Teraz úprimne, koľko ľudí si o sebe myslí, že sú inteligentnejšími, než v skutočnosti sú? Mnoho z nich sa tak i tvári. Meranie inteligencie v číslach je ťažké a ani vedci nie sú celkom jednotní v tom, či možno výšku inteligencie určiť pomocou akéhosi testu. Každopádne, výška inteligencie sa často dá preukázať na schopnosti veci riešiť a dosahovať isté výsledky.
Čo znamená byť inteligentným? Na túto otázku skôr dostanete radu filozofických úvah ako jednu exaktnú odpoveď. Rozhodne však možno na vzorke ľudí, ktorých možno, všeobecne, považovať za inteligentných, vysledovať, aké atribúty sú pre nich typické. A ktovie, možno zistíte, že medzi tých vysoko inteligentných patríte aj vy. Tu je sedem znakov, vysokej inteligencie.
Jednoduchosť vyhráva nad komplikovanosťou
Ak nedokáže človek veci vysvetliť jednoducho, nerozumie im dostatočne. Podobnú vetu používal i Albert Einstein. Je jednoduché znieť múdro. Mnoho odborných výrazov, faktov, formuliek, no vysvetlenie za pomoci poučiek nie je žiadnym znakom vysokej inteligencie.
Sám Steve Jobs povedal: „Jednoduché môže byť náročnejšie ako zložité. Na tom, aby ste dokázali hľadať jednoduché riešenia, musíte tvrdo pracovať.“ Jednoduchosť má byť sofistikovaná.
Občas ste sebec
Ak chcete dosahovať svoje ciele a viete, ako naložiť so svojím časom, snažíte sa vyhýbať veciam, ktoré nie sú zmysluplné. Niekedy je teda nevyhnutné isté veci či osoby odsunúť bokom. Váš „to-do list“ by mal byť akýmsi rozvrhom na každý deň.
Ste k sebe úprimnými
Inteligentní ľudia sú považovaní za v istej rovine šťastných ľudí. Prečo? Pretože si dokážu poradiť s vecami, ktoré nejdú podľa ich predstáv. Ak im niečo nezapasuje do ich plánov, dokážu to akceptovať a vnímajú to racionálne. Navyše, nesnažia sa zapôsobiť na niekoho, prekonať niečo. Jediné o čo im ide je prekonávať samého seba.
Neprestajná zvedavosť
Aj zvedavosť patrí medzi znaky vysokej inteligencie. So zvedavosťou súvisí predstavivosť a tá je neraz dôležitejšia ako znalosti. Zvedavosť prináša motiváciu a inšpiráciu, schopnosť hľadať cesty. Vízie nie sú limitované ničím materiálnym, sú limitované vami a vašou mysľou. Inteligentní ľudia vedia, že neustále objavovanie je cestou, ako dosiahnuť množstvo čiastkových úspechov.
Učíte sa
Vzdelávanie je nevyhnutnou súčasťou vysokej inteligencie. Znalosti a vedomosti vám dávajú v živote viac možností. Predovšetkým v tom zmysle, že vedomosť vám dáva schopnosť konať a premieňať plány na akcie. Ako povedal Jim Rhon: „Dôvody prichádzajú prvé, odpovede sú vždy na druhom mieste.“ Rovnako tak sa neučíte len z kníh, ale aj zo skúseností a chýb ostatných. Nevynímajúce i chyby vlastné, ktorým však možno predísť, práve poučením sa.
Nebojíte sa pýtať
Vysoko inteligentní ľudia, vždy hľadajú odpovede na otázky a neboja sa pýtať. Práve tým, že sa nespýtate, môžete stratiť omnoho viac. Môže vás to stáť vedomosť, skúsenosť, rozhodnutie či peniaze. Ak sa bojíte poprosiť o pomoc, nikdy sa jej nedočkáte. Ak žijete v tom, že ju nepotrebujete, klamete samých seba.
Preferujete samotu
Toto je znak, ktorým ako by sme inteligenciu u mnohých z nás popreli. Pretože spoločnosť dobrých ľudí predsa môže mať rád i inteligentný človek. A to je pravda. Samota v tomto prípade zohráva úlohu pri rozhodovaniach. Jednoducho v istých a kľúčových okamihoch, konáte sami za seba. Vyhnete sa tak akýmkoľvek rušivým elementom, svoje myšlienky riadite vy. Koniec koncov, len nasledujete svoj cieľ.