Vladimír Lulek, meno človeka, ktoré si české kriminálne dejiny budú pamätať ešte veľmi dlho. Päťnásobný vrah bol totiž posledným Čechom, ktorého rozsudkom za spáchanie ohavnej päťnásobnej vraždy bol trest smrti.
Všetko sa odohralo dva dni pred Štedrým dňom. 22. decembra 1986 sa alkoholom posilnený otec štyroch detí vracal domov. Po príchode domov ho „vítala“ nie príliš nadšená manželka. Po krátkej výmene názorov sa však odohralo niečo strašné. Z ničoho nič sa Lulek nahneval a manželku usmrtil 36 bodnými ranami priamo na schodisku pred bytom. Okrem toho schytala niekoľko bodných rán aj susedka Lenka Buriánová, ktorá sa mu v tom snažila zabrániť.
Lulek v besnení pokračoval. Zabarikádoval sa v byte, kde spolu s ním boli aj tri nevlastné deti vo veku desať, osem a sedem rokov a takisto ich najmladšia, iba 18-mesačná dcérka. Netrvalo dlho a plač utíchol. Muž deti dobodal nožom.
Lulek rozhodne nemal povesť dobrého človeka. Niekoľkokrát bol odsúdený za rôzne priestupky a navyše bol milovníkom alkoholu. Potom čo vykonal tento ohavný čin, neprejavil ani náznak ľútosti. Dokonca sa cítil nevinný a držal hladovku.
„Nevím, proč jsem tady. O tom, že bych zabil manželku a všechny děti, nic nevím. Nic jsem jim neudělal, jsou doma,“ povedal Vladimír Lulek.
Potom, čo mu súd objasnil, čo sa stalo, vrah všetko priznal a oľutoval svoje činy. Senát však rozhodol, že v rámci záverečného rozsudku nie je možná žiadna náprava.
„Moc toho lituji. Měl jsem je všechny rád. Teď nezbývá než čekat, kdy to budu mít za sebou. Bude to pro mě jen vysvobození,“ zneli slová Lulka po jasnom rozsudku smrti. Senát rozhodol, že Vladimír Lulek bude za vraždu manželky a svojich štyroch detí odsúdený na trest smrti obesením.
Od poprav uplynulo už 30 rokov, tá sa uskutočnila 2. februára 1989. Vykonal ju kat, dvaja asistenti, náčelník väzenia v Pankráci a všetko mal pod dohľadom sudca a súdny lekár. V roku 1990, teda necelý rok potom, bol trest smrti zrušený a nahradil ho doživotný trest alebo trest odňatia slobody v trvaní 25 rokov.