Atentát, ktorému prischol prívlastok sarajevský, sa navždy zapísal do histórie ľudstva. Bol posledným klincom do rakvy už vtedy dostatočne napätej nálady v Európe. Vražda rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie spustila lavínu, ktorá sa už potom nedala zastaviť. Začala sa 1. svetová vojna.
Písal sa rok 1914. V celej Európe vládla napätá situácia. Na mnohých miestach prichádzali do konfliktu svetové veľmoci v snahe uzurpovať čo najvýhodnejšie postavenie pre seba. Najviac divoké to bolo na Balkáne. Potom, čo bola porazená Osmanská ríša, dochádzalo k sporom o územia. Rakúsko-Uhorsko anektovalo Bosnu a Hercegovinu. Začalo si robiť nároky na Balkán, čo sa Srbom žijúcim v Bosne skutočne nepáčilo. Títo Srbi sa chceli pripojiť k Srbskému kráľovstvu. V tomto úsilí ich podporovali už tradične Rusi.
V tejto vyhrotenej situácii sa Rakúsko-Uhorsko rozhodlo, že potenciálny nasledovník trónu – František Ferdinand s manželkou navštívia hlavné mesto Bosny a Hercegoviny – Sarajevo. Srbskí nacionalisti túto návštevu chápali ako provokáciu. Rakúsko-Uhorsko tak chcelo demonštrovať svoje nároky na Balkán.
Srbskí nacionalisti boli o to citlivejší, pretože sa návšteva potenciálneho dediča trónu naplánovala na 28.jún, ktorý je pre Srbsko ako pamätný deň nešťastia. Presne pred 525 rokmi spätne od sarajevského atentátu bolo v daný deň Srbsko porazené tureckým vojskom. Práve táto porážka sa neskôr stala symbolom srbského národného sebauvedomenia.
Napriek tomu, že si Viedeň uvedomovala riziko návštevy Sarajeva, od svojich plánov odmietala ustúpiť. Mnohí návštevu Františka Ferdinanda označovali ako cestu do jamy levovej. Práve návšteva Sarajeva sa Františkovi Ferdinandovi a jeho manželke stala osudnou.
Skupina siedmych mladých Srbov vymyslela plán, ako zavraždiť nasledovníka trónu. Plán bol zavraždiť Františka Ferdinanda počas jazdy v jeho otvorenom aute. Okrem Františka Ferdinanda sa v spomínanom aute viezla aj jeho manželka. Nechýbala hlava osobnej stráže a pár ďalších ľudí. Rakúsko-Uhorsko zvolilo auto bez strechy z dôvodu demonštrácie svojej sily a moci. To z posádky urobilo živé terče.
Po tom, ako vodičovi prvého auta v kolóne zabudli oznámiť zmenu trasy, sa aj ostatné autá vydali zlou cestou. V čase, keď to zistili a rozhodli sa autá otočiť, stál útočník menom Gavrilo Princip len 3 metre od vozidla, v ktorom sa nachádzal František Ferdinand s manželkou. Ozvali sa dva výstrely. Jeden zasiahol Žofiu do podbrušnej časti. Druhý Františka Ferdinanda do oblasti krku.
Žofia však prevoz do úkrytu neprežila. František Ferdinand skonal zhruba pól hodiny po zásahu. Útočníka ihneď zadržali. V októbri 1914 sa začal proces s Gavrilom Principom a ďalšími členmi sprisahania. Dokopy sa na lavicu obžalovaných posadilo až 25 osôb.
V dejinách ľudstva bolo množstvo atentátov. Žiaden z nich však nevyústil do svetovej vojny takých rozmerov. Sarajevským atentátom sa strhla vlna udalostí, ktorú už nebolo možné zastaviť. V krátkom čase si vyhlásili vojnu všetky svetové mocnosti. „Veľká vojna sa začala.“