Televízna miniséria stanice HBO o tragédii v jadrovej elektrárni Černobyľ si získala milióny fanúšikov po celom svete. Séria priblížila hrôzu, ktorá bola zapríčinená ľudskou nezodpovednosťou a mala za následok desaťtisíce a možno až státisíce ľudských životov.
Pozornosť, ktorú si Černobyľ aktuálne získal, láka obrovské množstvo záujemcov zo všetkých kútov sveta. Stále však netreba zabúdať, že ide o jednu z najväčších tragédií v dejinách ľudstva.
Zdá sa, že mnohí nechápu, že udalosti, ktoré sa v televíznej sérii odohrali a zmenili život státisícov ľudí, sú odrazom reality. Navštíviť Černobyľ a jeho okolie so sebou prináša rovnakú emóciu ako návšteva koncentračného tábora v Osvienčime. Na takéto miesto ľudia chodia, aby sa niečo naučili a zároveň prejavili úctu a rešpekt. Zdá sa však, že mladým influencerom na Instragrame, Youtube či Facebooku vnukla miniséria akúsi inšpiráciu.
Spoločnosťami a sprievodcami organizované zájazdy na Ukrajinu do oblasti Černobyľu ako i tie, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie, sa predávajú ako horúce rožky. Nebolo by na tom nič zlé, ak by si ľudia uvedomovali, že neprišli do Disneylandu v Paríži, ale na miesto, kde umierali a trpeli ľudia.
Pochopenie pre nevhodné fotografie nemá ani samotný tvorca seriálu Craig Mazin. Ten sa na svojom Twitteri vyjadril jasne.
It's wonderful that #ChernobylHBO has inspired a wave of tourism to the Zone of Exclusion. But yes, I've seen the photos going around.
If you visit, please remember that a terrible tragedy occurred there. Comport yourselves with respect for all who suffered and sacrificed.
— Craig Mazin (@clmazin) June 11, 2019
„Je úžasné, že seriál inšpiroval ľudí k cestovaniu do zakázanej zóny (Černobyľ). Ale áno, videl som tie fotografie.
Ak navštívite takéto miesto, prosím pamätajte, že je to miesto hroznej tragédie. Obdiv patrí všetkým, ktorí tam trpeli a obetovali sa.“
Tvorca seriálu narážal na nevhodné umelecké fotografie, ktoré si ľudia v zakázanej zóne fotia. Podobnú vec by si zrejme v takom koncentračnom tábore nedovolili. A už vôbec nie, ak by malo ísť o fotografie, ktoré dehonestujú závažnosť udalostí, ktoré sa 26. apríla 1986 v černobyľskej atómovej elektrárni odohrali.
Čo sa stalo? – 33 rokov od tragédie
Černobyľská atómová elektráreň Vladimira Iliča Lenina sa nachádza v blízkosti mesta Pripiať, čo je približne 18 km od mesta Černobyľ. Jadrová elektráreň produkovala elektrickú energiu vďaka štiepeniu jadra v reaktoroch typu RBMK-1000.
Práve po jeho explózii sa do vzduchu uvoľnilo vysoké množstvo rádioaktívnych častíc. K explózii prišlo 26. apríla 1986 o 01:23:48 hod v reaktore č. 4.
Katastrofa je pripisovaná zlej konštrukcii reaktora, ako i pochybeniam zamestnancov, ktorí však pracovali v nevedomosti. Explózia nastala potom, čo prebiehal bezpečnostný experiment. Reaktor sa počas experimentu prehrial, zhasol, no jeho opätovné spustenie vyústilo k explózii a následnému požiaru.
Evakuovaných bolo postupne viac ako 200 000 ľudí. Oficiálne Sovietsky zväz potvrdil v roku 1987 iba 31 mŕtvych vrátane hasičov a zdravotníkov. Toto číslo sa dodnes nezmenilo.
Sovietsky zväz tragédiu dokonca tajil, až pokým Švédske stanice nezaznamenali zvýšenie rádioaktivity vo vzduchu. Obrovská časť územia bola kontaminovaná vrátane podzemných vôd. Zdravotníci predpokladajú, že ožiarenie spôsobilo rapídny nárast rakoviny, pričom vo vysokej miere boli postihnuté hlavne deti.
Veľká časť územia je dodnes neobývateľná a ešte aj stovky rokov takou bude. Hoci aj v tesnej blízkosti zakázanej zóny žijú ľudia, väčšinou starí, ktorí žijú na hranici absolútnej chudoby.