Alkohol, najrozšírenejšia droga na svete, lacná a ľahko dostupná. Vo svete fitness nemá čo robiť ani v malých množstvách, pretože vás ťahá vždy o krok vzad.
Úspešný cvičiaci človek, či už snažiac sa nadobudnúť svalovú hmotu alebo schudnúť sa pozerá dopredu, je vytrvalý a nenechá sa ničím ťahať naspať, preto medzi hlavných nepriateľov zdravého životného štýlu športovca sa považuje aj táto návyková, ale bohužiaľ úplne zbytočná látka pre naše telo.
Základná otázka, ktorú by si mal človek položiť je, prečo by som mal do seba liať niečo, čo pre moje telo nemá absolútne žiadne opodstatnenie, v ničom mi neprospieva ale naopak ubližuje. Stojí mi za to tá týždňová drina od pondelka do piatku na zdravej strave, pravidelným drením v posilke, keď príde piatok a vyberiem sa s priateľmi do baru, alebo na zábavu a zničím tým celé svoje úsilie behom jednej noci? Podľa môjho názoru, nie nestojí.
Pre zaujímavosť, po „ťažkej“ noci, kedy sme skonzumovali vysoké množstvo alkoholu, je telo 100% pripravené na ďalší kvalitný silový či vytrvalostný tréning až o 2-3 dni, keďže prvé dva dni, sa bude len spamätávať zo škodlivých látok. Aj napriek tomu, ak by ste šli cvičiť ďalší deň, a cítili by ste sa viacmenej „fit“, telo však nezaznamená tento tréning tak ako by malo, keďže stále sa nevie sústrediť na tieto procesy, ktoré ovplyvňujú náš rozvoj svalstva, či procesy spaľovania tukov. Je to z dôvodu spomaleného metabolizmu tuku, sacharidov a hlavne bielkovín – ktorým je znemožnené vstrebávať sa do svalstva, a spomaľujú tak proces regenerácie a rastu svalstva.
Taktiež nesmieme zabudnúť na vysoký obsah cukrov, ktoré sa vždy uložia vo forme tuku.
Každý deň sa stretávam s ľuďmi, ktorí keby nerobili takéto kiksy, mohli by byť ďaleko ďalej ako na tom sú teraz. Kľúčom k úspechu je vytrvalosť ísť si svoje, a nenechať sa ovplyvňovať vonkajšími vplyvmi, ľuďmi alebo vecami, ktoré nás spomaľujú alebo nám bránia k našemu cieľu.
Samozrejme z objektívneho hľadiska, je rozdiel vypiť celú fľašu tvrdého a dať si dva poháre vína za týždeň, ktoré prakticky nemajú žiadny vplyv na cvičenie – pokiaľ ho neprijímame v tréningový deň. V tréningový deň by sa malo vyhnúť akejkoľvek forme alkoholu, pokiaľ si teda nechceme spomaliť rozvoj svalstva a ich regeneráciu.
Pri dlhodobom užívaní alkoholu, a hlavne jeho nadmerných dávok, sa taktiež u mužov znižuje hladina mužského rastového hormónu testosterónu, ktorý je jedným z najdôležitejších prvkov budovania svalnatej postavy, nehovoriac o dehydratácii, celkovej slabosti organizmu a ďalších vážnych problémov, ktoré prináša prijímanie tejto návykovej tekutiny.