Svet nie je spravodlivý! Nikoho určite neprekvapí, ak povieme, že dobre vyzerajúci a príťažliví ľudia to majú v živote jednoducho ľahšie. I keď si to možno nechceme pripustiť, častokrát predáva obal a nie obsah. Pracovné pohovory sú toho snáď najtransparentnejším príkladom. Napriek už naznačenej vyššej miere zhovievavosti ku krajším členom ľudského pokolenia, ktorú si pomerne dobre uvedomujeme, nová štúdia Metropolitnej štátnej univerzity v Denvere priniesla v tejto oblasti absolútne nečakané výsledky, ktoré naznačujú, že svet je ešte o niečo nespravodlivejší, než sme si mysleli.
Predmetom ich výskumu sa stalo známkovanie na vysokých školách vo vzťahu k fyzickému výzoru žiakov. No nemožno vylúčiť, že jeho závery platia i pre školy základné a stredné. Vedci z denverskej Metropolitnej štátnej univerzity týmto výskumom došli k prekvapivému záveru, keď zistili, že učitelia prihliadajú pri známkovaní na vzhľad svojich študentov. Respektíve presnejšie, robia tak ako učitelia tak i učiteľky, avšak len pri menej atraktívnych ženách, nie mužoch.
Pýtaš sa, ako na to prišli? Vedci prikázali dobrovoľníkom, ktorí pred experimentom neprišli s dotknutou univerzitou do kontaktu, aby priradením bodov (od 1 do 10) identifikačným fotografiám študentov vyhodnotili ich príťažlivosť. Získané výsledky potom porovnali so známkami študentov.
Kým u mužov nenašli žiadnu súvislosť medzi vzhľadom a dosiahnutými študijnými výsledkami, pri ženách bola situácia celkom odlišná. Tu jednoznačne zo získaných výstupov vyplynulo, že lepšie známky stúpajú priamo úmerne s lepším umiestnením na škále príťažlivosti. Rozdiel bolo možné najvýraznejšie pozorovať medzi atraktívnymi a podpriemerne atraktívnymi dievčatami.
O tom, že v známkovaní dievčat je silne prítomný subjektívny a diskriminujúci prvok svedčia i výsledky následného online testu, ktorý bol vyhodnocovaný anonymne. Tu sa zistilo, že atraktívne študentky pri nich mali horšie známky, ako vedci očakávali.
Spoluautorka štúdie Christina Petersová pre denník Washington Post skonštatovala: „Mysleli sme si, že dôvodom je, že atraktívni ľudia majú iné vlastnosti a zručnosti. Vyzerá to však tak, že ide o skutočnú formu diskriminácie zo strany učiteľov. Prekvapilo nás to.“ Výsledky výskumu sú ozaj znepokojujúce. Takéto negatívne závery však potom aspoň čiastočne relativizoval ďalší výskum, ktorý nadväzuje na ten, ktorí vykonali vedci z denverskej Metropolitnej štátnej univerzity. Z neho totiž vyplýva, že nespravodlivosť na škole je čiastočne zmiernená v pracovnom živote, kde platí, že príťažlivosť nepomáha kvalifikovaným kandidátkam na pracovnú pozíciu.
Môže však zvýšiť šance u tých, ktoré sa hlásia s nie až takým výnimočným životopisom.
zdroj: tech.sme.sk