Väčšina Slovákov sa v pití kávy nezaprie. Preferujeme čo najväčšiu šálku, a najlepšie s aspoň decilitrom mlieka. Veď, nech to má tú správnu farbu. V prípade, že si zájdeme do kaviarne, či reštaurácie, opýtame si staré známe „presso“, či staršie generácie svojho obľúbeného „turka“ alebo „viedenskú“…
Ako si teda objednať kávu a nebyť za grobiana (prepáčte za výraz, lepší som v danej chvíli nenašla), to ešte mnoho ľudí nevie. Článok nie je len pre milovníkov kávy, no i pre ľudí, ktorí majú záujem mať prehľad a ísť zdolahore s nami, a nestrápniť sa – napríklad na pracovnej večeri, či konferencii.
Predovšetkým máme za to, že je potrebné niečo vedieť o histórii a príprave tohto medzinárodne obľúbeného nápoja. Málokto vie, že dejiny tohto „čierneho zlata“ siahajú do susedstva Rajskej záhrady. Najstaršie zmienky o káve pochádzajú práve z Etiópie, habešskej vysočiny a napokon i Kene. História kávy však nie je len jednoduchým sledom udalostí, ale skutočne napínavým príbehom popretkávaným dobrodružstvom, tragédiou i romantikou…
Dej najstaršej legendy siaha až do roku 850, ku arabskému pastierovi menom Kaldi, ktorý denne pásol svoje kozy v horách Jemenu, no vždy na inej pastvine. Jedného dňa, keď sa kozy pásli na pastvinách obsypaných neznámou červenou bobuľou, spozoroval na chovaní kôz rozdiely. Boli divokejšie, viac šantili, a dokonca dlhšie než obvykle. Kaldi sa teda rozhodol, že túto záhadu vyrieši sám a bobule ochutnal. Tajomstvo kávových zŕn bolo odhalené! S neopísateľným pocitom eufórie, ktorý ho náhle zaplavil, sa pobral za mníchmi v blízkom opáttsve, ktorí začali postupne vyrábať z kávových bôbov lahodné nápoje. No tu sa história kávy nekončí. História kávy je skutočne históriou úspechu. Vinie sa ako červená niť dejinami sveta a je reálnou ukážkou toho, akej námahy a akých obetí je človek na ceste za týmto povzbudzujúcim nápojom schopný…
Pitie kávy mnohí skutočne už celé stáročia považujú za obrad. Je možné ju pripravovať na mnoho spôsobov a tým vyhovieť rozdielnym chuťovým nárokom spotrebiteľov. Predstavme si teda tie najzákladnejšie možnosti prípravy.
Pravá turecká káva
Na prípravu tejto tureckej kávy potrebujeme džezvu, 7 g veľmi najemno namletej kávy a 100 ml vody. Do džezvy sa naleje studená voda, pridá sa káva a spolu sa to privedie k varu. Káva spení a džezva sa naplní až po okraj, nachvíľu kávu odstavíme a následne opäť privedieme k varu. Tento postup sa opakuje ešte dvakrát. Ja osobne si do tureckej kávy rada pridávam aj exotický kardamón, ktorý veľmi prospešne pôsobí na organizmus.
Espresso a jeho základné variácie
V posledných rokoch k nám z Talianska zavítalo Espresso. V Taliansku sa na rozdiel od Slovenska pije väčšinou bez mlieka, len osladené cukrom. Výraz espresso vznikol zo slova “express”, teda nápoj, ktorý sa servíruje zákazníkovi okamžite po príprave. Espresso by sa malo vypiť čo najskôr, pretože veľmi rýchlo stráca arómu a svoju plnú chuť. Veľmi často sa stretávame aj so zaužívaným názvom Piccolo, ktorý je však absolútne nesprávny. Certifikované Espresso je jemne mletá pražená káva v množstve 7 g. Doba prietoku vody cez kávu by mala byť v rozmedzí 20-30 sekúnd, za ktorú musí do šálky natiecť 20-30 ml emulzie.
