Hustá ako javorový sirup a ostrá ako ľad. Krajina, ktorá ponúka neskrotnú divočinu, nádherné jazerá, rozsiahle národné parky, najdlhšie pobrežie na svete aj vyspelé metropoly. Krajinu, v ktorej žijú Inuiti a v ktorej možno zažiť rozprávkovú zimu, predstaví Cestovateľské kino v utorok 24. októbra v KC Dunaj v sprievode Jiřího Jobánka.
Ako vznikol váš vzťah s Kanadou?
Jiří Jobánek: Kanadu som po prvýkrát navštívil v roku 2005, ešte ako študent v rámci programu Work and Travel. Vtedy to ale bola len malá ochutnávka vo forme Niagarských vodopádov, či mesta Toronto. Neviem, či ten vzťah vznikol práve v tej chvíli, ale rozhodne som ju chcel spoznať viac.
Kanada patrí medzi najkrajšie krajiny, keď hovoríme o prírode. Čo sú podľa vás najväčšie zaujímavosti, ktoré by si cestovatelia nemali nechať ujsť?
J. J.: Pre mňa je na prvom mieste príroda, takže z môjho hľadiska je to určite západná Kanada a národné parky Jasper a Banff.
Kanada je zároveň druhou najväčšou krajinou sveta. Aké sú rozdiely medzi západným a východným pobrežím?
J. J.: Západ je viac o prírode a východ je o veľkých mestách ako Montreal, Ottawa, Toronto a nesmieme zabudnúť ani na frankofónnu časť – provinciu Quebec.
Na čo by sa mali cestovatelia pripraviť, keď sa rozhodnú spoznávať Kanadu?
J. J.: Určite to sú pravidlá platiace pre vodičov, na ktoré treba upozorniť. Napríklad All Way Stop, kde máte križovatku a zo všetkých strán máte značku STOP. Každý musí zastaviť a prednosť má ten, kto príde prvý. Toto sa však netýka len Kanady, ale vidieť to môžete v celej Severnej Amerike, ale i v Afrike, Austrálii alebo na Novom Zélande. Ďalším pravidlom je rýchlostný limit, na väčšine diaľníc je maximálny rýchlostný limit 100 km/hod., čo je niekedy až ubíjajúce, ale všade vidíte tabule s upozornením na nulovú toleranciu rýchlosti. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že to funguje.
Kanada patrí momentálne medzi tie krajiny, ktoré sa otvorene hlásia k diverzite, čo sa odráža napríklad aj na zložení obyvateľstva. Ako by ste charakterizovali Kanaďanov? Aké sú to povahy?
J. J.: Otázkou je, kto je vlastne Kanaďan. Je to veľmi multikultúrna zem, v ktorej sa skutočne stretnete s národnostiami z celého sveta. Veď jedno z najväčších kanadských miest Toronto udáva, že okolo 55 percent jeho obyvateľov sa nenarodilo na území Kanady. Čo sa mne tam páči najviac je, že väčšina obyvateľstva nerieši farbu pleti alebo vierovyznanie, ale konkrétnu osobu. Čo sa týka povahy, to sa nedá globalizovať, ale v mnohých prípadoch sa tam stretnete s veľmi ochotnými ľuďmi.
Jiří Jobánek
študoval a pracoval v Austrálii a už sedem rokov pôsobí ako sprievodca pre cestovnú kanceláriu. Najviac cestuje do južnej a východnej Afriky, na Nový Zéland a Austráliu, do USA, Kanady a juhovýchodnej Ázie.
24. 10. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/PredpredajKanada
Event: www.fb.com/events/120284715346444