OFF
ON
Boxed
7 znakov vysokej inteligencie: Máte ich aj vy?

7 znakov vysokej inteligencie: Máte ich aj vy?

Teraz úprimne, koľko ľudí si o sebe myslí, že sú inteligentnejšími, než v skutočnosti sú? Mnoho z nich sa tak i tvári. Meranie inteligencie v číslach je ťažké a ani vedci nie sú celkom jednotní v tom, či možno výšku inteligencie určiť pomocou akéhosi testu. Každopádne, výška inteligencie sa často dá preukázať na schopnosti veci riešiť a dosahovať isté výsledky.

Čo znamená byť inteligentným? Na túto otázku skôr dostanete radu filozofických úvah ako jednu exaktnú odpoveď. Rozhodne však možno na vzorke ľudí, ktorých možno, všeobecne, považovať za inteligentných, vysledovať, aké atribúty sú pre nich typické. A ktovie, možno zistíte, že medzi tých vysoko inteligentných patríte aj vy. Tu je sedem znakov, vysokej inteligencie.

Jednoduchosť vyhráva nad komplikovanosťou

Ak nedokáže človek veci vysvetliť jednoducho, nerozumie im dostatočne. Podobnú vetu používal i Albert Einstein. Je jednoduché znieť múdro. Mnoho odborných výrazov, faktov, formuliek, no vysvetlenie za pomoci poučiek nie je žiadnym znakom vysokej inteligencie.

Sám Steve Jobs povedal: „Jednoduché môže byť náročnejšie ako zložité. Na tom, aby ste dokázali hľadať jednoduché riešenia, musíte tvrdo pracovať.“ Jednoduchosť má byť sofistikovaná.

Občas ste sebec

Ak chcete dosahovať svoje ciele a viete, ako naložiť so svojím časom, snažíte sa vyhýbať veciam, ktoré nie sú zmysluplné. Niekedy je teda nevyhnutné isté veci či osoby odsunúť bokom. Váš „to-do list“ by mal byť akýmsi rozvrhom na každý deň.

Ste k sebe úprimnými

Inteligentní ľudia sú považovaní za v istej rovine šťastných ľudí. Prečo? Pretože si dokážu poradiť s vecami, ktoré nejdú podľa ich predstáv. Ak im niečo nezapasuje do ich plánov, dokážu to akceptovať a vnímajú to racionálne. Navyše, nesnažia sa zapôsobiť na niekoho, prekonať niečo. Jediné o čo im ide je prekonávať samého seba.

Neprestajná zvedavosť

Aj zvedavosť patrí medzi znaky vysokej inteligencie. So zvedavosťou súvisí predstavivosť a tá je neraz dôležitejšia ako znalosti. Zvedavosť prináša motiváciu a inšpiráciu, schopnosť hľadať cesty. Vízie nie sú limitované ničím materiálnym, sú limitované vami a vašou mysľou. Inteligentní ľudia vedia, že neustále objavovanie je cestou, ako dosiahnuť množstvo čiastkových úspechov.

Učíte sa

Vzdelávanie je nevyhnutnou súčasťou vysokej inteligencie. Znalosti a vedomosti vám dávajú v živote viac možností. Predovšetkým v tom zmysle, že vedomosť vám dáva schopnosť konať a premieňať plány na akcie. Ako povedal Jim Rhon: „Dôvody prichádzajú prvé, odpovede sú vždy na druhom mieste.“ Rovnako tak sa neučíte len z kníh, ale aj zo skúseností a chýb ostatných. Nevynímajúce i chyby vlastné, ktorým však možno predísť, práve poučením sa.

Nebojíte sa pýtať

Vysoko inteligentní ľudia, vždy hľadajú odpovede na otázky a neboja sa pýtať. Práve tým, že sa nespýtate, môžete stratiť omnoho viac. Môže vás to stáť vedomosť, skúsenosť, rozhodnutie či peniaze. Ak sa bojíte poprosiť o pomoc, nikdy sa jej nedočkáte. Ak žijete v tom, že ju nepotrebujete, klamete samých seba.

Preferujete samotu

Toto je znak, ktorým ako by sme inteligenciu u mnohých z nás popreli. Pretože spoločnosť dobrých ľudí predsa môže mať rád i inteligentný človek. A to je pravda. Samota v tomto prípade zohráva úlohu pri rozhodovaniach. Jednoducho v istých a kľúčových okamihoch, konáte sami za seba. Vyhnete sa tak akýmkoľvek rušivým elementom, svoje myšlienky riadite vy. Koniec koncov, len nasledujete svoj cieľ.

Foto: pixabay.com

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..