Dobu, v ktorej žijeme by sme pokojne mohli nazvať dobou stresu. Každý deň sa naháňame za často zbytočnými vecami. Snažíme sa stíhať termíny, ktoré sú často nad rámec našich možností a schopností. Stres zažíva každý z nás, a tak sme sa rozhodli ponúknuť Vám, našim čitateľom, pár tipov ako zvládnuť stresové obdobia a aspoň z časti odbremeniť psychický tlak. Poďte snami zdolahore 🙂
Čo vlastne ten stres je?
Neexistuje jedna jediná definícia stresu, ktorá by platila vo všeobecnosti, na ktorej by sa všetci kompetentní zhodli. Existujú však – nazvime to – definície stresu, ktoré sú uznávané medzi väčšou časťou odbornej verejnosti. Napríklad:
„Stres je reakcia na fyzický, duševný alebo emotívny nápor či napätie.“
Máme aj širšiu definíciu stresu:
„Je to stav, alebo pocit, ktorý človek zažíva, keď si myslí, že požiadavky naňho kladené prekračujú jeho osobné schopnosti a prostriedky, ktorými disponuje.“
Ak vám stres spôsobuje úzkosť, rozhodne nie ste sami. Existuje však aj iný druh stresu – pozitívny stres. Pozitívny stres nám vie byť v určitých situáciách skutočne osožný. Vie nás vyburcovať k lepším výkonom a zvýšiť tak našu produktivitu.
Pravdepodobne ste už zažili situáciu, kedy ste určitú povinnosť odkladali, odkladali a ďalej odkladali. Mysleli ste si, že nad ňou strávite veľa času. Na sklonku termínu odovzdania ste už neverili, žeby ste ju mohli načas odovzdať a v tom to prišlo. Niečo vás prinútilo sadnúť si na zadok a popasovať sa s danou povinnosťou. Pravdepodobne to bol stres. Koniec koncov ste úlohu stihli splniť za oveľa kratší čas – ako ste mysleli – a odovzdať načas. To je konkrétny prípad pozitívneho stresu a jeho kladných účinkov.
[xyz-ihs snippet=“ZdolaHore-Telegram“]
Ako zvládnuť stres?
„Ak si osvojíme správny prístup, môžeme zmeniť negatívny stres na pozitívny.“ Hans SELYE
Stresové situácie vyplývajúce z písomiek, zo skúšok, z nedostatku času či nadriadeného na pracovisku sa našťastie dajú zvládnuť pomocou techník, o ktorých sa dočítate už za okamih.
„Stres nie je niečo, čo sa nám prihodí. Naopak, je to naša vlastná reakcia na vzniknutú situáciu. A reakcia je niečo, čo môžeme ovládať.“ M. KILLORAN
-
Starajme sa o seba
Je veľmi dôležité si uvedomiť, ktoré veci sú pre nás podstatné. Jednou z nich je bez debaty starostlivosť o nás, o seba. Zdravie je veľmi dôležité, ale to už samozrejme viete. Vedeli ste však, že zdraví ľudia podliehajú stresu v oveľa menšej miere? Stres okrem iného spôsobuje zmeny v organizme, ktoré si my ľudia často kompenzujeme nezdravým jedlom čo v konečnom dôsledku spôsobuje zvýšenie krvného tlaku či nadváhu.
-
Oddych a relax
Najlepší protiliek proti stresu podľa viacerých vedcov je práve oddych. Oddych nemusí znamenať ležanie pri mori, či v kresle a pozeranie do televízie… Oddych môže podľa respondentov znamenať aj jóga, fitnes, prechádzky na čerstvom vzduchu, rôzne formy meditácie či dokonca prechádzka po obchodoch.
„Najvyšší čas na odpočinok je práve vtedy, keď naňho nie je čas.“ Konfucius
-
Šport
Na zlepšenie nálady a zníženia stresu je šport skutočne dobrý. Skúste fitko, vybijete sa tam, spoznáte nových ľudí a zlepšíte si svoju kondíciu. A navyše ako bonus – urobíte niečo aj pre svoje zdravie.
-
Humor
Poznáte Bekima? Ak nie, vygooglite si ho. Neoľutujete. Človek, ktorý po nehode zostal na vozíku dnes zabáva ľudí, a čo viac – dokáže si vystreliť aj sám zo seba a svojej ťažkej životnej situácie. Udržať si veselú myseľ nie je vždy ľahké. O tom potom. Spomeniete si však na veci, ktoré vás v minulosti stresovali? Na väčšine z nich sa dnes už len pousmejete. S humorom sa žije ľahšie a dokáže taktiež odbúrať stres.
-
Pomoc
Občas to so stresovým zaťažením našej psychiky neodhadneme a prerastie do väčších rozmerov, kedy stres nevieme prekonať sami. Vtedy je rozumné požiadať o pomoc iných. Na trhu dnes existuje veľa odborných poradcov rôzneho druhu, ktorí vám so stresom zaručene pomôžu. Uvoľnia vás, naučia vás so stresom vysporiadať napríklad aj formou relaxu či meditácie. Poprosiť o pomoc môžete aj cirkevných duchovných, či rôznych špecialistov.
[xyz-ihs snippet=“Kryptotrejder“]