónmi ľudí, ktorá je tak trochu na okraji pozornosti zbytku civilizácie napriek tomu, že je to katastrofa obrovských rozmerov. Lekári bez hraníc pôsobia v Jemene na trinástich miestach, angažujeme cez 2000 ľudí a len z Česka a Slovenska tam putovala pomoc vysoko cez trištvrte milióna eur. Keby to niekomu prišlo ako kvapka v mori, tak napríklad pitnú vodu pre sto rodín na týždeň zabezpečíte za niečo viac ako 20 eur. Môj cieľ je stále jasný. Vyštudoval som medicínu v bezpečnej krajine a pokiaľ môžem aspoň trochu prispieť svojou skúsenosťou tam, kde je to najviac za potreby, cítim sa skoro až privilegovaný, keď mi to okolnosti a kolegovia dovolia.
Ako vnímali v Jemene vaše pôsobenie miestni – či už tí, ktorí potrebovali pomoc, alebo miestne autority?
Tomáš Šebek: Všade tam, kde dlhodobo pôsobia, majú Lekári bez hraníc takmer výhradne vynikajúce renomé. Iná situácia nie je ani v Jemene. Ako nezávislá, apolitická a nestranná je organizácia Lekári bez hraníc vnímaná ako zásadná v pomoci, najmä, civilnému obyvateľstvu, ktorému poskytuje starostlivosť bezplatne. Ako bežní ľudia, tak i miestne autority nás podporujú a obvykle všemožne chránia.
S akými problémami sa potýkajú Jemenčania? Či už ide o zdravotné problémy, alebo celkovo ako spoločnosť?
Tomáš Šebek: Problémom jemenskej spoločnosti nerozumiem, respektíve sa necítim byť tým, ktorý by ich mal hodnotiť. Súčasný vojnový konflikt a jeho historické súvislosti sú veľmi komplikované a myslím, že i pre človeka priamo z Jemenu môže byť situácia niekedy neprehľadná. Čo sa zdravotného systému týka, ten je nefunkčný. Počínajúc tým, že krajina negeneruje nových lekárov, pretože má zatvorené školy, končiac personálnym i materiálovým nedostatkom, najmä v oblastiach mimo veľkých miest. Ale i v aglomeráciách chýbajú základné odbory a dostupnosť lekárskej starostlivosti je na biednej úrovni. Ľudia v Jemene sa potýkajú so základnými otázkami prežitia, nedostatkom pitnej vody a jedla. Predovšetkým si ale civilisti, s ktorými som mal možnosť rozprávať sa, prajú, aby sa vojna čím skôr skončila.
Keď človek zažije niečo, čo sa výrazne líši od jeho bežného života, najmä pokiaľ ide o nejakú extrémnu situáciu, zvykne si uvedomiť, ako dobre sa má doma a zvykne si uvedomiť hodnotu vecí, ktoré mu predtým prišli bežné. Máte to tak aj vy po misii?
Tomáš Šebek: K tomu nemám čo dodať. Presne tak to je. Jedine snáď dôvetok, že na toto zistenie nemusíte jazdiť, obrazne, na druhý koniec sveta. Stačí, keď sa všetci budeme trochu viac zaujímať i o globálne problémy sveta namiesto toho, čo sa deje v našich predzáhradkách.
Už je to rok, čo ste boli v Jemene na misii. Máte v pláne sa tam vrátiť alebo vycestovať na misiu na nové miesto?
Tomáš Šebek: Lekári bez hraníc mi doživotne úplne iste prirástli k srdcu. Tá myšlienka a ich prevedenie je geniálne, menia sa len kulisy a ľudia. Pretože čakáme v rodine v poradí štvrtú radostnú udalosť, myslím si, že moja aktivita sa na chvíľu obmedzí na iba domácu podporu. Všade tam, kde som už bol, by som sa chcel niekedy vrátiť. Ideálne už v dobe, kedy tam panuje mier. To by som si pre miestnych veľmi prial. Až raz zase pôjdem, pôjdem predovšetkým tam, kde ma budú najviac potrebovať.
MUDr. Tomáš Šebek
je všeobecný chirurg, ktorý pracuje v pražskej Nemocnici Na Františku a ktorý je súčasťou medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc. Na svoju prvú misiu s nimi odišiel pred desiatimi rokmi na zemetrasením zdevastované Haiti. Neskôr sa tam vrátil. Dvakrát pracoval v traumacentre Lekárov bez hraníc v Kundúze v Afganistane. Lekársku starostlivosť poskytoval tiež ľuďom v Agoku na pomedzí Sudánu a Južného Sudánu. Celkom absolvoval s touto organizáciou šesť misií, naposledy pôsobil vo vojne zmietanom Jemene. Svoju skúsenosť z misií popísal v blogoch, ktoré vyšli aj knižne. Okrem toho, že je Tomáš Šebek odvážny a veľmi zdatný chirurg, stál tiež pri zrode portálu uLekare.cz, ktorý je dnes najväčšou lekárskou online poradňou na českom webe.
9. 3. (utorok)
Štart: 19:00 hod.
Vstupenky: bit.ly/Sebek0903
Event: https://www.fb.com/events/2819994648268906