Espresso Lungo
Táto káva sa nazýva aj väčšie espresso. Často sa tejto káve hovorí tiež Americano. V kaviarňach sa obvykle pripravuje nesprávnym spôsobom, kedy sa necháva káva natiecť do väčšieho hrnčeka, až je plný, a káva vtedy tečie viac než minútu. Po 30 sekundách, čo zodpovedá malému espressu, je káva v páke už použitá a všetky dobré látky má vyčerpané. Čím dlhšie teda voda preteká cez páku, tím viac sa espresso prepaľuje. Tento spôsob prípravy má vplyv nielen na chuť, ale aj na vaše zdravie. Najlepší spôsob, ako túto kávu pripraviť, je servírovanie horúcej vody k espressu zvlášť, aby si každý mohol kávu „predĺžiť“ podľa svojej chuti. Získame tým chuťovo omnoho lepšiu a predovšetkým zdravšiu kávu.
Ristretto
Túto malú, no silnú kávu pijú Taliani asi najčastejšie, a to päť i šesťkrát za deň. Ristretto sa pripravuje z rovnakej dávky kávy ako Espresso, teda 7 g, a dokonca rovnakým spôsobom. Jediný rozdiel, v čom sa Espresso a Ristretto líšia, je doba prietoku z kávovaru. Ristretto vždy tečie len 18 sekúnd, čo je necelá polovica klasickej malej šálky. Je ho teda menej, max. 20 ml. Ristretto tak obsahuje prvé, najsilnejšie kávové extrakty.
Caffé macchiato
Caffé macchiato je espresso s trochou mliečnej peny. V kaviarňach sa však Macchiato často zamieňa s veľkým Caffé Latte. Zručnejší baristi dokážu na povrchu peny namaľovať malý obrázok. Problémom už často ostáva len výslovnosť tejto kávy. Neobjednávame „mačijáto“, ale „nakijáto“. 🙂
Cappuccino
Cappuccino je pôvodom taliansky kávový nápoj, ktorý sa skladá z 1/3 espressa, 1/3 mlieka a 1/3 mliečnej peny. Pena má byť zarovnaná po okraj šálky a jej konzistencia má byť jemná a hladká, bez veľkých bubliniek. Káva sa pripravuje do cappuccinovej šálky, ktorá má rovnaké parametre ako šálka na Espresso, len s väčším objemom.
Caffé Latte
U nás veľmi obľúbené Caffé Latte je určené pre milovníkov slabšej kávy s mliekom. Pravé Caffé Latte sa pripravuje do tzv. jumbo šálky alebo do skla, a má menej peny. Francúzi túto kávu nazývajú café au lait a protinožci flat white.
Espresso Doppio
Pokiaľ priaznivcom kávy nestačí jedno malé Espresso, je dvojité určené práve im. V mnohých kaviarňach tomuto Espressu hovoria dvojité Espresso alebo Double Espresso. Espresso Doppio sa pripravuje z dvojitej dávky mletej kávy, 14 g. Pri príprave sa postupuje rovnakým spôsobom, ako u klasického Espressa. Káva preteká pákou 20-30 sekúnd, len má väčší objem, zhruba 50 ml.
Existujú však ďalšie dva výrazy, s ktorými sa musíme vysporiadať – robusta a arabica. Mnohí ľudia medzi nimi rozlišovať nevedia, preto si tieto dva pojmy objasnime.
V krátkosti sa dá povedať, že hlavnými rozdielmi medzi kávou odrody arabica a robusta sú cena a kvalita. Kvalita robusty je výrazne nižšia, má často veľmi zrnitú, ba pre niekoho až nepríjemnú chuť. Arabica sa oproti robuste vyznačuje omnoho lepšou arómou i samotnou chuťou. Druhým výrazným rozdielom je cena, ktorá je voči kávovníku typu arabica zhruba polovičná.
Výber kávy je však samozrejme na Vás. Pokiaľ patríte medzi gurmánov a radi si doprajete vysoko kvalitnú kávu, nejde inak, než doporučiť kávu druhu arabica. Pokiaľ však patríte medzi tú časť populácie, ktorá kávu užíva výlučne ako nejaký druh stimulantu v podobe dodávky kofeínu, práve robusta je pre Vás tou najsprávnejšou voľbou.