Z fyziologického hľadiska existuje človek – homo sapiens už niekoľko stoviek až tisíc rokov. Sme prispôsobení na zvládnutie náročných fyzických prekážok no v poslednom storočí zlyhávame a zvykáme si na život bez fyzickej aktivity. Takto sa rozširuje choroba 21. storočia – obezita. Môže za to spôsob nášho života. Pýtaš sa, prečo by si aj ty už dnes mal vstať a ísť cvičiť namiesto toho, aby si pohodlne sedel pri notebooku alebo tablete? Aký má vlastne vplyv cvičenie na človeka?
Z fyziologického hľadiska, je telo stavané na aktívny životný štýl a perfektne prispôsobené aj na extrémne fyzicky náročné situácie. Moderná doba a príchod 21. storočia, však významne prispela k ochudobňovaniu ľudí o aktívny životný štýl, ktorý je pre nás prirodzeným už od nášho vzniku. Súčasným životným štýlom si mnoho ľudí neuvedomuje, že absenciou už aj bežného pohybu, ktorý bol kedysi v živote úplne nevyhnutný, si tak škodí a môže sa to odzrkadliť na jeho zdraví, fyzickej výkonnosti a samozrejme v konečnom dôsledku aj vzhľade. Ak sa spýtate ľudí, v dnešnej dobe už je úplne normálne, že v obchodných centrách, sa radšej ľudia odvezú na eskalátore a schody obchádzajú výraznou okľukou, alebo si zájdu ráno do obchodu po raňajky na aute, aj napriek tomu, že je to 150 metrov od ich domova. Ľudia si takto sami sebe škodia, a možno si to ani neuvedomujú.
Telo potrebuje pohyb, aby bolo schopné spaľovať energiu z prijímanej potravy, a to má na starosti svalstvo a telesné orgány. Fyzickou aktivitou nútime naše svaly pracovať na vyšších obrátkach, čím dosiahneme to, že telo dokáže spáliť viac energie.
Aké má teda výhody zapojiť aj k bežnému cvičeniu, ako beh či prechádzka aj silové cvičenia s činkami?
Množstvo ľudí sa mylne domnieva, že cvičenia s činkami je len pre kulturistov, alebo chlapov, ktorí chcú byť jednoducho „veľkí“. Silové cvičenie však nie je len o veľkých svaloch.
Pravdou je, že silové cvičenia prospievajú k srdcovej činnosti, celkovej stabilite tela, k pevnosti kĺbov a kostí a má taktiež veľký vplyv na stratu telesného tuku. Silové cvičenie prospieva všetkým ľudom bez ohľadu na ich vek, či fyzickú kondíciu a dokonca môže hrať veľkú rolu so zdravotnými problémami súvisiacej so srdcom, či dokonca pevnosťou stavby tela.
Výhody silového cvičenia? Áno, pridajú definíciu vaším svalom a vytvarujú postavu, zvýšia sebavedomie a celkovo sa budete cítiť pevnejšie a fit. No silové cvičenia majú aj iné výhody:
1. Pomáha pri zbavovaní sa nadbytočných kilogramov a pomáha udržiavať telesnú hmotnosť.
– Logická záležitosť! Silové cvičenie pomáha skvalitňovať postavu a človek, ktorý chudne aj pomocou silového cvičenia, vyzerá omnoho lepšie a dosahuje lepšie výsledky, ako človek, ktorý chudne len výhradne pomocou kardiovaskulárnych cvičení.
2. Silové cvičenie posilňuje kosti a kĺby
– Tu sa stretávame s bežným mýtom, ktorý hovorí o tom, že cvičením sa kĺby a kosti ničia. Nie je to úplne pravda, kvalitným, technicky správnym a váhovo primeraným silovým cvičením si človek z dlhodobého hľadiska buduje silnejšie kosti a kĺby a v budúcnosti sa môže vyhnúť bežným problémom s kolenami, alebo kĺbmi, ktoré prichádzajú vekom.
3. Silový tréning dodáva silu
– Pravidelným silovým tréningom človek získava svalstvo a s tým prichádza aj sila. Svalstvo má za úlohu spáliť prijatú energiu, čiže to priamo súvisí aj s chudnutím. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ nám ide o skvalitnenie a nabranie svalovej hmoty, je strava veľmi dôležitá a ignorovanie tohto faktu nie je cesta k úspechu.
4. Silové cvičenie pomáha zlepšiť mechanické vlastnosti a rovnováhu tela.
– Na silové cvičenie sa dá pozerať aj z iného hľadiska ako estetického.
5. Silovým tréningom k liečbe chorôb
– Štúdie preukázali, že silovým tréningom sa dá liečiť a zmierniť artritída, taktiež pomáha ženám po menopauze pri obnove hustoty kostí a znižuje tak riziko zranenia a taktiež pomáha pri kontrole glukózy v tele, čo môže pomôcť diabetikom.
6. Nabíja energiou a zlepšuje náladu
– Silovým cvičením sa do tela vyplavuje veľké množstvo endorfínov, čo sú „hormóny šťastia“, čo spôsobí , že zo vás opadne nervozita, zlá nálada či stres. Taktiež bolo preukázané že silové cvičenie zlepšuje kvalitu spánku, čo prináša opäť ďalšie výhody.
7. Zrýchľuje metabolizmus
– Kalórie pálite aj počas tréningu a dokonca aj po tréningu a viac kalórii je využitých na udržanie svalovej hmoty, ako tuku, čo zvyšuje efektívnosť chudnutia. Štúdie stanovili číslo zrýchlenia metabolizmu o približne 15%.
Už aj mierne zapojenie pohybu a silového tréningu do nášho života môže výrazne zlepšiť naše zdravie a život a priznajme si úprimne, kto z nás sa nechce cítiť sebavedomo, zdravo a fit.