Každý z nás má určite isté spomienky, ktoré mu dokážu vyvolať tu správnu nostalgiu. Či už sa jedná o miesta, pesničky, ale napríklad v našom prípade práve aj hry. Síce sa v tomto článku možno nájdu skôr naše (hlavne chlapčenské) ročníky (1994, 1995, 1996 a podobne) no aj tak veríme, že si pár z Vás príjemne zaspomína.
Aj keď sa nám to možno v tej dobe základnej a strednej školy nezdalo, času sme mali viac než dosť a veľa z nás ho trávilo okrem behania po vonku práve hraním strategických hier na internete. Real-time hra so skutočnými hráčmi a samozrejme aj našimi kamarátmi bola veľkým lákadlom.
Travian
Samozrejme, inak ani začať nemôžme. Travian je zrejme najpopulárnejšia hra tohto druhu, ktorú si minimálne z nášho okolia vyskúšalo v mladosti veľa ľudí. Princípom tejto hry je rozvoj svojej dediny a interakcia s ostatnými hráčmi. V Traviane je možnosť vytvárať aliancie a spojenectvá, ďalšie dediny a v neposlednom rade útočenie na ostatných hráčov. Na výber sú na začiatku hry tri národy – Rimania, Galovia a Kelti. Každý národ má svoje špecifiká výhody a nevýhody. Aj v dnešnej dobe platí, že len na slovenských serveroch nájdeme tisíce aktívnych hráčov.
Divoké Kmene
Divoké Kmene v originále Tribal Wars je hra z podobného súdka, ako vyššie spomínaný Travian. Aj táto hra patrila svojho času medzi najväčšie a najnavštevovanejšie browserové hry na svete. Princíp tejto hry je v podstate podobný, ako pri Traviane, samozrejme s iným grafickým prevedením, inými vojakmi a štýlom postupu v hre. Základom je však opäť budovanie dediny, udržiavanie spojenectiev, kmeňov a ďalších dôležitých vecí, ktoré sú pre postup v hre kľúčové.
BiteFight
Prístup do hry je zdarma, no za lepšiu výbavu a ďalšie schopnosti je nutné zaplatiť. Na výber máte dve možnosti – upír a vlkolak. Podstatou hry je nazbierať čo najviac koristi. V tom prípade si hráč zlepšuje personálne schopnosti, ktoré ale paradoxne nemusia zaručiť výhru v boji. Ak máme byť úprimní, túto hru sme my nehrávali, no v našom okolí bola pomerne obľúbená a spája sa nám práve s týmto obdobím.
The West
Štvrtou hrou je westernovka The West. Jedná sa opäť o hru z iného súdka. Hráč rozvíja svoje osobné schopnosti a postupuje po úrovniach. Do pätnástej úrovne je takzvaný „Zelenáč“, no od dosiahnutia pätnástej úrovne si môže zvoliť z ďalších štyroch zameraní – Duelant, Vojak, Dobrodruh a Pracovník. Každé zameranie má logicky svoje výhody a na základe toho môže hráč postupovať v hre ďalej. Pre hráča sa otvárajú možnosti ako napríklad budovanie mesta, spoločné dobýjanie pevností či napríklad plnenie úloh a duelovanie ostatných hráčov. Postava sa vylepšuje aj predmetmi, ktoré môže pri práci nájsť, alebo si ich môže kúpiť u obchodníka.
Budeme radi, ak nám do komentárov napíšete, ktorú hru ste hrávali (alebo hrávate) Vy. Veríme, že ste si príjemne pospomínali, či sa prípadne naladili na opätovné hranie niektorej zo spomenutých hier.
Prehistorik, Moorhuhn, Tycoon
Ja som hral najčastejšie online hru The Crims, z nostalgie som ju začal hrať aj teraz 🙂