V 2.svetovej vojne nebojovali len vojaci, lode, lietadlá či tanky. Druhá svetová vojna bola aj vojnou tajných služieb. Špiónov mal nielen Adolf Hitler, ale taktiež aj Angličania, Francúzi a Rusi. Jeden z top moskovských agentov bol Richard Sorge.
Najlepší tajný agent je taký, ktorého meno nikdy nespoznáme. Aspoň nie to pravé. A presne v duchu tohto hesla pôsobil aj Richard Sorge.
Vedeli ste, že…? Po odhalení sa tajný agent považuje za „vybaveného“.
Napriek efektívnej práci v sieti a perfektnému krytiu bol Sorge neskôr odhalený. Poďme však pekne po poriadku…
Kto bol R.Sorge?
Už pred druhou svetovou vojnou bol Richard Sorge medzinárodne považovaný za top špióna. Narodil sa v roku 1895 neďaleko Baku, ktoré je dnes hlavným mestom Azerbajdžanu, do rodiny nemeckého inžiniera. Matka bola Ruska. Písal sa rok 1898 keď sa rodina presťahovala do Berlína. Po vypuknutí 1.svetovej vojny sa mladý Sorge prihlásil do zbrane. V roku 1917 bol však ťažko ranený do oboch nôh. Jeho pohľad na vojnu sa otočil o 180 stupňov. Vo vojnách už nevidel zmysel. Pod vplyvom učenia Marxa a Engelsa „prešiel na druhú stranu“. Postupne sa začal zapájať do akcií, ktoré rozvracali Nemecko.
Začiatok kariéry top špióna
Nechal sa najať do Moskvy. Už od začiatku sa nadriadeným javil ako nadaný organizátor. Zaujal dokonca vplyvného Jana Karloviča Berzina. Od ruskej tajnej služby zvanej „rozviedka“ bol Sorge už len na krok. Krátko na to sa stal plnohodnotným členom a bol prvýkrát nasadený.
Keďže bol polovičný Nemec, hovoril bezchybne nemecky. Vďaka znalosti nemčiny mohol byť nasadzovaný v nemecky hovoriacich krajinách. Jedna z jeho ciest ho zaviedla do Číny ako „nemeckého novinára“, za účelom vykonávania špionáže pre sovietsku tajnú službu. Následne pôsobil aj vo Veľkej Británii či Škandinávii.
Životná úloha v Japonsku
To, že Japonsko bolo spojencom Nemecka asi nikomu nemusíme pripomínať. V roku 1933 sa Japonsko stalo pracovným domovom pre Richarda Sorgeho – ako nemeckého novinára a údajného spolupracovníka „Frankfurter Zeitung“ . Účel bol jasný – získať čo najviac informácii od nepriateľa. Išlo o skutočne nebezpečnú úlohu.
Je potrebné poznamenať, že Sorge v Japonsku nepôsobil sám. Svojou šikovnosťou vybudoval efektívnu sieť špiónov o asi 40-tich osobách, a to vrátane mužov aj žien. Jednalo sa o osoby, ktoré pracovali vo funkciách štátneho aparátu Japonska. Od nich Sorge získaval informácie, ktoré následne posielal do Moskvy.
O Sorgem ako nemeckom novinárovi nikto nepochyboval. Mal dokonalé krytie, ktoré si vylepšil v roku 1934 vstupom do nemeckej NSDAP.
Napojenie na nemecké politické špičky v Japonsku
Sorge mal nadštandardné vzťahy aj so zástupcami Nemecka v Japonsku. Na ambasáde v Tokiu bol vždy vítaným hosťom. Krytie bolo tak presvedčivé, že veľvyslanec Nemecka v Japonsku Eugen Ott, zo Sorgeho spravil svojho tlačového atašé.
Sorge sa nevyhýbal ani ľúbostným aféram. Nadviazal milostný pomer s Ottovou manželkou, z ktorej ťahal ďalšie informácie. Podarilo sa mu dostať aj k dokumentom s označením „Top-Secret“.
Správa, ktorá mohla podstatne zmeniť priebeh 2.svetovej vojny
Velenie v Moskve bolo z práce Sorgeho nadšené. 1.júna 1941 však zostali poriadne zaskočení. Sorge im zaslal mimoriadne horúcu správu, v ktorej sa hovorilo, že 15.júna Hitler napadne Sovietsky zväz. Správa bola v polovici júna doplnená a opravená. „22.júna odštartuje plán Barbarossa.“
V Moskve správe nechceli uveriť a postavili sa k nej skepticky. Stalin predpokladal zámernú falošnú správu zo západných kruhov a varovanie od Sorgeho hodil do koša. Opak bol však pravdou. Písal sa presne 22.jún 1941 keď Wehrmacht zaútočil na Sovietsky zväz.
Ďalší tip od majstra špióna
K Stalinovi sa dostalo ďalšie varovanie. Začiatkom októbra 1941 vydal Hitler rozkaz postupu na Moskvu. Stalin tentokrát správu od Sorgeho neignoroval. Presunul všetky vojenské sily na západ. Sorge ho uistil, že Japonci nemajú v pláne zaútočiť. Práve vďaka 34 divíziám, ktoré boli presunuté na západ, Rusi zastavili postup Nemcov. Bitka o Moskvu skončila ťažkou porážkou Wehrmachtu.
Zlom v kariére Sorgeho
18.októbra 1941 bol Richard Sorge zatknutí. Japonská tajná služba sa dostala na stopu sovietskeho špióna. O zatknutí a pozadí celého prípadu Sorge neexistujú žiadne dokumenty. Japonská vláda sa snažila vymeniť Sorgeho za svojho agenta, ktorého zadržiavala Moskva, avšak bezúspešne. Richard Sorge skonal v tokijskom väzení na šibenici v roku 1944. Sovietsky zväz ho v roku 1964 poctil titulom „Hrdina Sovietskeho zväzu“.