Magazín zdolahore rád podporuje ľudí, ktorí na sebe pracujú a majú progress. Dnes sme pre vás spravili rozhovor s človekom, ktorému cvičenie zmenilo život. Tréner Tomáš Hvozdík sa vám rád predstaví a zodpovie na naše otázky.
Tomáš čo ťa viedlo k tomu stať sa trénerom, aký je tvoj príbeh ?
Čo ma viedlo k tomu stať sa trénerom? Je to celkom vtipný príbeh. Ja som totiž nad trénerstvom nikdy vážnejšie nauvažoval, dokiaľ mi kamarát nepovedal – kebyže vyzerám a tak dlho cvičím ako ty, tak už dávno robím trénera. Vtedy mi to riadne začalo vŕtať v hlave a prišlo mi to ako skvelý nápad, keďže som si stále chcel zarábať na život niečím, čo ma baví a zároveň má aj nejaký hlbší zmysel, a to trénerstvo má.
Po pár týždňoch som si urobil svoj prvý trénerský kurz a zameral som sa viac na vzdelávanie v tejto oblasti, otvoril som si živnosť a už to išlo. Mojimi prvými klientmi boli známi, neskôr ich príbuzní a postupne sa to rozrástlo až k ľudom, ktorých som vôbec predtým nepoznal. Musím však uznať, že toto povolanie predčilo moje očakávania, na tréningy sa teším, rovnako aj moji klienti, čo viac si priať že ?
Vidiš sa ako tréner aj o 20 rokov ?
Určite si to viem predstaviť aj o 20 rokov, za ten čas by som sa určite pekne zdokonalil haha. Uvidíme, čo mi život prinesie do cesty, ale momentálne musím povedať, že to je presne to čo som roky hľadal. Do budúcna by som určite chcel vlastnú značku a vlastné fitness centrum, možno to do tých 20 rokov stihnem.
Je strava pri cvičení dôležitá? Aký je tvoj názor a čo odporúčaš svojim klientom?
Podľa mňa strava, tréning a regenerácia majú rovnakú hodnotu pri cvičení, ale aj v každom inom športe, ak jedna z týchto troch vecí chýba, tak nikto nemôže očakávať 100%-tné výsledky. Ak niekto drží diétu musí sa držať dlhodobo v kalorickom deficite, ak by jedol nad kalorickou rovnováhou tak chudnúť nebude – jednoduché.
Preto so svojimi klientmi už hneď na začiatku riešime vhodnú stravu, tréning a regeneráciu aby ich to bavilo a zvládali to dlhodobo udržať.
Veľa ľudí vynecháva pri cvičení tzv. “Legday”. Popíš nám jeho (ne)dôležitosť.
“Legday“ – Z môjho pohľadu veľmi dôležitý tréningový deň. Či už chce niekto chudnúť, naberať, zlepšiť silu… Nohy sú najväčšou partiou ľudského tela, čiže ak niekto vynecháva tréning nôh stráca množstvo benefitov a to síce –
- Napríklad Drep – komplexný viackĺbový cvik pri ktorom telo musí vynaložiť množstvo energie, tým pádom aj telo vyplavuje väčšie množstvo hormónov potrebných na budovanie svalovej hmoty, zároveň je to jeden zo základných ľudských pohybov od narodenia. Myslím, že už len kvôli tomu aj ľudia, ktorý napriek výhodám necvičia nohy, mali do svojich tréningov zaradiť aspoň drep.
- Samotný tréning nôh je pre telo energicky náročnejší, ako tréning napríklad rúk. Tým pádom aj keď je človek v diéte, tak tréning nôh mu spáli väčšie množstvo kalórii ako tréning ostatných (menších) partií.
Aké výživové doplnky odporúčaš používať popri cvičení ?
Určite najdôležitejšie veci, ktoré používam a odporúčam pri cvičení sú –
- Minerály a vitamíny ( dôležité je aby boli vo forme, ktorá je dobre vstrebateľná a využiteľná pre organizmus ), pretože ak vykonávame náročný tréning, často nedopĺňame všetky potrebne živiny zo stravy.
- Kvalitný proteín – ak ste aktívne cvičiaci človek je len dobré ak máte dostatočný príjem bielkovín, ktoré sú dôležitou súčasťou, či už pri chudnutí alebo priberaní. Čiže suplementáciou v podaní proteínu nemôžete nič pokaziť.
- Kreatín – jeden z mála doplnkov pre športovcov, ktorý preukázateľne zvyšuje silu u športovcov. Bezpečný a naozaj účinný, čiže prečo nie?
Toto sú moje tri základné doplnky, ktoré bez problémov môžem používať celý rok. Zároveň sa snažím zisťovať nové a nové informácie z rôznych štúdií a selektovať, ktoré doplnky stojí zato kupovať a používať, a ktoré sú naopak len marketingovo nafúknuté no reálne neprinášajú telu také výsledky ako sa o nich hovorí (napr. BCAA), ale len ťahajú peniaze z peňaženky.
Aký typ tréningu je tvoj obľúbený, preferuješ intervalové alebo silové ?
Obľubujem hlavne silové tréningy s voľnou váhou, najmä cviky – drep, mŕtvy ťah, benchpress, ale rád si zacvičím aj vysoko intenzívne tréningy. Ja mám vlastne rád všetko kde sa poriadne zapotím. U klientov taktiež skladám tréningy aj podľa toho, čo potrebujú, ale aj podľa toho čo ich baví a aké majú ciele.
Čo vidíš ako najväčšiu prekážku pri dosahovaní cieľov svojich klientov?
Ako najväčšiu prekážku u klientov vnímam hlavne predošle zlé návyky (stravovacie, pohybové), ľudia si niekedy veľmi pomaly zvykajú na to, že potraviny si už treba vyberať, nie siahnuť na všetko čo majú pred sebou. Z toho potom vyplýva, že sa ľudia často napríklad v diéte neudržia v kalorickom deficite (pretože si dali “len jedno“ avšak vysoko kalorické jedlo a tým pádom im kalórie nesedia nato aby chudli).
Najväčší progress majú klienti, ktorý do svojej premeny idú postupne, začnú si v reštaurácií vyberať namiesto vyprážaného niečo zdravšie, namiesto sladenej vody si dajú vodu s citrónom a postupne sa učia novým zdravším návykom.
Aké máš plány do budúcnosti a aké sú tvoje ciele v tejto oblasti ?
Určite by som si chcel vyskúšať v najbližších rokoch súťaž, no čo sa týka trénovania tak mám už vybraných asi 5 seminárov na ktorých by som sa chcel zúčastniť aby som klientom vedel poskytnúť väčšiu profesionalitu a rozhľad, či už ohľadne tréningov, techniky alebo výživy. Stále, stále sa zdokonaľovať a pokračovať v tom čo ma baví.
Z našej strany všetko, ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov.
[xyz-ihs snippet=“ZdolaHore-Telegram“]