Máj je mesiac lásky. Láska ide cez žalúdok a chlap by mal mať plné brucho a prázdne…ehm. Bryndza ako typický slovenský výrobok by nemal chýbať v jedálničku po celý rok. A hneď si povieme aj prečo.
Čo je vlastne bryndza?
Možno na prvý pohľad blbá otázka, avšak množstvo Slovákov túto informáciu nemá. Bryndza je súčasťou Slovenska a jeho národných tradícii už množstvo rokov. Prvá bryndziareň – ktorá sa datuje ako najstaršia na Slovensku – bola založená v Detve už v roku 1787. Slovenský bryndziar menom Teodor Wallo, vyrobil ako prvý bryndzu v podobe, ako ju poznáme dnes. Miesto soli bol použitý špeciálny soľný roztok. Po zmiešaní ovčieho syra a zomletí s týmto roztorom, získal mäkkú hmotu – typickú slovenskú tradičnú bryndzu.
Bryndzu u nás pozná asi každý. Mnoho spoločností však ponúka na svojich predajných pultoch iba produkty, ktoré sa na bryndzu podobajú. Tradičná bryndza – pýcha našich predkov, je vyrobená z nepasterizovaného 100% ovčieho mlieka. Podľa Potravinového kódexu Slovenskej republiky sa však môže brynzda vyrábať aj zo zmesi ovčieho a kravského syra. Podmienkou je, aby obsahovala minimálne 50% ovčieho syra zo sušiny výrobku.
Brynzda je potravinou, ktorou sa často prezentujeme návštevníkom nášho malebného Slovenska a môžeme byť na ňu právom hrdí. Je len málo krajín vo svete, ktoré bryndzu vyrábajú. Tú tradičnú slovenskú poznajú konzumenti predovšetkým v susednom Maďarsku, Rakúsku a Poľsku, či Nemecku.
Brynzda sa delí na zimnú a letnú. Letná je vyrábaná z čerstvého mlieka, zimna zasa zo zasudovaného hrudkového ovčieho syra, ktorý bol vyrobený počas letnej sezóny. Už na pohľad je zrejmé, že v druhom prípade ide o výrobu z polotovaru a teda kvalitnejšou je letná brynzda.
Májová bryndza je najkvalitnejšia
O bryndzi nepíšeme v máji náhodou. Ak chcete najkvalitnejšiu bryndzu, odborníci hovoria o bryndzi májovej. Ovečky sa už nejaký ten čas pasú na paši. Čerstvá tráva obsahuje v tomto období najviac živín, čo sa odzrkadlí na ovčom mlieku. To zasa obsahuje najviac prospešných látok rastlinného pôvodu, esenciálne mastné kyseliny či iné bioaktívne látky. Tie sú pre človeka veľmi dôležité.
Ako plynie rok, kvalita čerstvej trávy sa mení a to sa odzrkadľuje na kvalite mlieka. Ak milujete bryndzu ako správny hrdý Slovák, teraz je ten najlepší čas na konzumáciu či prípravu vašich obľúbených bryndzových jedál. Bryndzová nátierka, chutná polievočka či pirohy v kombinácii s bryndzovými haluškami, vedia skutočne pohladiť každú jednu chuťovú bunku.
Bryndza ako liek
Bryndza je pre človeka veľmi prospešná. Napomáha vstrebávaniu vápnika. PH bryndze sa totiž pohybuje nižšie ako v pôvodnom mlieku a keďže sa vápnik v bryndzi nachádza v ionizovanom stave, organizmus ho dokáže využiť efektívnejšie. Bryndza je zdrojom minerálov, bielkovín a vitamínov, čo – pochopiteľne – pôsobi na zdravie jednotlivca. Bryndzu zaraďujeme medzi funkčné potraviny.
Tento výpočet pozitívnych účinkov bryndze na ľudské telo ani zďaleka nie je vyčerpaný. Bryndza dokáže riešiť problémy s trávením, keďže je probiotikom predovšetkým v surovom stave. Sú za tým prospešné probiotické mliečne baktérie a kvasinky, ktoré sa množia v procese zrenia. O bryndzi a jej skvelých účinkoch by sme mohli písať naďalej. Zoznam je skutočne dlhý.
Veríme, že sme vám spravili chuť na tradičnú slovenskú potravinu 🙂