„Už v počiatkoch vojenstva sa človek naučil, že najlepším receptom na víťazstvo je úderná sila, mobilita a vlastná ochrana.“
Ak si sa niekedy zamýšľal nad tým, v čom tkvie vojenská sila USA, tak tento citát to presne vystihuje. Spojené štáty americké majú najväčšiu, absolútne mobilnú údernú silu sústredenú na vyše 800 zahraničných základniach po celom svete slúžiacich na „ich“ ochranu (ich globálnych záujmov). Spojené štáty americké sú (objektívne) najsilnejším štátom sveta, o čom svedčí aj množstvo financií, ktoré vynakladajú na armádu v porovnaní s inými veľmocami. (viď graf)
Na titulnej fotografii je orientačná mapa základní USA po celom svete (tu vo väčšom rozlíšení), na ktorej nie je zobrazených všetkých 800 (aj základne NATO) základní iba orientačných 200. Medzi tieto základne patria veľké strategické základne ako Bondsteel v Kosove, ale aj malé pristávacie dráhy pre lietadlá stratené v oceáne.
Ak spočítame zahraničné vojenské základne iných štátov dostaneme číslo 30. (viď infografika nižšie). Oproti 800 základniam USA je to smiešne číslo. Toto číslo predstavuje masívnu globálnu silu. Len 50.000 amerických vojakov je umiestených v Japonsku, 54.000 v Nemecku a 28.500 v Južnej Kórei!!!
Ako sa tam tieto základne vôbec dostali? V Nemecku a Japonsku sú to „pozostatky“ vojenskej prítomnosti po 2. svetovej vojne. V Južnej Kóreii sú to „pozostatky“ Kórejskej vojny medzi Severom a Juhom. A ostatné? Zabezpečujú globálne ciele USA po skončení studenej vojny.
Koľko tieto základne stoja amerických daňových poplatníkov? Na zdravotníctvo z rozpočtu USA ide 78.000.000.000 $, na školstvo 71.000.000.000 $, no na zahraničné vojenské základne (len základne!) ide 100.000.000.000 $.
Ak sa ti tento článok páčil, zdieľaj ho na facebooku a takto ho odporuč aj svojim priateľom!
Zdroj: Vox.com