Myslíte si, že americké nemocnice sú bezpečné? Určite sú. Sú však menej bezpečné, ako by ste si predstavovali. Každoročne sa približne 1 z 20 pacientov hospitalizovaných v amerických nemocniciach nakazí nejakou infekciou. Výsledok je desivý: 99 000 úmrtí za rok a ročné náklady vo výške viac ako 40 miliárd dolárov!
Efektívny spôsob ako tieto štatistiky zvrátiť? Jednoducho. Lekári, zdravotné sestry a ostatný zdravotnícky personál by si mali častejšie umývať ruky. Frekvencia umývania rúk v amerických nemocniciach je však prekvapivo nízka. Opatrenia, ktoré mali lekárov, zdravotné sestry či ostatný zdravotnícky personál prinútiť dodržiavať vyššie štandardy hygieny, sa však poväčšine mihli účinkom.
Niekto vidí problém, iný riešenie
Tento problém však je potrebné riešiť. Ujal sa toho Adam Grant, profesor na Whartone. Rozhodol sa zistiť, či je schopný nájsť lepší spôsob, ako ľudí pracujúcich v nemocniciach primäť zmeniť ich chovanie. Vo výskume, na ktorom spolupracoval s Davidom Hofmannom z Univerzity of North Carolina, Grant vyskúšal tri rôzne prístupy.
Títo dvaja vedci sa rozhodli osloviť jednu z nemocníc. Po získaní povolenia sa pustili do dvojtýždňovej štúdie. Pri 66 dávkovačoch mydla a dezinfekčných géloch vylepili výzvu k umývaniu rúk. Urobili to nasledovným spôsobom:
1.Jedna tretina týchto nápisov apelovala na vlastný záujem zdravotníkov:
Hygiena rúk vás chráni pred nakazením.
2. Jedna tretina zdôrazňovala dôsledky pre pacientov, teda zmysel existencie nemocníc:
Hygiena rúk chráni pacientov pred nakazením.
3.Posledná tretina nápisov pri dávkovačoch mydla a dezinfekčných géloch obsahovala nápis:
Použite gél, umyte sa.
Výskumníci zvážili nádoby s mydlom a dezinfekčným gélom na začiatku výskumu a taktiež na jeho konci, aby videli, ako sa zamestnanci nemocníc k umývaniu rúk vzhľadom na jednotlivé druhy nápisov postavili.
[xyz-ihs snippet=“ZdolaHore-Telegram“]
Aký bol výsledok výskumu?
Grant s Hofmannom zistili, že vzhľadom nápis ohľadom vlastného zdravia zdravotníkov a kontrolnú skupinu bol najúčinnejší nápis číslo 2: Hygiena rúk chráni pacientov pred nakazením.
Ich zistenia nasvedčujú, že výzvy ku zlepšeniu zdravia a bezpečnosti by sa nemali zameriavať na jednotlivcov, ale na skupinu, ktorá je vnímaná ako najzraniteľnejšia. Zvýšenie príťažlivosti účelom je jedným z najsilnejších metód ovplyvňovania druhých. Aj keď mnoho z nás možno predpokladá, že sú ľudské bytosti motivované predovšetkým vlastnými záujmami, mnoho výskumov ukázalo, že každý z nás robí veci taktiež z „prosociálnych“ alebo tiež „seba-transcendentných“ dôvodov.
To znamená, že by sme mali nielen slúžiť a dbať na iných, ale taktiež pôsobiť na vrodenú túžbu slúžiť, ktorú majú ostatní.
zdroj: R. Douglas Scott II., „The Direct Medical Costs of Healthcare-Associated Infections in U.S. Hospitals and the Benefits of Preventions“ 2009.
Adam M. Grant a David A. Hofmann, „It´s Not All About Me: Motivating Hand Hygiene Among Health Care Professionals by Focusing on Patients“ 2011