Zamestnať sa, alebo radšej podnikať? Otázka rázu byť či nebyť. Obe skupiny – aj zamestnanec aj podnikateľ – majú už tradične svoje pre a proti. Ak stále uvažuješ, že chceš začať podnikať, lebo ťa už nebaví tvoje zamestnanie – či naopak, zvažuješ, že sekneš s podnikaním a zamestnáš sa, si tu správne. V tomto článku ti prinesieme 3 rozdiely či pohľady na zamestnanca a podnikateľa.
-
Istota verzus neistota
Istota verzus neistota. Väčšina zamestnancov si užíva stály mesačný príjem. Vedia, že (väčšinou) do 15. dňa v mesiaci bude ich mzda či odmena za vykonanú prácu za predchádzajúci mesiac jednoducho pripísaná na účet. Na druhej strane tu máme podnikateľa. Podnikateľ si nikdy nemôže byť ničím istý. Hoci by pracoval viac ako zamestnanec, nie je isté, akú sumu sa mu v danom mesiaci podarí zarobiť. Na prvý pohľad jasná výhoda pre zamestnanca. Má však zamestnanec za každých okolností svoje miesto vo firme isté? Alebo inak. Zamestnanec vie, koľko zarobí. Zarobí však viac – menej bez ohľadu na svoju šikovnosť každý mesiac rovnako (odmyslime si občasné zvyšovanie platov). Podnikateľ však jeden mesiac práve vďaka svojej šikovnosti môže zarobiť omnoho viac. Napríklad 3-násobok toho, čo v danom odvetví zarobí zamestnanec za mesiac. Otázkou je, čo je pre niekoho istota či neistota…
-
Pracovný čas
Zamestnanec má (väčšinou) presne stanovený pracovný čas. Vie, že napríklad o 17:00 je každý deň už z práce doma a môže sa venovať svojim koníčkom, či rodine. Vie, že cez víkend môže ísť na výlet, že nič neočakávané sa nemôže prihodiť. Veď v pondelok zase do svojho zamestnania príde a bude riešiť, čo treba. Na druhej strane – podnikateľ nemá vymedzený pracovný čas. Jasné – môže si ho určiť sám a napríklad po tej 17:00 nepracovať. Alebo naopak, môže začať pracovať hoci až vtedy, keď sa zobudí a nepoužívať budík (samozrejme vtedy, ak nepodniká v oblasti, ktorá „žije“ už od rána). Podnikatelia však často pracujú viac ako zamestnanci, teda (najčastejšie) 8 hodín denne, 5 dní v týždni. Pracujú často aj cez víkendy a musia riešiť náhle situácie, ktoré sa im v súvislosti s podnikaním vynoria.
-
Dovolenka
Ďalší zásadný rozdiel medzi podnikateľom a zamestnancom. Zamestnanec má vopred určené (v závislosti od odpracovaných dní, veku, profesie…) koľko dní má nárok na dovolenku. Zamestnanec v čase dovolenky od práce oddychuje (áno, sú aj zamestnania, kde na určitých pozíciách musíte byť na telefóne hoci aj na pláži). Podnikateľ však zákonný nárok na dovolenku nemá. Nikde nie je určené, že toľko a toľko dní si môže vziať voľno. Vo väčšine prípadov stojí celý biznis podnikateľa na ňom samom. Nemôže hocikedy len tak „zdúchnuť“ a nechať všetko tak. Teda áno, môže. Príjmy však poklesnú resp. úplne prestanú prúdiť. Všetko „proti“ má aj „pre“. Podnikateľ sa (samozrejme taktiež v určitých prípadoch) môže rozhodnúť, kedy na dovolenku pôjde. Nemusí sa pýtať vopred nadriadeného. Taktiež môže na dovolenke stráviť oveľa viac dní, ako zamestnanec.
Na záver je potrebné zdôrazniť, že zamestnanecké miesta či oblasti podnikania sú rôzne a môžu sa navzájom líšiť. My sme sa ti snažili priniesť niečo všeobecne zaužívané. Ako sa na koniec rozhodneš – či budeš zamestnanec, alebo podnikateľ, necháme na teba.