Stále sa doberáte s mladším súrodencom o to, kto je inteligentnejší? Tak potom ti závery nasledujúceho výskumu možno prídu vhod a svoje odvážne tvrdenia budeš môcť oprieť o seriózny vedecký základ. Najnovší výskum ukázal, že chlapci, ktorí sú zo súrodencov najstarší, majú o poznanie vyššie IQ než ich bratia. Otázka, či najstaršie deti sú naozaj najinteligentnejšie, zaujíma vedcov a odborníkov už viac než sto rokov. Nórski vedci priniesli nedávno na svetlo sveta pomerne zaujímavé zistenie. Nezáleží na tom, či sa niekto narodil ako prvý alebo len vyrástol ako najstarší zo súrodencov napríklad preto, že jeho starší brat v detstve umrel.
Výsledky výskumu naznačujú, že vyššie IQ prináša pozícia, ktorú dieťa v rodine zaujíma. Tor Bjerkedal zo zdravotnej služby Nórskych ozbrojených síl a Petter Kristensen z Národného inštitútu pre výskum zdravia na pracovisku a sa s cieľom preskúmať naznačenú tézu zamerali na štúdium 241 310 záznamov nórskych občanov, ktorí medzi rokmi 1967 až 1976 slúžili v ozbrojených silách Nórskeho kráľovstva. V sledovanom časovom intervale mali všetci skúmaní jednotlivci osemnásť alebo devätnásť rokov. Medzi prvorodenými mužmi bolo priemerné IQ 103,3. Priemerné IQ u druhorodených bolo 101,2 a u mužov, ktorých starší súrodenec v detstve umrel bolo priemerné IQ 102,9.
Muži, ktorí mali dvoch starších bratov, mali priemerné IQ len 100, ale v prípade, že ich starší súrodenci umreli ešte ako malí, ich výsledný priemer sa zlepšil až na 102,6. Nórski vedci na základe výsledkov výskumu skonštatovali, že neexistuje priamy vzťah medzi poradím narodenia a inteligenčným kvocientom. Výskum však dokázal, že vo výsledku záleží na spoločenskom postavení v rodine a nie na poradí narodenia ako takom. Výskum naznačil, že starší súrodenci sú inteligentnejší, pretože pomáhajú pri učení mladším súrodencom. A nielen to. Cítia sa byť za svojich mladších súrodencov zodpovední, organizujú im voľný čas a často sa tiež stávajú takpovediac ich hovorcami.