Chrípková sezóna je už dva týždne tu. Napriek krásnemu počasiu a relatívne teplej jesene je mnoho ľudí z nášho okolia chorých. Niektorí majú chrípku, niektorí sú však „iba“ prechladnutí. Viete na sebe spoznať, či máte chrípku alebo či ste prechladnutí?
Podľa Úradu verejného zdravotníctva trvá chrípková sezóna od októbra až do konca apríla. Pripomínajú, že je dôležité odlišovať chrípku a silné prechladnutie či iné respiračné infekcie.
-
Príznaky
Chrípka má na rozdiel od prechladnutia oveľa rýchlejší nástup symptómov. Je sprevádzaná vysokou teplotou, ktorá atakuje 38 stupňov Celzia. Pri chrípke je typická bolesť kĺbov. Rovnako je prítomná silná bolesť hlavy. V prípade, že máte chrípku, spoznáte ju aj na základe suchého dráždivého kašľa, nevyhnete sa zimnici či triaške. Po zhruba 48 hodinách môže, podľa Úradu verejného zdravotníctva, nastúpiť nádcha a bolesť hrdla. V prípade ľahšieho priebehu choroby sa symptómy po troch až piatich dňoch prestanú objavovať. Čo sa únavy a celkového pocitu slabosti týka, pretrvávajú zvyčajne dlhšie. Organizmus úplne vyzdravie po dvoch až štyroch týždňoch od prejavenia sa prvých symptómov.
Prechladnutie a jeho príznačné symptómy by sme mohli vymedziť nasledovne: nádcha, slzenie očí a podráždené hrdlo. Zvyčajne nie je prítomná zvýšená teplota. Neobjavuje sa ani bolesť kĺbov či svalov. Prechladnutie postihuje predovšetkým horné dýchacie cesty. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR, príznaky prechladnutia trvajú kratšie. Zápal pľúc sa vyskytuje zriedkavo.
-
Liečba
Chrípky sa bez vyležania nezbavíte. Je symptomatická. Zmierňovanie spočíva v podávaní liekov na zníženie teploty. Užívame lieky proti kašľu, proti bolesti hlavy a zápalu dýchacích ciest. Jedná sa o vírusové ochorenie, ako informuje Úrad verejného zdravotníctva, nelieči sa antibiotikami. Antibiotiká sa používajú v komplikovanejších prípadoch – v prípade sekundárnej bakteriálnej infekcie – ako napríklad zápal ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a pľúc.
Nesmieme zabúdať na zvýšený príjem tekutín a vitamínov, ktoré teplo potrebuje viac ako inokedy. Mali by sme taktiež obmedziť kontakt s ostatnými ľuďmi, kvôli zabráneniu nákazy. Taktiež sa odporúča používanie jednorázových papierových vreckoviek.
Pri prechladnutí odporúča Úrad verejného zdravotníctva zostať pár dní doma. Taktiež sa odporúča zvýšiť príjem tekutín, ideálne teplého čaju. Pri prechladnutí môžeme užiť verejne dostupné lieky na odporúčanie lekárnika. V prípade, že ochorenie trvá viac ako tri dni, teplota stúpa a symptómy neustupujú, je potrebné kontaktovať ošetrujúceho lekára. Lekár následne posúdi zdravotný stav, určí, či sa jedná o vírusovú či bakteriálnu infekciu a nariadi vhodnú liečbu.