Geografická história Antarktídy je pre vedcov a rôznych odborníkov veľkou záhadou už stáročia. Je až obdivuhodné, ako sa tento zamrznutý kontinent správa. Na začiatku novembra však jeden zo satelitov objavil niečo pozoruhodné. Starobylý kontinent bol navyše objavený satelitom, ktorý bol 5 rokov neaktívny.
Satelit patrí ESA – Európskej vesmírnej agentúre. V roku 2013 sa vychýlil z obežnej dráhy a opustil teda priestor, v ktorom mal mapovať gravitačné pole Zeme. Keďže sa však na obežnú dráhu nevrátil, ESA ho vyradila zo zoznamu satelitov, ktoré mapujú vesmírny priestor v okolí našej planéty.
Napriek tomu, že satelit je možno už dávno iba vesmírnym odpadom, zhromaždené údaje sa po preskúmaní ukázali ako veľmi významné. Údaje a zábery, ktoré satelit odoslal, totiž umožnili objaviť nový kontinent, ktorý bol pre výskumníkov veľkým prekvapením. Fausto Ferraccoli, geofyzik na Antarktickom výskumnom ústave, povedal, že pozostatky kontinentu, ktoré ležia pod ľadom, nebolo možné nijako identifikovať. Pokojne mohlo ísť o morské dno. Práve satelit, ktorý skúmal gravitačné polia, umožnil toto odhalenie.
Kontinentálne pozostatky pod povrchom Antarktídy teda jednoznačne umožňujú preukázať, kde bol kontinent lokalizovaný v skutočnosti. Predtým ako sa dostal kompletne pod úroveň oceánov a pohltili ho tony ľadu. Vytvorené bolo aj video toho, ako sa Antarktída odpojila od Gondwany, čo bola časť prakontinentu Pangea.
Výskumy potvrdili, že objavený kontinent bol skutočne pripojený k ostatným kontinentom. Ide o obdobie spred 160 miliónov rokov. Platne, ktoré sa nachádzajú tisíce metrov pod hrubou vrstvou ľadu, majú geografický tvar, ktorý potvrdzuje, že kontinent bol pripojený k Austrálii a Indii.
Zarážajúce je, že na tejto časti kontinentu bol s veľkou pravdepodobnosťou život ako na každej inej. Otázkou teda ostáva, kto alebo čo žilo v tejto časti kontinentu. Odhaliť niečo také by mohlo úplne zmeniť pohľad na svet.