Kruhový tréning verejnosť často chybne chápe ako tréning so scenárom typu „boot camp“. Drilovať adeptov pri nižších náboroch v armáde a ich vyčerpanie do bezvedomia, ako akási previerka životaschopnosti – pričom to tak vôbec nie je.
Tréneri svetových rozmerov sa zhodli na zaradení kruhového tréningu medzi najlepšie hodnotené a pre budovanie kondície najviac účinné. Rovnako vhodný je kruhový tréning aj pri budovaní svalov, či spaľovaní tukov, kedy je doba pauzy medzi jednotlivými sériami znížená na minimum. Skvelý zážitok spoločného cvičenia viacerých ľudí, ktorí sa navzájom dokážu vyprovokovať k lepším výkonom ľahko pritiahne ľudí, ktorí cvičia individuálnym tréningovým plánom.
Kruhové stanovištia sú rozptýlené či už vnútri telocvične, posilňovne, a v niektorých zariadeniach aj na vonkajších priestranstvách čo umocňuje zážitok z cvičenia v prípade priaznivého počasia. Kruhové cvičenia umožňujú súčasne precvičiť kardiovaskulárny systém, ale zamiešajú do tréningu aj svalový vytrvalostný a silový tréning, využitím vlastnej telesnej hmotnosti cvičiaceho, či rôznych pomôcok na dosiahnutie primeranej záťaže cvičiacim rôznych váhových kategórií.
V tomto článku Vám uvedieme päť zdravotných výhod kruhového tréningu.
-
Kardiovaskulárne zdravie
Pravidelná kardiovaskulárna aktivita môže zlepšiť dýchací systém vášho tela, ako aj zlepšiť svalovú funkciu a silu.
- Zlepšovanie dýchacieho systému vášho tela, napríklad maximálna aeróbna kapacita (VO2 Max), môže zvýšiť aeróbnu fyzickú kondíciu, tým pádom telo vydrží cvičiť dlhšie.
- Srdce, hoci veľa z nás na to zabúda je jeden veľký kondenzovaný sval. Čím viac sa srdce zväčšuje a čím silnejším sa stáva, tým vzniká väčší objem zdvihu (množstvo krvi čerpané z jedného rytmu), čo znižuje údery za minútu, čím sa vlastne znižuje srdcová frekvencia.
-
Svalová vytrvalosť
Cvičenie, zvyšovanie a zdokonaľovanie svalovej vytrvalosti je vhodný predovšetkým pre vytrvalostných športovcov. Tento typ cvičenia poskytuje energetickú účinnosť svalov po dlhšiu dobu, čo je opačný efekt ako je potrebný pri krátkych rýchlych pohyboch, kde ide skôr o výboje sily.
- Svalová vytrvalosť a aeróbne cvičenia by preferovali svalové vlákna IIa. Tieto svalové vlákna vyrábajú a rozdeľujú ATP (transport chemickej energie) zrýchľovaním aeróbneho a anaeróbneho metabolizmu, ktoré produkujú rýchle a silné odozvy svalových kontrakcií, avšak v porovnaní s vláknami typu IIb, sú náchylnejšie na únavu.
- Zvýšenie účinnosti týchto svalových vlákien typu IIa zvýši vytrvalostný výkon vášho tela.
-
Silový tréning
Silový tréning, v prípade, že sa vykonáva správne, môže výrazne zlepšiť držanie tela. Zvýšenie IIb svalových vlákien vedie k zvýšeniu výkonu.
Svalové vlákna typu IIb produkujú ATP omnoho pomalšie než vlákna typu IIa.
- Typ IIb produkuje ATP anaeróbnym metabolizmom a veľmi rýchlo ho rozbije, čo vedie ku krátkym a rýchlym výbojom energie, avšak vytvára omnoho rýchlejšie únavu.
- Tieto svalové vlákna môžu byť dôsledne preškolené a následne premenené na svalové vlákna typu IIa, čo môže byť považované za pozitívnu zmenu čo do zníženia rizika únavy.
-
Priateľské prostredie
Jednou z hlavných výhod kruhového cvičenia je radosť z cvičenia v kruhu priateľov či známych. Kruhový tréning je skupinová pohybová aktivita.
- Ak je vaša sebadôvera jednou z vašich slabostí, jednoducho presvedčte priateľa či priateľov, aby sa kruhového tréningu zúčastnili s vami. Motivácia je pri premene svojho tela veľmi veľká. Avšak časom sa stráca. Priatelia Vás môžu potiahnuť. Aj o tom sú kruhové tréningy.
-
Stavba tela
Prostredníctvom kruhového tréningu, v prípade, že vytrváte a potlačíte v sebe lenivosť, dôjde k pozitívnej zmene vášho zovňajšku. Spálite kalórie. Budete cítiť z týždňa na týždeň, ako naberáte silu a ste na jednotlivých stanovištiach sebavedomejší.
Netreba však zabúdať na výživu, ktorú odporúčame nastaviť výživovým poradcom presne na mieru. Ak budete prijímať viac kalórií ako ste spálili, zmena, ktorú si želáte nenastane.
Sledujte svoje telo, prípadne si vytvorte jedalníček. Prajeme veľa úspechov!