Čo vieme, je, že životy generácií X, Y či Z – generácií mladých súčasníkov, našich detí a vnukov – sa budú odohrávať na hrane medzi, obrazne povedané, „návratom do stredoveku“ spojeným so stratou technologických kapacít ľudstva a „posthumánnou budúcnosťou“ druhu Homo sapiens.
Ako sme uviedli vyššie, publikácie na túto tému v dielni autora nájdeme až dve. Tou prvou sú Listy nanukovi, zbierka súkromných listov, pôvodne adresovaných synovi Richardovi, ktorá sa nikdy nemala stať knihou. Koho spomínaná 96-stranová studená sprcha oslovila a nedokázal sa od nej odtrhnúť, ten bude Generáciu apokalypsy čítať s otvorenými ústami a dúfať, že dáta a fakty uvedené na stranách tohto paperbacku sú len výplodmi fantázie šialeného autora. Pre komiksových nadšencov, Generácia apokalypsy je akýmsi „Snyder Cutom“ Listov nanukovi, a to z mnohých dôvodov.
Juraj Mesík nešpekuluje, načrtá rôzne katastrofické scenáre a nezostáva svojej povesti nič dlžný, no opiera sa o relevantné fakty, údaje, štatistiky a cituje svetoznámych odborníkov z branže. Volí mimoriadne atraktívnu štruktúru. Generácia apokalypsy nie je len nástrelom niekoľkých hrôzostrašných scenárov a ich následkov, je taktiež fascinujúcim pohľadom do histórie. Približuje skazonosné momenty z minulosti, ktoré ako jazdci apokalypsy driemu niekde v tieni a len čakajú na to, aby sa vrátili. Autor pracuje s rovnakou myšlienkou ako pri Listoch, no na rozsahu takmer 300 strán jej stavia omnoho pevnejšie základy a jej vyznenie je o to intenzívnejšie.
Jazyk knihy je napriek autorovmu odbornému zázemiu prijateľný a dielo ocení ako odborná, tak i laická verejnosť. Vítaným prvkom sú autorove odkazy na popkultúru. V rámci uvedenia do problematiky sa zmieňuje či o Zemeckisovom Kontakte, Hillcoatovej Ceste alebo Spielbergovom Jurskom parku, ktorého hrozbe v súčasnosti je venovaná jedna z najlepších kapitol knihy (o návrate dinosaurov však nehovoríme). Odkazy na družnú literatúru faktu či beletriu sú plusom najmä pre čitateľov, po prečítaní knihy bažiacich po rozšírení svojho katastrofického repertoáru.
Nenechajte sa však zmýliť. Kniha nie je len privítaním konca sveta, po ktorom budete mať chuť sa ísť okamžite zavesiť. Juraj Mesík napriek svojej nedôvere v celospoločenské uvedomenie zasvecuje malé svetielko nádeje a pre absolútnych skeptikov prináša aspoň rôzne inšpirácie a návrhy, ako sa čo najlepšie mentálne a fyzicky adaptovať.
Generácia apokalypsy by nikdy nebola uzrela svetlo sveta nebyť finančnej pomoci prispievateľov prostredníctvom platformy Startlab.sk, teda ľudí, ktorí možno podobne ako autor nevnímajú rapídny technologický pokrok našej civilizácie ako záruku ružovej budúcnosti, ale už dlhší čas pozorujú signály a výstražné znamenia. Práve pre toto publikum je kniha primárne písaná. Autor nie je naivný a nepredpokladá, že svojou prácou osloví širokú verejnosť, naďalej pokojne sediacu pri horúcom krbe na poschodí domu, ktorý horí od základov. Prihovára sa k nám ostatným, dáva nám možnosť, aby sme buď konali, hoci len pre pokoj nášho svedomia, alebo sa pripravili. Na čo? Čítajte.