14. február je americký a komerčný sviatok, ktorý si vymysleli v zámorí a teraz chcú na nás veľké obchodné siete len zarábať. Mnoho z nás sa na sviatok sv. Valetnína pozerá presne cez tieto okuliare. Kúsok pravdy sa tam určite skrýva. No iba v tom, že sa Valentín stal skutočne marketingovým trhákom pre obchody a veľké korporácie. Všetko ostatné, čo ste si ale o sviatku „zamilovaných“ mysleli alebo ste boli v domnienke, že to tak je, bol zrejme omyl. Toto je skutočná pravda!
Jeden sviatok, no vo svete má viac podôb, akými ho ľudia oslavujú. Najväčšiu popularitu má 14. február v krajinách, ako Taliansko, Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Japonsko, USA, Veľká Británia, ale viac menej je známym už po celom svete. Treba však povedať, že práve v krajinách ako Španielsko či Taliansko má sv. Valentín hlbší význam.
Okrem vzájomných darov (kvety-ruže a cukrovinky), pohľadníc, valentíniek (lístkov s odkazom) si zamilovaní dávajú sľuby, ktoré majú vysokú hodnotu. Dôraz kladú aj na slávnostné stolovanie a romantickú večeru pri sviečkach. Do strednej a východnej Európy prenikla táto tradícia až koncom 20. storočia. Bohužiaľ, k nám sa už tento sviatok dostal ako čisto komerčná záležitosť a jeho pravý význam nepozná takmer nikto.
Pôvodná legenda vystraší
Pravdou je, že deň svätého Valentína a samotného patróna je opradený záhadami. Tento deň je v našich očiach považovaný za akýsi symbol lásky. Najpravdepodobnejšia legenda, ktorá o svätom Valentíne vypovedá, však ani z ďaleka nemala toľko náznakov romantiky.
Známe sú tri mená svätcov, ktorí boli nositeľmi mena Valentín alebo Valentinus. Príbehov je tak viac, no tým najsilnejším, ktorý je zároveň aj najpravdepodobnejším, je príbeh kňaza Valentína z Terni. Jeho existencia sa spája s vládou cisára Claudiusa II. Valentín sa stal najskôr biskupom a neskôr prišiel do Ríma ako kňaz. Počas jeho pôsobenia sa na tróne vystriedalo viacero panovníkov.
Claudius II bol známy svojím vojnovým apetítom. Vo svojej armáde chcel mať vojakov, ktorí nebudú ženatí a nebudú sa zaoberať láskou. Starostlivosť o rodinu podľa neho oslabuje obetavosť a odvahu. Svojim vojakom zakázal uzatvárať manželstvá. Práve kňaz Valentín sa však cisárovi vzoprel. Tajne sobášil zaľúbené páry, medzi ktorými bolo množstvo vojakov.
Claudius sa o tomto konaní kňaza dozvedel a Valentína nechal uväzniť. Neskôr sú záznamy o tom, že 14. februára roku 269 kat ukončil jeho život sťatím hlavy. Kňaz vo väzení Via Flaminio liečil chorých kresťanov. Údajne dcére žalárnika menom Asteria prinavrátil sluch a zrak a zamiloval sa do nej. Legenda hovorí, že pred smrťou stihol po žalárnikovi poslať Asterii odkaz s nápisom „Od Tvojho Valentína“. V roku 1605 boli pozostatky svätého Valentína skutočne objavené. Jeho lebka bola oddelená od trupu, čo potvrdzuje pôvodnú verziu legendy.
Oficiálne sa sviatok svätého Valentína začal oslavovať v Rímskej ríši 14. februára roku 496 a nahradil pôvodný sviatok známy ako luperkálie, ktoré oslavovali 15. februára rímsku vlčicu (vychovala zakladateľov Ríma Romula a Rema). Slávil sa i deň bohyne plodnosti Juno. Ženy a dievčatá boli obdarovávané kvetmi.
Moderný Valentín
Kvety, valentínske pozdravy, zamilované slovíčka, bonboniéry, romantické večere. Dnes typické symboly 14. februára. Prečo nie? Jednotlivé generácie pristupujú k mnohým veciam inak. Pochopiteľne, tieto veci ani z ďaleka nie sú tým podstatným, čo svätý Valentín prináša. Počúvajte samých seba, pretože: „Bozk je ako hudba, jediný univerzálny jazyk.“
Stínať niekomu hlavu 14. februára by síce tradíciu podporilo, no odkaz Valentína je úplne iný. A nejde iba o symboliku lásky. Podstatou Valentína, ktorú by ste si mali pamätať je, že ak máte v živote niekoho, koho si vážite a máte ho radi viac ako kohokoľvek iného, dajte mu o tom vedieť. A možno k tomu nepotrebujete ani kvety ani sladkosti. Vy, ktorí váhate, priznať si niečo je často ťažšie, ako povedať jednoduché nie. No jednoduchá cesta v živote neexistuje. A s láskou to platí dvojnásobne.